Łukasz Marek | 12 sierpnia 2012, 08:47

Jak szybki może być pendrajw USB 3.0 – zapowiedź testu

Czego można się spodziewać?

Wcześniej czy później każdy sięga po coś, co pozwala wziąć dane ze sobą oraz bezstresowo i szybko przenosić je z jednego komputera na drugi. Kiedyś służyły do tego płyty CD, potem DVD, ale odkąd pamięć typu flash w postaci pendrajwów zawitała na rynek, większość osób patrzy na nośniki optyczne z politowaniem, przynajmniej gdy chodzi o przenoszenie danych. W takim razie jaki pendrajw wybrać?

USB 3.0 kontra USB 2.0

Wypadałoby zacząć od standardu USB 3.0. Z czym to się je? Kiedy na przełomie 2008 i 2009 roku zaprezentowano USB w wersji trzeciej, zrobił wrażenie, przede wszystkim jego teoretyczne osiągi. USB 2.0 przesyła zaledwie 480 Mb/s, co po prostym przeliczeniu daje 60 MB/s. Czy kiedykolwiek tyle widzieliście? Zakładamy, że nie, bo my nigdy nie przekroczyliśmy średniej prędkości 33,3 MB/s, a USB 3.0 w teorii pozwala osiągnąć 5 Gb/s...

Jednak początki nie były różowe. W latach 2008–2009 rzadko kiedy można było spotkać pendrajw w pełni wykorzystujący przepustowość USB 2.0, a co dopiero mówić o szybszej technice... Dopiero teraz, ponad dwa i pół roku po tym, jak opublikowano specyfikację złącza Universal Serial Bus w wersji 3.0, na rynku jest wystarczająco dużo urządzeń i naprawdę jest w czym wybierać. Ale czy USB 3.0 jest cokolwiek warte?


Porty USB 3.0 są zwykle oznaczane kolorem niebieskim

Tak...

...i właśnie dlatego przygotowujemy dla Was wielkie zestawienie modułów pamięci przenośnej wykorzystujących wyłącznie port USB 3.0. To założenie wynika przede wszystkim z tego, że każdy szanujący swój czas użytkownik, który regularnie przenosi dane pomiędzy komputerami, powinien dążyć do jak najszybszego transferu z pamięci zewnętrznej i do niej. Ile czasu można zaoszczędzić? Sądzimy, że liczby podane na wstępnych wykresach przekonają każdego. Postanowiliśmy porównać szybki pendrajw USB 3.0 z modelem USB 2.0, a także z dyskiem twardym. Dlaczego w stawce znalazł się ten ostatni? Wykresy powinny wszystko wyjaśnić.