Tomasz Jadczak | 26 lipca 2010, 06:00

Test niedrogich platform komputerów stacjonarnych (do 1000 zł) – AMD kontra Intel

Lepsze AMD czy Intel?

Kupując nowy zestaw komputerowy, trzeba nie tylko określić kwotę, jaką jest się gotowym na niego wydać, ale także wybrać, czy ma to być platforma AMD czy Intela. Powszechne jest przekonanie, że w kategorii najtańszych zestawów najbardziej opłacalne są procesory AMD (i odpowiednie do nich płyty główne). Sprawdziliśmy, co najlepiej kupić do niedrogiego komputera. Czy lepiej wybrać „zielonych” czy „niebieskich”?

Założenia testu

Tanie nie musi oznaczać: złe – trzeba tylko mądrze wybrać. Ponieważ wielki kryzys nie chce opuścić Europy, a na domiar złego średnie zarobki w Polsce wypadają blado na tle naszych unijnych sąsiadów, postanowiliśmy przyjrzeć się tanim platformom komputerowym. Założyliśmy, że na cztery podstawowe podzespoły komputera mamy około tysiąca złotych.

Komputer oprócz tego, że ma być niedrogi, musi nadawać się do okazjonalnego grania. Punktem wyjścia była dla nas gra Race Driver GRID, z którą jak dotąd nie poradził sobie żaden układ zintegrowany. Wyszukaliśmy dwa – stosunkowo niedrogie – układy graficzne, które są znacznie wydajniejsze od rozwiązań zintegrowanych. Chcieliśmy również, żeby były one zróżnicowane cenowo.

Wydajność musi być odpowiednio duża, tak żeby użytkownik nie czuł jakiegoś dyskomfortu w czasie pracy. Procesor musiał być więc dwurdzeniowy i mieć choćby przyzwoite taktowanie. Postanowiliśmy, że w teście wezmą udział po dwa procesory każdego z dwóch producentów dzielących między siebie rynek. Czyli wariant minimum i trochę wydajniejszy (i droższy).

Po przeglądzie rynku wykrystalizował się nam obraz kluczowych podzespołów:

  • procesor Intel Celeron E3300 (wersja minimum) – od 180 złotych;
  • procesor Intel Pentium E6500 – od 290 złotych;
  • procesor AMD Athlon II X2 245 (wersja minimum) – od 230 złotych;
  • procesor AMD Phenom II X2 550 – od 340 złotych;
  • karta graficzna NVIDIA GT 240 (wersja minimum) – od 270 złotych;
  • karta graficzna ATI HD 5670 – od 350 złotych;
  • pamięć DDR2 2 GB – od około 170 złotych;
  • pamięć DDR3 2 GB – od około 200 złotych;
  • płyta główna Intel z podstawką LGA775 – od około 150 złotych;
  • płyta główna AMD z podstawką AM2+/AM3 – od około 150 złotych.

Na etapie przygotowań zaskoczyło nas to, że ceny tanich procesorów Intela okazały się nawet niższe od cen konkurencyjnych procesorów AMD. Po drugie, obiegowa opinia, że płyty pod procesory Intela są wyraźnie droższe od płyt pod AMD (w każdym segmencie), jest już nieaktualna.

Jak łatwo policzyć, wersja minimum to około 800 złotych, a wersja wydajniejsza – około tysiąca. Czy warto łączyć wersje mieszane, czyli droższy procesor i tańszą kartę graficzną albo odwrotnie? Na takie i inne pytania postaramy odpowiedzieć na dalszych stronach.

 

Darmowy system operacyjny idealny do tanich platform