Tomasz Jadczak | 6 sierpnia 2010, 15:25

GOODRAM. Reportaż z jedynej w Europie fabryki urządzeń z pamięcią flash

Jak powstaje pendrive – czyli Polak potrafi

W zeszłym roku pokazaliśmy Wam w materiale wideo, jak produkuje się moduły RAM w polskiej fabryce GOODRAM. Wtedy była to jedyna taka fabryka w tej części Europy. Ponieważ obiecaliśmy, że będziemy pilnie śledzić dalszy rozwój tego rodzimego przedsięwzięcia, więc odwiedziliśmy GOODRAM ponownie, by zobaczyć, jak wdrożono produkcję pendrive'ów. Teraz jest to już jedyne miejsce w Europie, gdzie produkuje się tego typu pamięć.

Linia produkcyjna

GOODRAM ma się dobrze i ciągle się rozwija. To jedna z niewielu firm z całkowicie polskim kapitałem, które radzą sobie bardzo dobrze nawet w dobie kryzysu. Wynika to z dobrego zarządzania i dbałości o kapitał ludzki, który w dużej mierze stanowi o sukcesie firmy. Obecnie zatrudnionych jest blisko 150 osób. GOODRAM jest strategicznym partnerem japońskiej korporacji Toshiba Electronics, dzięki czemu ma dostęp do najnowszej technologii NAND Flash (Toshiba już w 1984 roku wymyśliła ten standard, a obecnie ma – w japońskim mieście Yokkaichi – największą na świecie fabrykę komponentu flash). Nie dziwi zatem rozpoczęcie produkcji urządzeń z pamięcią flash opartych na komponentach Toshiby.

 

Fabryka GOODRAM

Uruchomienie produkcji pendrive'ów nie jest może specjalnie trudne. Co innego, gdy ma to być przedsięwzięcie dochodowe. Większość urządzeń typu pendrive jest produkowana na Dalekim Wschodzie, gdzie koszt produkcji jest bardzo niski (na co niemały wpływ mają bardzo niskie płace). GOODRAM znalazł sposób na to, by uczynić tę produkcję opłacalną w samym centrum Europy. Kluczem do tego okazała się automatyzacja produkcji pendrive'a. Na Dalekim Wschodzie część komponentów pendrive'a jest montowana ręcznie (jak choćby złącze USB). W polskiej fabryce całość montują maszyny. Wpływa to, oczywiście, na wydajność. Poza tym w pełni automatyczny montaż pozwala uzyskać wyższą jakość. 

Pendrive bez obudowy

Linia produkcyjna pamięci Flash (GOODRAM ma dwie takie linie, można na nich w razie potrzeby produkować prawie dowolne urządzenia elektroniczne)

Jedna z maszyn do montażu podzespołów SMD (elementy elektroniczne do montażu powierzchniowego). Urządzenie ma maksymalną wydajność 52 tys. podzespołów na godzinę

Fuji 732E bez pokrywy. „Karuzela” nakłada bardzo precyzyjnie podzespoły na płytkę laminatu

Zbliżenie – płytka z laminatem pendrive'ów pod „ostrzałem”. Nakładane są elementy SMD. To urządzenie za każdym razem robi na nas kolosalne wrażenie. Niebywała szybkość i precyzja wydają się nie do połączenia, a jednak ta maszyna to umie

Część elementów jest podawana z tacek (na przykład kości pamięci flash), a część – z rolek z taśmą (drobniejsze podzespoły: rezystory, kondensatory itp.)

Jedna z maszyn używanych w procesie pakowania gotowych wyrobów

Film pokazujący cały proces produkcji pendrive'a: