Radosław Stanisławski | 21 października 2013, 09:09

Windows 8.1 kontra Windows 7 – test wydajności

Windows 8.1 kontra Windows 7

Internetowe legendy głoszą, że co druga edycja systemu Windows jest tą „udaną”. Pozytywne opinie o Windows XP i Windows 7 i negatywne o Viście właśnie to sugerują. Ale jak zaklasyfikować Windows 8.1? Czy to zupełnie nowy system, czy może Ósemka z wyrafinowanym service packiem? Dziś zajmiemy się porównaniem dwóch najpopularniejszych systemów, ale pod kątem nie funkcji i wygody użytkowania, a wydajności w kilkudziesięciu popularnych grach i narzędziach. Czy Windows 8.1 okaże się szybszy od Windows 7? A może po drodze napotkamy na problemy z kompatybilnością? Przekonajmy się!

 

NOWY test Windows 8.1 kontra Windows 7 oraz Windows 10

 

Windows 8 – system, który zdecydowanie „nie ma łatwo”

Gdyby wpisać Windows 8 w tę regułę, jego pozycja byłaby porównywalna z pozycją Windows Vista czy szczególnie nielubianego Windows Me. Systemy te przez znaczną część użytkowników były traktowane jako „niedoskonały” pokaz ciekawych rozwiązań, które dopiero w przyszłych wydaniach miały w pełni pokazać swój potencjał. Dziś klient ma do wyboru tak naprawdę dwa systemy Microsoftu: Siódemkę i Ósemkę. Ten pierwszy ukazał się pod koniec 2009 roku i przez swoich użytkowników został okrzyknięty najlepszym systemem operacyjnym od czasów XP. Windows 8 z kolei pojawił się niemal rok temu i właśnie się doczekał pierwszej dużej aktualizacji. Czy pakiet poprawek zmieni to, jak postrzegają go użytkownicy?

Windows 8.1 – zmiany, nowe funkcje, usprawnienia

W teorii więc klient ma swobodę wyboru. W praktyce sprawę dość mocno komplikują niektórzy producenci komputerów (w znacznej większości laptopów), którzy do swoich produktów dołączają tylko Windows 8. Wpływ na to ma również rosnący udział laptopów z dotykowym ekranem, którego obsługa w Windows 8/8.1 jest szczególnie wygodna, chociaż nie każdy czuje potrzebę, aby mieć w swoim komputerze przenośnym właśnie taki wyświetlacz.

Mimo wszystko Windows 8 został przyjęty dość chłodno. Część użytkowników, przyzwyczajona do rozwiązań znanych z poprzednich systemów operacyjnych Microsoftu, nie mogła wybaczyć gigantowi z Redmond tego, że zmusza ich do nagłej zmiany przyzwyczajeń (szczególnie oberwało mu się ze względu na brak klasycznego paska „Start”, co zresztą wykorzystali zewnętrzni programiści, tworząc dodatki przywracające tę funkcję). Windows 8.1 jest odpowiedzią na część tych zarzutów: Microsoft wprowadził zmiany przede wszystkim w możliwościach dostosowywania systemu i szeroko pojętych ułatwień dostępu. Wrócił też pasek „Start”, choć jego funkcjonalność jest ograniczona do przenoszenia do ekranu z kafelkami. Jest jeszcze kilka smaczków, wśród nich znacznie przyspieszony Internet Explorer w wersji 11 i nieco odmieniony sklep z oprogramowaniem. Można więc powiedzieć, że Windows 8.1 to zmiany głównie użytkowo-kosmetyczne.

Czy Windows 8.1 jest szybszy od Windows 7?

Wszyscy chyba pamiętają problemy z wydajnością w niektórych grach tuż po tym, jak pojawił się Windows Vista. Wprowadzenie interfejsu Aero, a przede wszystkim nowego standardu pisania sterowników (WDDM), spowodowało niemałe zamieszanie, które przełożyło się na wyniki gorsze niż w Windows XP. Podstawowym problemem był zdecydowanie większy narzut sterownika graficznego na procesor. Różnice czasami sięgały kilkudziesięciu procent! Najbardziej było to odczuwalne dla posiadaczy słabszych procesorów. Trzeba jednak przyznać, że w wielu przypadkach Windows Vista zapewniał wydajność lepszą niż poprzednicy, chociażby za sprawą dodatkowych funkcji czy wsparcia ze strony układu graficznego podczas przeglądania zdjęć. Czy tym razem któryś z tych scenariuszy się powtórzy? Pokażemy to na dalszych stronach.

Czy Microsoft przewidział przyszłość, skupiając się na „kafelkowym” interfejsie Metro? (Swoją drogą, trzeba tu było cokolwiek przewidywać?) Czy usuwając klasyczny przycisk „Start”, sam wykopał sobie grób? A może nowy Windows jest lepszy, bo bardziej intuicyjny dla nowo upieczonego użytkownika komputera? Odpowiedzi na te pytania w tym artykule nie znajdziecie. Znajdziecie natomiast test Windows 8.1 przeprowadzony pod nieco innym kątem: wydajności w porównaniu z poprzednikiem, Windows 7. Sprawdzimy, jak nowy system Microsoftu zachowuje się w kilkudziesięciu popularnych narzędziach i grach i czy przesiadka z Siódemki wiąże się tylko ze zmianą niektórych przyzwyczajeń, czy także ze wzrostem lub obniżeniem wydajności.