Adrian Kotowski | 19 kwietnia 2017, 12:20

Eizo ColorEdge Prominence CG3145 - specyfikacja monitora

Sprzęt z najwyższej półki. Eizo zapowiedziało wprowadzenie do sprzedaży monitora ColorEdge Prominence CG3145 wyposażonego w świetnej jakości panel IPS i charakteryzującego się bardzo wysokim kontrastem. Produkt jest ponadto kompatybilny z techniką HDR i zapewnia bardzo szeroką paletę barw.  Jak na sprzęt dla profesjonalistów przystało, będzie to produkt naprawdę drogi.

Eizo ColorEdge Prominence CG3145 to monitor wyposażony w ekran IPS o przekątnej 31,1’’, rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli i odświeżaniu 60 Hz. Model może pochwalić się współczynnikiem kontrastu statycznego na poziomie aż 1000000:1 oraz maksymalną jasnością wynoszącą 1000 cd/m. Producent nie podał, z jakiego panelu skorzystał, ale dużo wskazuje na nowy, specjalnie przygotowany model IPS firmy Panasonic, który jako jedyny byłby w stanie zapewnić taki kontrast.

Eizo ColorEdge Prominence CG3145

Kąty widzenia są równe 178 stopni zarówno w pionie, jak i poziomie. Urządzenie zapewnia 10-bitową głębię kolorów, a więc jest w stanie wyświetlić 1,07 mld barw. Jednocześni oferuje 99% pokrycia przestrzeni Adobe RGB, 98% dla DCI P3 i 80% dla Rec 2020. Czas reakcji matrycy to 9 ms (GTG). Jak wspomnieliśmy, produkt obsługuje technikę HDR, a Eizo zapewnia, że robi to zdecydowanie lepiej niż reszta urządzeń. Jak twierdzi firma, monitor ma oferować dokładne wartości dla kolorów i jasności dla każdego piksela. Otrzymujemy HDR bez wad techniki ABL (Auto Brightness Limiter), stosowanej choćby przez LG w swoich telewizorach OLED. Sprawia ona, że bardzo jasne obszary oraz same kolory wydają się być ciemniejsze, ale negatywnie wpływa to na samą dokładność barw. W monitorze Eizo nie ma tego problemu.

Eizo ColorEdge Prominence CG3145

Sprzęt wyposażono w dwa złącza HDMI i dwa DisplayPort. Na pokładzie znalazły się też trzy porty USB 3.0. Na stronie produktu nadal nie zostało podanych wiele informacji, które powinny się tam pojawić bliżej premiery monitora. Według planów Eizo ColorEdge Prominence CG3145 ma być dostępny w sprzedaży pod koniec tego roku. Cena nie jest jeszcze znana, ale na pewno będzie wyższa niż dla bliźniaczego modelu Eizo ColorEdge CG318-4K (bez HDR), który kosztuje około 20 tysięcy złotych. 

Źródło: Eizo