Mieszko Krzykowski | 17 stycznia 2013, 14:50

Intel Atom Z2460 i Motorola RAZR i w praktyce – rzut oka

Atomówka

ZTE Grand X In pokazał, że smartfony ze znaczkiem Intel Inside mogą z powodzeniem rywalizować wydajnością ze sprzętem ze średniego segmentu, ale cały czas mieliśmy wrażenie, że nie ujawnił on pełni możliwości najbardziej mobilnej wersji Atoma, zwłaszcza pod względem czasu działania. Niestety, wybór „atomofonów” jest bardzo mały, a najciekawszy i potencjalnie najbardziej reprezentatywny, Motorola RAZR i, nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. Na szczęście udało nam się zdobyć egzemplarz testowy, więc... będziemy mogli się dowiedzieć, ile tracimy przez to, że Motorola cichaczem wycofuje się z naszego rynku.

Motorola RAZR i jest w sprzedaży już od około trzech miesięcy i trafiła na rynek jako jedna z „bliźniaczek”, bo jednocześnie wprowadzono Motorolę RAZR M, która różni się jedynie zastosowanym procesorem (ma dwurdzeniowego Snapdragona S4). Dzięki temu te dwa telefony są wręcz idealnym materiałem na różnego rodzaju testy porównawcze platform i procesorów. Niestety, RAZR M okazał się jeszcze bardziej nieosiągalny niż RAZR i, więc dziś skupimy się na tym, jak „najpoważniejszy” smartfon z Atomem wypada na tle swojej konkurencji i w którym miejscu mobilnego „łańcucha pokarmowego” znajduje się jednordzeniowiec Intela. Skrócona forma tego tekstu wynika z bardzo ograniczonej dostępności Motoroli RAZR i na naszym rynku. Choć nie ma większego sensu szczególnie mocno się rozpisywać na jej temat, mamy nadzieję, że uda się nam zaspokoić ciekawość Czytelników związaną ze smartfonowymi procesorami Intela.

Czas działania

Testy akumulatora ZTE Grand X In trwały wieki, przysporzyły nam sporo problemów, a rezultat i tak pozostawił pewien niesmak i wrażenie, że smartfon ten nie pokazuje w pełni energooszczędności Atoma. Historia Motoroli RAZR i świadczy o tym, że nasze obawy były zasadne, bo... udało się jej pobić prawie wszystkie rekordowe wyniki w naszych testach akumulatora. Jedynym urządzeniem zdolnym z nią rywalizować jest Samsung Galaxy Note II, ale on trochę oszukuje ;) Rewelacyjnie długi czas rozmowy i czas synchronizacji danych pokazują, że zarówno modem Intela, jak i sam procesor bardzo dobrze radzą sobie z oszczędzaniem energii w trakcie spoczynku lub przy lekkim obciążeniu. Można by się nawet pokusić o wyliczenie, ile miliamperogodzin przypada na godzinę pracy w takich zastosowaniach, i wyszłoby na to, że Motorola RAZR i rozładowuje akumulator wolniej niż jakikolwiek inny smartfon. Zaskoczył nas też bardzo długi czas surfowania po internecie. RAZR i ma ekran AMOLED, a tego typu konstrukcje nie należą do najoszczędniejszych. Jednak wygląda na to, że bardzo duża wydajność procesora w czasie ładowania stron pozwala mu bardzo szybko przechodzić w stan spoczynku, dzięki czemu nawet tutaj RAZR i ma rewelacyjne wyniki. Widać więc, że procesor Intel Atom i współpracujący z nim modem, gdy zostaną dobrze „obsłużone” przez system, mogą zapewniać znakomite osiągi w dziedzinie czasu działania. Dzięki temu Motorola RAZR i jest świetnym wyborem dla osób intensywnie korzystających ze swojego smartfona. A przy okazji ostatecznie rozprawia się z mitem, że procesory x86 nie mogą być tak energooszczędne jak układy w architekturze ARM...

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas rozmowy 3G Czas surfowania przez Wi-Fi Muzyka + 3G