Adrian Kotowski | 21 kwietnia 2017, 15:25

Asus Tinker Board trafia do sprzedaży

Konkurent dla Raspberry Pi 3. Asus wprowadza na rynek swój minikomputer Tinker Board, przygotowany z myślą o osobach, które szukają platformy do programowania lub zamierzają stworzyć niewielki system do odtwarzania multimediów. Firma twierdzi, że jej rozwiązanie jest atrakcyjniejsze niż słynne Rasberry Pi 3, a to ze względu na lepsze komponenty i co najmniej takie same możliwości.

Na pokładzie Asus Tinker Board znajdziemy czterordzeniowy układ Rockchip RK3288 taktowany zegarem 1,8 GHz. Wspierają go 2 GB pamięci RAM LPDD3, działające w trybie dual channel. Płytka udostępnia także gigabitowy układ sieciowy oraz slot na karty pamięci MicroSD. Producent chwali się też lepszym niż w Rasperry Pi 3 systemem audio, który radzi sobie z odtwarzaniem dźwięku w 24 bitach i przy częstotliwości próbkowania 192 kHz.

Asus Tinker Board

Komputer wyposażony został w moduły Bluetooth 4.0 i Wi-Fi 802.11 b/g/n. Do zestawu dołączona jest też antena, którą można w samodzielnie zamontować lub w razie potrzeby zdemontować. Mamy też do dyspozycji cztery złącza USB 2.0, wyjście HDMI 1.4 i gniazdo słuchawkowe. Poza tym na laminacie znajdują się złącza 40-pin GPIO, 15-pin MIPI DSI i 15-pin MIPI CSI. Zasilanie doprowadzane jest do komputera za pomocą portu micro USB.

Urządzenie kompatybilne jest z systemami z rodziny Linux. Producent przygotował specjalną dystrybucję TinkerOS, bazującą na Debianie. Asus twierdzi, że system ten jest niezbędny, by móc skorzystać z akceleracji sprzętowej podczas odtwarzania wideo w 4K. Firma pracuje ponadto nad przygotowaniem specjalnej wersji systemu Android dostosowanej do jej urządzenia. Cena Asus Tinker Board wynosi 55 dolarów.

Źródło: HotHardware