Tomasz Jadczak | 29 stycznia 2011, 04:14

Zacate w akcji, czyli AMD Fusion na platformie Brazos

Trzy oszczędne maluszki

Mały, oszczędny i całkiem żwawy – tak może wyglądać uniwersalny komputerek. AMD właśnie wprowadza platformę Brazos. Kryje ona w sobie APU, czyli accelerated processing unit ('wspomagana jednostka obliczeniowa'). Przetestowaliśmy trzy takie produkty, każdy innej firmy, co daje już jakieś pojęcie o tym, czego można oczekiwać. Czy nowość AMD ma szanse zdobyć dużą popularność? Czy jest lepsza od propozycji konkurencji? Wstęp

Szczegółowo o rozwiązaniu AMD Fusion i platformie Brazos pisaliśmy już w artykule „AMD Fusion – pierwsze układy w naszych rękach”.

Idea połączenia CPU i GPU w jednym układzie (a dokładniej: w jednym kawałku krzemu) ma już kilka lat, ale dopiero niedawno wcielono ją w życie. Pierwszym takim układem był Atom o nazwie roboczej Pineview (serie: N400, D400, D500), wyprodukowany przez Intela i wprowadzony na rynek na początku 2010 roku. Z tym że nie była to integracja na tym samym poziomie logicznym (CPU i GPU połączono z użyciem lekko przestarzałej magistrali FSB). W pełni „logiczne” zespolenie nastąpiło w chipach Sandy Bridge.

Fusion jest próbą zintegrowania dwóch kluczowym podzespołów przetwarzających dane w jednej strukturze krzemowej. Rodzina APU debiutuje w układach scalonych o nazwach roboczych Zacate i Ontario (jeszcze bardziej zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną).

To pierwszy układ tego typu z obsługą API DirectX 11. Jego wydajność w generowaniu grafiki ma być wystarczająca do odtwarzania multimediów i zabawy w proste gry. Z założenia nie jest to rozwiązanie dla graczy. Całość ma umożliwić budowę urządzeń o niewielkim poborze energii elektrycznej, ale przy zachowaniu względnie dużej wydajności i uniwersalności. Wymarzonym zastosowaniem mają być komputery przenośne działające cały dzień na autonomicznym zasilaniu, rozwiązania typu HTPC, a nawet tablety. GPU ma wspomagać CPU w niektórych obliczeniach i skracać czas wykonywania pewnych operacji. W praktyce przyspieszyć ma obróbka zdjęć, materiałów wideo itp. Aby jednak było to możliwe, musi pojawić się odpowiednio dostosowane oprogramowanie.

Trzy w jednym (mostek północny, dwurdzeniowy CPU i GPU z DX11), czyli AMD Fusion APU

 

APU ma mieć liczne zastosowania: od netbooków po małe komputery stacjonarne

 

Architektura APU Zacate/Ontario

Pomocny słownik pojęć:

AMD Fusion – połączenie funkcji procesora, układu graficznego i mostka północnego w jednej strukturze krzemowej (nazwa pochodzi od fusion 'połączenie').

APU – Accelerated Processing Unit 'wspomagana jednostka obliczeniowa' (procesor jest wspomagany w pewnych obliczeniach przez wbudowany układ graficzny).

Zacate/Ontario – rodzina procesorów (APU) dwu- i jednordzeniowych z wbudowanym układem graficznym. Zacate charakteryzują się TDP na poziomie 18 W, a Ontario – 9 W.

Brazos – platforma złożona z procesora APU (Zacate lub Ontario) i chipsetu jednoukładowego FCH.

FCH – Fusion Controller Hub (w platformie Brazos to Hudson M1 FCH), czyli układ pełniący funkcje typowe dla mostka południowego.