Marcin Karbowniczek | 15 sierpnia 2012, 12:53

WD Ny Net N900 Central – test routera z funkcjami NAS-a

Router i NAS – dwa w jednym

W domach i mieszkaniach nieustannie przybywa sieci komputerowych, a te już istniejące są rozbudowywane. Firma Western Digital uznała, że warto powalczyć o ten szybko rozwijający się rynek, i zaczęła produkować własne routery. Dotychczasowe doświadczenia firmy oraz to, że coraz więcej osób przechowuje duże ilości danych w sieci, sprawiły, że WD połączyło w jednym urządzeniu router i dysk sieciowy. Sprawdzamy, czy warto po nie sięgnąć.

Western Digital w ramach rodziny My Net oferuje cztery routery, różniące się przede wszystkim teoretyczną maksymalną przepustowością w poszczególnych pasmach częstotliwości. Dwa najszybsze mają po trzy anteny nadawczo-odbiorcze, dzięki czemu na papierze pozwalają na przesył do 450 Mb/s w każdym z pasm (2,4 GHz i 5 GHz). Testowany przez nas model, WD My Net N900 Central, jest ponadto wyposażony we wbudowany dysk twardy o pojemności 2 TB, dzięki czemu może działać nie tylko jako router, ale również jako NAS.

Wersja, którą otrzymaliśmy, była przeznaczona na rynek niemiecki, ale produkt jest już dostępny w Polsce

 

Sens korzystania z takiego sprzętu jest oczywisty, szczególnie w przypadku sieci domowych. Użytkownik otrzymuje pojedyncze urządzenie z jednolitym interfejsem użytkownika, zasilane jednym kablem, które rozwiązuje problemy związane z dzieleniem dostępu do internetu oraz magazynowaniem danych w sieci. Ponadto prawdopodobnie będzie pobierało mniej prądu niż oddzielny router i NAS oraz zajmowało mniej miejsca. W praktyce powinno być też nieco tańsze od dwóch osobnych, gdyż producent nie musi dwukrotnie opracowywać obudowy ani interfejsu. Czy tak jest w istocie?