Grzegorz Kubera | 21 grudnia 2007, 10:44

Tygrys za oknem, czyli jak zmienić Windows Vista w Mac OS X

Nierzadko w sieci czy nawet z ust wielu użytkowników komputerów można usłyszeć, że największą wygodę pracy zapewnia środowisko Mac OS X. To bardzo nowoczesny i zarazem intuicyjny system operacyjny. Pozwól więc, że zanim przedstawię stosowne warsztaty, dzięki którym uda Ci się dokonać transformacji, opiszę pokrótce funkcje środowiska firmy Apple. To właśnie te funkcje zyska później Twoja kopia Visty.

Exposé

Działanie tej funkcji polega na ekspozycji wszystkich aktywnych okien i umożliwienia przechodzenia między nimi. Podobne możliwości daje rozwiązanie Flip 3D z Windows Vista, z tą jednak różnicą, że oferuje gorszą funkcjonalność. W systemie Apple wystarczy, że naciśniesz klawisz F9 i już pojawią się wszystkie okna, foldery czy aplikacje, których właśnie używasz. Z kolei po uruchomieniu Flip 3D (kombinacja klawiszy Windows + Tab) również pojawią się te narzędzia, ale musisz je po kolei przesuwać. Dopiero gdy wybierzesz to, które Cię interesuje, zwalniasz klawisz Windows i uruchamia się wybrana aplikacja. Można też kliknąć myszką w okienko interesującej Cię aplikacji. W Mac OS X też musisz wskazać ją myszą lub touchpadem, co jest o tyle łatwiejsze, że okna są większe i wzajemnie się nie zasłaniają, jak w Viście.

Finder

Jest to belka znajdująca się u góry ekranu, będąca odpowiednikiem menu Start z Windows. Belka ta jest podzielona na dwie części: po lewej stronie znajdziesz menu systemowe i menu programów, po prawej zaś znajduje się systemowy tray. W artykule zastosujemy belkę Stardock ObjectBar – odpowiada funkcjonalnością Finderowi. Dzięki niej uzyskasz łatwiejszy i szybszy dostęp do wielu funkcji systemu (np. wysuń tackę napędu optycznego, opróżnij kosz, uruchom menadżera zadań, którego domyślnie włącza się kombinacją klawiszy Ctrl + Alt + Delete).

Dock

Dock jest paskiem narzędziowym umieszczonym na dole ekranu. Pozwala na uruchamianie programów, przechodzenie między nimi, czy też nawigację do często używanych aplikacji. Można go także dowolnie modyfikować. Z powodzeniem zastępuje pasek szybkiego uruchamiania Windows, lecz - warto wspomnieć - jest bardziej efektowny. W artykule skorzystamy ze Stardock ObjectDock Plus.

Safari

Tego pojęcia chyba nie trzeba wyjaśniać?... Znakomita przeglądarka internetowa Apple, przez lata dostępna wyłącznie dla komputerów Mac, teraz obsługująca także Windows. Zawiera mnóstwo ciekawych funkcji i stanowi godnego konkurenta Firefoksa oraz Internet Explorera.

Vista po transformacji - kilka zrzutów ekranowych