Adrian Kotowski | 20 kwietnia 2017, 13:38

Samsung gotowy na uruchomienie produkcji w procesie 10 nm FinFET LPP

Wszystko idzie zgodnie z planem. Samsung poinformował, że druga generacja procesu technologicznego 10 nm FinFET jest już w pełni gotowa, a przedsiębiorstwo w niedługim czasie powinno rozpocząć masową produkcję układów w tej litografii. Koreańczycy zapewniają, że będą gotowi sprostać zamówieniem, dzięki uruchomieniu w niedalekiej przyszłości nowych linii produkcyjnych w jednej ze swoich fabryk.

Masowa produkcja pierwszych chipów w litografii 10 nm FinFET LPE rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Część z wyprodukowanych od tego czasu układów można znaleźć choćby w smartfonie Galaxy S8. Teraz Samsung poinformował, że jest gotowy na rozpoczęcie produkcji w procesie 10 nm FinFET LPP, który przeszedł już wszystkie niezbędne testy i zapewnia odpowiedni uzysk.

Nowa litografia oferuje do 10 procent wyższą wydajność lub 15 procent niższy pobór energii w porównaniu do 10 nm LPE. Z danych podanych przez Samsunga wynika, że masowa produkcja powinna rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku, na co wpływ ma przede wszystkim wymóg instalacji nowej linii produkcyjnej S3 w fabryce w Hwaseong. Do tego czasu firma będzie nadal korzystała z 10 nm FinFET LPE.

Koreańczycy twierdzą, że 10 nm LPP będzie stosowane do produkcji chipów mobilnych z wyższej półki, układów sieciowych oraz innych wydajnych procesorów. Czeka nas jeszcze trzecia generacja procesu 10 nm FinFET o nazwie LPU. Jej wprowadzenie przewidywane jest na drugą połowę 2018 roku. 

Źródło: Samsung