Paweł Pilarczyk | 12 grudnia 2007, 21:34

AMD Phenom 9900 (2,6 GHz) - recenzja na żywo [zakończona]

Phenom dla wymagających

Trzy tygodnie temu firma AMD zaprezentowała długo oczekiwane procesory Phenom, znane wcześniej jako K8L, K10, Barcelona czy wreszcie Agena. Zawiłości nazw wyjaśnialiśmy już we wcześniejszym artykule, dziś chcemy się skupić na samym "mięsie", czyli dokładnych testach nowego procesora. Gdy debiutował Phenom, dostaliśmy do testów model 9500 o zegarze 2,2 GHz, który mocno utrudniał nam porównanie do procesorów Intela. Dziś mamy smakowitszy kąsek. W naszym laboratorium leży własnie procesor Phenom 9900 taktowany zegarem 2,6 GHz. Mamy więcej czasu na testy i chcemy zaprosić Was do współuczestniczenia w tworzeniu artykułu. Tekst przygotujemy w formie recenzji na żywo - w czasie rzeczywistym będziemy przeprowadzać testy i aktualizować artykuł o kolejne wyniki. Zachęcamy Was do podrzucania Waszych propozycji testów. Najciekawsze na pewno przeprowadzimy.

Zanim zaczniemy

Pierwsze testy procesorów Phenom, opublikowane przed trzema tygodniami przez czołowe portale internetowe, nie pozostawiły złudzeń - procesor nie jest tak szybki, jak się tego po nim spodziewaliśmy. Pogłoski i plotki krążące po internecie mówiły o nadchodzącym pogromcy Core 2 Duo. Ciut głębsza analiza architektury procesora wyjawiała jednak, że poczynione w nim zmiany nie są aż tak radykalne w stosunku do architektury procesorów Athlon 64 X2, by móc spodziewać się potężnego wzrostu wydajności (a mówiono o przyroście szybkości nawet rzędu 40% zegar w zegar!). Wszyscy po cichu liczyliśmy jednak na to, że Phenom mimo wszystko pokaże pazury i może nie rozgromi Core 2 Duo, ale przynajmniej go o tych kilkanaście procent wyprzedzi.

Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa. Phenom okazał się procesorem szybkim, ale nie na tyle, by wyprzedzić Core 2 Duo, a w zasadzie Core 2 Quad, bo mówimy tu o rywalizacji procesorów cztero-, a nie dwurdzeniowych. Z naszych wstępnych analiz wynika, że Phenom cechuje się porównywalną wydajnością w stosunku do tak samo taktowanego Core 2 Quad (Kentsfield), niestety z przewagą układów Intela. Nie mieliśmy jednak dostatecznie czasu, by przeprowadzić dogłębnych testów, w dodatku testowany przez nas wcześniej model procesora AMD zmusił nas do nienaturalnego obniżenia zegara procesora Intela, by porównanie uczynić ciekawszym, ale niestety mniej realnym (gdyż nie ma czegoś takiego jak Core 2 Quad 2,2 GHz, w dodatku nie ma procesorów Core 2 Quad z szyną FSB 800 MHz).

Dziś będzie znacznie ciekawiej, bo porównywać będziemy ze sobą sklepowe procesory - albo "sklepowe z przyszłości", bo w sklepach pojawią się dopiero na początku przyszłego roku. Planujemy przeprowadzić znacznie więcej testów, z czego wiele to testy, które nam zaproponujecie. Wspólnie wyciągniemy wnioski, czy Phenom jest, czy nie jest wart zakupu.

Sami przedstawiciele firmy AMD po premierze produktu wyciągnęli jeden zasadniczy wniosek: należy obniżyć ceny procesorów. Phenomy mają być pod tym względem bardzo konkurencyjne względem Core 2 Quad, zwłaszcza nadchodzących modeli 45 nm. Zwłaszcza interesujące może być to w przypadku modeli 9500 (2,2 GHz) i 9600 (2,3 GHz), które mają być najtańszymi czterordzeniowymi procesorami na rynku. Ale o tym przekonamy się dopiero w styczniu, gdy pojawią się nowe modele Phenomów, a w sklepach pokażą się też "cywilne" wersje Penrynów (dostępne obecnie to wyłącznie modele edycji Extreme).

AMD Phenom 9900 (2,6 GHz)

Phenom - prócz spodziewanej niższej ceny - oferuje też kilka niewątpliwych zalet nad produktami "niebieskiej konkurencji". Procesory mają zapewniać większą kompatybilność, zarówno ze starymi płytami głównymi AM2, jak również z tym nadchodzącymi, wyposażonymi w podstawki AM2+. Platformę Spider z procesorem Phenom będzie można także łatwo modernizować - jeśli pojedyncza karta graficzna to dla nas za mało, dokupujemy drugą. Nadal wydajność nas nie zadowala? Dokładamy trzecią, a nawet czwartą. Niestety na chwilę obecną takiej funkcjonalności nie oferuje żadna płyta główna pod procesory Intel.

Dużo naczytaliśmy się także o niesławnym błędzie TLB w sprzedawanych obecnie procesorach Phenom. Niestety problem dotyczy wszystkich układów na rynku (modele 9500 i 9600), a więc zarówno modeli inżynieryjnych, testowanych przez dziennikarzy, jak i procesorów, które trafiły do sklepów. Problem objawia się podobno niezwykle rzadko, a powodować może zawieszenie się komputera podczas gdy wszystkie rdzenie procesora są obciążone. Błąd z buforem TLB zostanie wyeliminowany w rewizji B3 procesorów Phenom, które pojawią się w sklepach w pierwszym kwartale przyszłego roku. Procesory nie będą wcale szybsze od sprzedawanych obecnie (wbrew temu, co obiecywali nam przedstawiciele AMD przekazując nam Phenoma 9500 do testów), ale nie będą się wieszać. Chyba zatem warto wstrzymać się teraz z zakupem Phenoma i poczekać na poprawiony model B3. Jeśli ktoś jednak trafi na procesor w obarczonej błędem rewizji B2, będzie musiał zainstalować specjalną łatkę, która eliminuje problem, ale jednocześnie wpływa na obniżenie wydajności - nawet o 10%.

A co w przyszłym roku? Już w wersji B3 pojawią się nowe Phenomy o zegarach dochodzących nawet do 3 GHz (mają zadebiutować w pierwszym kwartale 2008). W późniejszym terminie w sklepach mają się pojawić procesory AMD produkowane w wymiarze technologicznym 45 nm (K10.5). Mniejszy wymiar spowoduje obniżenie kosztów produkcji procesorów (a więc przyczyni się do dalszego obniżania ich cen), umożliwi podniesienie ich zegarów, ale także ma wpłynąć na ich przyspieszenie nawet przy tym samym zegarze. Podobno Phenomy 45 nm cechować się będą krótszymi opóźnieniami przy odwołaniach do pamięci cache. Na razie informacje te nie zostały potwierdzone, bo próbki 45-nanometrowych procesorów AMD jeszcze nie działają.

Phenomy nie spowodują wycofania ze sprzedaży układów Athlon 64 X2 czy Sempron, które nadal chętnie nabywane są przez czułych na ceny klientów.