Tomasz Niechaj | 12 lipca 2010, 06:02

Test 21 notebooków do 2 kg – 13,3" oraz 14"

Mobilność do 2 kilogramów

Notebook na tyle mały i lekki, by można go było łatwo przenosić, a jednocześnie na tyle duży, by dało się na nim wygodnie pracować – ta idea z całą pewnością przyświecała producentom laptopów o przekątnej ekranu 13,3 oraz 14 cali, które ważą do 2 kg. Wszystkie z nich są na tyle duże, że mieści się w nich tradycyjnej wielkości klawiatura (oczywiście bez bloku numerycznego), a jednocześnie na tyle lekkie, że nie ciążą nazbyt w czasie podróży. Zapraszamy na przegląd rynku małych, lekkich, ale jednocześnie wygodnych notebooków! W ostatnich kilku latach, obserwując rynek laptopów, można było zauważyć pewien trend. Z jednej strony pojawiły się bardzo małe, bo 10-calowe netbooki, a z drugiej coraz więcej jest maszyn z ekranami o przekątnej 17–18 cali i więcej. Nam najbardziej interesujące, przynajmniej na razie, wydają się zmiany na rynku laptopów o średniej wielkości. Powoli znikają konstrukcje wyposażone w ekran o przekątnej 15 cali. W ich miejsce pojawiają się modele wyposażone w matryce 16-calowe. Następuje zatem wyraźne oddzielenie laptopów, które można zaliczyć do urządzeń mobilnych (do 14 cali), od modeli służących głównie do pracy lub zabawy (od 16 cali wzwyż). Trudno się temu dziwić. My w tym artykule skupiamy się na tych większych spośród niewielkich. Ale dlaczego akurat 13,3 oraz 14 cali?

Są to najmniejsze laptopy, w których udaje się zmieścić całą główną część klawiatury bez konieczności zmniejszania szerokości klawiszy. Innymi słowy, tekst pisze się na nich równie wygodnie jak na tradycyjnej, biurkowej klawiaturze (przynajmniej w teorii). Oczywiście, notebooki o przekątnej ekranu 12,6 cala często również są wyposażone w klawisze tradycyjnej szerokości, ale miniaturyzacja zawsze gdzieś odbija swoje piętno, np. na szerokości lewej i (lub) prawej części klawiatury. Warto też zauważyć, że tak naprawdę różnica między laptopami 13,3- i 14-calowymi to zaledwie około 2 cm szerokości oraz 1 cm głębokości. Są to więc urządzenia o niemal identycznych gabarytach. Dodatkowym kryterium naszego testu była waga urządzeń. Górną granicę ustaliliśmy na wartości 2 kg. Wbrew pozorom jest naprawdę dużo laptopów o tych rozmiarach, które ją przekraczają. Uznaliśmy jednak, że za rozmiarami powinna iść rozsądna waga. A skoro niektóre spośród testowanych przez nas notebooków mieszczą się w tych granicach, choć mają wzmacniane kadłubki czy powiększone baterie, to przekraczanie 2 kg nie tylko kłóci się z ideą prawdziwej mobilności, ale jest po prostu nieprzyzwoite.Skoro już wiecie, dlaczego w tym teście znalazły się takie, a nie inne notebooki, przeanalizujmy, do jakiego odbiorcy są one adresowane. Z całą pewnością nie jest to sprzęt, który zmieści się w małej, damskiej torebce. Tam miejsca starczy co najwyżej na netbook z ekranem 10–11-calowym. Jednak laptopy z matrycami o przekątnej 13,3 cala oraz 14 cali idealnie nadają się do typowej teczki biznesmena czy torby studenta, w której obok znajdują się teczki dokumentów czy skoroszyty z notatkami w formacie A4. Tak! Porównywane dziś notebooki są tylko nieco większe od kartki A4. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że te komputery nie są przeznaczone dla graczy! Podsumowując: jest to sprzęt dla wszystkich tych, którzy swojego laptopa używają nie tylko w domu lub biurze, ale i często zabierają go ze sobą, także w dłuższą podróż. Dla tych, którzy cenią nie tylko mobilność, ale i nienaganną wydajność (tej netbooki nie zapewnią), a co za tym idzie – dużą wygodę pracy.

Wyjątek od reguły
Jedynym laptopem, który nie spełnia założeń tego artykułu, a który znalazł się w nim, jest Dell Latitude Z600. Jest to notebook z ekranem o przekątnej 16 cali, ale również ważący 2 kg! I właśnie z powodu tej wyjątkowej, jak na jego rozmiar, wagi trafił on do naszego zestawienia. Nie należy go jednak traktować jako bezpośredniej konkurencji dla pozostałych notebooków.