Tomasz Jadczak | 5 października 2008, 12:19

Test sześciu płyt głównych z chipsetem Intel P45 od ASUS-a, Gigabyte'a, Foxconna, ECS-a i MSI

Kuchnia serwuje – P45 w sosie własnym

Lepsze jest wrogiem dobrego. To powiedzenie sprawdza się od zarania dziejów. Za taki stan rzeczy odpowiada postęp techniczny. Grupa wiecznych prymusów, zamknięta w laboratoriach, wciąż tworzy rzeczy lepsze – udoskonalając to, co już jest dobre. Nie inaczej jest w światku chipsetów płyt głównych. Co kilka miesięcy pojawia się ulepszona wersja znanego układu scalonego. Jednym ze świeżych układów Intela do płyt głównych jest P45. Dziś po raz kolejny zawiesiliśmy nasze lupy nad zestawem kilku płyt z tym chipsetem.O chipsecie P45 już pisaliśmy, więc nie będziemy przynudzać powtórzeniami. Pierwszy raz płyty z nim testowaliśmy tu. Jak prezentują się nowsze wcielenia P45 – o tym przekonacie się, czytając nasz test.

ASUS Maximus II Formula

ASUS to synonim jakości. To nie podlega dyskusji. Produkty firmy ASUS nie są tanie, ale prawie zawsze wyznaczają standardy, do których starają się równać konkurenci.


Już na pierwszy rzut oka widać, że płyta nie może być tania. Liczba dodatków oszałamia. Mamy wysokiej klasy odrębną kartę dźwiękową (X-Fi Audio Card), wyświetlacz LCD Poster, wentylator do opcjonalnego chłodzenia sekcji zasilania, całą masę kabelków. Sama płyta główna wyposażona jest równie bogato. Wielkie radiatory na sekcji zasilania, rozbudowany, choć niski, radiator na mostku północnym oraz zajmujący dużo miejsca radiator na mostku południowym. Wszystkie radiatory spięte są ciepłowodami. Przy projektowaniu systemu chłodzenia inżynierowie pomyśleli o wielbicielach dużych schładzaczy procesorów i postarali się nie utrudniać im zbytnio życia przerośniętymi radiatorami.

Na płycie znajdziecie okazałe przyciski Power i Reset, przycisk Clear CMOS (ten na panelu wejścia-wyjścia), dwa BIOS-y i zworkę pozwalającą wybrać, który z nich ma być używany. Po uruchomieniu komputera uwagę przyciąga cała masa światełek. Podświetlone jest logo Republic Of Gamers, podświetlone są klawisze Power i Reset. Jest nawet dioda HDD LED.

Rozkład płyty jest więcej niż dobry. Dostęp do pamięci RAM (standard DDR2) przy zainstalowanej karcie graficznej jest bezproblemowy, podobnie jak dostęp do gniazd SATA (nawet przy zainstalowanych dwóch kartach graficznych). Nieco wysokie radiatory sekcji zasilania mogą czasem kolidować z radiatorem procesora i trzeba mieć to na uwadze. Na płycie znajdziecie tylko polimerowe kondensatory produkcji japońskiej.

Płyta nie skrzy się blaskiem polerowanej miedzi. Jest za to skromna szarość – zdecydowanie bliżej tu do bolidów McLarena niż Ferrari.

Radiatory, choć niezbyt wysokie (i dobrze, bo nie przeszkadzają), mają bardzo dużą powierzchnię odprowadzania ciepła. To za sprawą wielu cienkich pręcików, które łączą się z podstawą.

Wzorowo wyprowadzone gniazda SATA i IDE

 


Oczywiście, jak przystało na płytę z aspiracjami, zastosowano wyłącznie wysokiej klasy polimerowe kondensatory.

Wśród wyjść panelu I/O znajdziecie tajemniczy, szary guziczek. To przycisk Clear CMOS do resetowania ustawień BIOS-u. Przydatna rzecz. Szkoda, że producent nie wyprowadził przełącznika do wyboru BIOS-u (pamiętajcie, że są dwa).

 

Nie zabrakło coraz modniejszych wyłączników Power i Reset. Po prawej widać zworkę do obsługi podwójnego BIOS-u

 

Układ prawie idealny

Jeśli chodzi o układ elementów, z czystym sumieniem możemy pochwalić inżynierów ASUS-a. Wszystko jest tam, gdzie być powinno, i z niczym nie koliduje. Moduły pamięci można bezproblemowo wymienić przy zainstalowanej karcie graficznej.

 

Wysokiej klasy karta dźwiękowa X-Fi

 

ASUS dołączył do zestawu nawet zapinki do porządkowania kabli. Na zdjęciu widać także opcjonalny wentylatorek do chłodzenia sekcji zasilania i wyświetlacz LCD do monitorowania płyty

 

Oczywiście nie zabrakło też kompletu kabelków

Dane:

 • zakres regulacji napięcia pamięci: 1,80–3,40 V;
 • zakres regulacji napięcia procesora: 0,95–2,50 V;
 • zakres regulacji napięcia procesora PLL: 1,30–3,01 V;
 • zakres regulacji napięcia mostka północnego (NB): 1,10–2,05 V;
 • zakres regulacji napięcia mostka południowego (SB): 1,50–2,00 V;
 • liczba złączy PCI: dwa;
 • liczba złączy PCI Express x1: trzy;
 • liczba złączy PCI Express x16: dwa;
 • liczba złączy USB: 12 (w tym sześć na panelu wejścia-wyjścia);
 • liczba złączy SATA: osiem;
 • liczba złączy LAN (sieciowych): dwa.
Pełną specyfikację płyty znajdziecie tutaj.