M. Brzostek, M. Wójcik, P. Pilarczyk | 3 stycznia 2011, 05:00

Core i5-2500K oraz i7-2600K, czyli testujemy Sandy Bridge

Intel Core – reaktywacja

Ledwie rozpoczął się nowy rok, a już mamy ważną nowość. 5 stycznia oficjalnie pojawi się druga generacja Intel Core Microarchitecture, a wraz z nią nowe procesory (z nową podstawką), nowe chipsety płyt głównych, a nawet nowe moduły sieciowe. Poddaliśmy testom najnowsze układy Core i5 oraz Core i7, przyjrzeliśmy się nowym płytom głównym z nową podstawką LGA1155, a także zbadaliśmy możliwości najnowszych notebooków wyposażonych w nowe procesory. Zakaz publikowania recenzji został zniesiony przed oficjalną datą wprowadzenia produktów, więc już dziś możemy się podzielić swoimi wynikami. W tym artykule przedstawimy Wam procesory do komputerów stacjonarnych, a także zaprezentujemy wyniki testów wydajności. Z pozostałych dwóch artykułów dowiecie się, co sobą reprezentują najnowsze płyty główne i komputery przenośne.

Od czterech lat Intel utrzymuje stałe tempo wprowadzania nowych produktów na rynek, zgodnie z przyjętą w 2006 roku strategią „tik-tak”. Co dwa lata pojawia się nowa architektura procesorów („tak”). Po roku procesory te przechodzą „lifting” pod postacią zmiany techniki produkcji, której towarzyszą niewielkie zmiany w architekturze („tik”).

To właśnie rok 2006 był dla Intela przełomowy. Wtedy to pojawiła się architektura Intel Core, a wraz z nią rodzina procesorów Conroe, o handlowej nazwie Core 2 Duo. Układy silnie wstrząsnęły rynkiem. Skok wydajności w stosunku do Pentium 4 był niespotykany. Od tamtej pory Intel gna do przodu, a bezpośredni rywal, AMD, już nie jest w stanie go dogonić. W segmencie najszybszych procesorów dla najbardziej wymagających użytkowników – dodajmy, bo w segmentach niższych AMD ma w ofercie konkurencyjne produkty. Przypomnijmy, że przed 2006 rokiem najwydajniejsze procesory dla graczy przez wiele lat produkowała właśnie firma AMD (przykładem zwłaszcza seria Athlon 64 FX).

Mniej przełomowe było wprowadzenie układów Core i7 (rodzina Nehalem) pod koniec 2008 roku. Najbardziej wyraźną zmianą w stosunku do Core 2 Duo (i Core 2 Quad) było zintegrowanie w rdzeniu procesora kontrolera pamięci, ale była to tylko jedna z wielu zmian architektonicznych. Rok temu, w styczniu 2010 roku, Intel zaprezentował układy Core i5 oraz Core i3, które otrzymały procesory graficzne – wprawdzie na płytce procesora (schowane pod blaszką odprowadzającą ciepło), ale poza jego krzemowym rdzeniem.

Jutro, 5 stycznia, oficjalnie pojawi się rodzina znana do tej pory pod nazwą roboczą Sandy Bridge, obejmująca prawie 30 nowych procesorów (!): cztery układy z rodziny Core i3, 12 modeli Core i5, 12 Core i7 oraz jeden Core i7 Extreme Edition (do notebooków). Wraz z nowymi procesorami na rynek trafią płyty główne z nowymi chipsetami (10 modeli) oraz cztery nowe moduły sieci bezprzewodowej.

Dużo się zatem dzieje. Ale aby ogarnąć całą paletę nowych produktów, zacznijmy od przyjrzenia się nowej architekturze, określanej przez Intela jako 2nd Generation Intel Core Microarchitecture ('mikroarchitektura Intel Core drugiej generacji').