Adrian Kotowski | 21 kwietnia 2017, 16:57

Qualcomm: pierwsze PC z układami ARM i Windows 10 w czwartym kwartale 2017 roku

Nie oczekujcie jednak zbyt wielu takich produktów. Microsoft i Qualcomm ściśle ze sobą współpracują, by zapewnić obsługę chipów ARM w systemie Windows 10. W przyszłości do sprzedaży trafią przenośne komputery wyposażone właśnie w takie układy i działające pod kontrolą systemu firmy z Redmond. Dowiedzieliśmy się, że mamy się ich spodziewać najwcześniej w ostatnim kwartale tego roku.

Na ten moment standardowy Windows 10 współpracuje jedynie z procesorami x86. Według producentów sprzętu stanowi to problem, bo nieco ogranicza możliwości wprowadzania na rynek nowych produktów, w tym przede wszystkim tabletów i urządzeń 2 w 1. Właśnie z tego powodu Microsoft zawiązał ścisłą współpracę z Qualcommem. Ten ostatni ujawnił właśnie, że pierwsze komputery z chipem Snapdragon 835 i Windows 10 pojawią się w sklepach pod koniec tego roku.

Windows 10 na urządzeniach z chipami Qualcomma

Ciekawe są zresztą same założenia takiego urządzenia. Sprzęt miałby być cały czas podpięty do sieci, podobnie jak zwykły smartfon. Nie trzeba się też martwić o same moduły łączności, bo jak wiadomo, wspomniany wyżej chip Qualcomma oferuje zarówno Bluetooth 5.0, jak i Wi-Fi 802.11ad (standard WiGig, pasmo 60 GHz). Układ graficzny Adreno 540 powinien sobie natomiast poradzić z odtwarzaniem multimediów, a może też i prostszych gier.

Qualcomm twierdzi, że przynajmniej początkowo nie powinniśmy spodziewać się zbyt wielu urządzeń ARM z systemem Microsoftu. Firma chce sprawdzić, czy tego typu produkty będą się w ogóle cieszyć zainteresowaniem. Co ciekawe, według przedsiębiorstwa nie będzie żadnego problemu z uruchomieniem standardowych aplikacji. Jak podano, podczas testów komputer ze Snapdragonem 835 normalnie odpalił m.in. Photoshopa w wersji dla procesorów x86. Zaletą komputerów z chipami ARM ma być bardzo długi czas działania na zasilaniu akumulatorowym. Według Qualcomma żadne obecnie dostępne urządzenia 2 w 1 z chipami Intela nie będą mogły się z nimi pod tym względem równać. Pozostaje nam czekać na pierwsze produkty i mieć nadzieję, że będą tak dobre, jak twierdzi amerykański producent chipów.

Źródło: PC World