Łukasz Marek | 23 kwietnia 2014, 21:01

Komputronik Sensilo IH-70 – test gotowego komputera dla mniej wymagających graczy

Komputer z GeForce'em GTX 750 Ti dla fanów Nvidii

Laptopy, tablety, smartfony, konsole... A co ma zrobić ktoś, kto w erze post-PC chce mieć komputer stacjonarny, szybszy od odpowiedników cenowych w innych kategoriach sprzętu, a przy tym pozwalający popracować i trochę się rozerwać? Ktoś taki albo po prostu wie, co kupić, albo zdaje się na osoby lepiej (zazwyczaj) zorientowane w temacie i kupuje gotowy zestaw. Dzisiaj przetestujemy jeden z takich produktów: Sensilo IH-70, czyli komputer osobisty z limitowanej serii Nvidii przygotowany przez firmę Komputronik.

Sensilo IH-70 Nvidia llimited edition – prezentacja

Zalety i wady gotowych zestawów komputerowych obszernie przedstawiliśmy już kilka miesięcy temu. Po prostu trzeba zaakceptować to, że większość nie ma czasu, a często również ochoty, na zgłębianie wiedzy o budowaniu komputerów od podstaw. Prawdą jest, że mając już części, trudno coś zepsuć (bo pasują do siebie jak klocki lego), ale najpierw trzeba te części dobrać. Z tego powodu część osób decyduje się po prostu na zakup gotowca. Dzisiaj testujemy model dla mniej wymagających, którzy nie oczekują płynności w każdej grze w najwyższych ustawieniach szczegółowości obrazu. To Sensilo IH-70. A zaczniemy od...

...obudowy

Komputronik zdecydował się na zgrabną i stosunkowo nową obudowę: BitFenix Phenom. Firma, która stworzyła rozchwytywany (choć wcale nie idealny) model Prodigy, mieszczący – pomimo dużej kubatury – wyłącznie płyty mini-ITX, zaproponowała produkt, który przy zachowaniu tych samych wymiarów zmieści również płyty mikro-ATX. Te jednak zapewniają większe możliwości...

I tak powstał Phenom: mała skrzynka o wymiarach 250 mm × 330 mm × 374 mm (kolejno: szerokość, wysokość oraz długość). W środku jest miejsce na płytę w standardzie mikro-ATX (a więc, naturalnie, także mini-ITX), pięć nośników 3,5-calowych, pięć nośników 2,5-calowych oraz standardowy zasilacz ATX. Przy tym płyta główna jest obrócona o 180 stopni, a kartę graficzną montuje się „do góry nogami”.

Są trzy miejsca na wentylatory: 

 • dół – 2 × 120 mm lub 1 × 200 mm / 1 × 230 mm
 • góra – 2 × 120 mm
 • tył – 1 × 120 mm lub 1 × 140 mm. 

Takie rozmieszczenie elementów oraz możliwość użycia zasilacza ATX i płyt głównych mikro-ATX pozwalają zmieścić praktycznie dowolny sprzęt: od energooszczędnej konfiguracji z płytą mini-ITX po stację roboczą opartą na chipsecie X79.

Obudowa wygląda dobrze, szczególnie powinna się spodobać zagorzałym zwolennikom sprzętu Nvidii. Phenom pochodzi bowiem z limitowanej serii oznaczonej logo tej marki. Po obu stronach umieszczono wytłoczone logo GeForce GTX, a na lewym boku widnieje dumny napis NVIDIA GEFORCE GTX. Obudowa jest biała, a po bokach znajdują się zielone, perforowane wstawki, pełniące funkcję otworów wentylacyjnych. Z punktu widzenia estetyki idealną bryłę zaburza tylko czarna kratka wentylacyjna w górnej części. Naszym zdaniem powinna być po prostu biała lub zielona.   

Pokaż, kotku, co masz w środku

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że plomby z tyłu obudowy naklejono po to, aby przyszły nabywca miał pewność, że komputer nie był otwierany przez nieupoważnioną osobę po opuszczeniu fabryki. Bez obawy przed utratą gwarancji można zobaczyć, co znajduje się w środku, bez uruchamiania programów diagnostycznych czy studiowania faktury.

Sensilo IH-70 nie jest demonem szybkości, ale na pewno spełni oczekiwania większości graczy. Komputer składa się z następujących elementów:

 • procesor – Intel Core i5-4670 z rodziny Haswell
 • płyta główna – Asus H81M-D, oparta na chipsecie Intel H81
 • karta graficzna – MSI GeForce GTX 750 Ti Twin Frozr
 • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB DDR3 Kingston HyperX Genesis
 • dysk twardy – Western Digital Blue o pojemności 1 TB, prędkości 7200 obr./min i 64-megabajtowej pamięci podręcznej
 • zasilacz – Chieftec GPA-400S8 o mocy 400 W
 • obudowa – BitFenix Phenom w formacie mikro-ATX
 • oprogramowanie zabezpieczające – ESET Smart Security (licencja na 180 dni)
 • system operacyjny – Microsoft Windows 8 PL (bez nośnika).

Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że podzespoły dobrano właściwie. Na pewno nie jest to kolejny „marketowy” zestaw z Core i7 oraz słabą kartą graficzną o przesadnej ilości pamięci ;) Trochę brakuje tylko nośnika SSD – nawet niezbyt pojemny zrobiłby dużą różnicę.

Użytkowanie komputera

Pierwszą myślą po wypakowaniu i podłączeniu sprzętu jest, a jakże: uruchomić jakąś wymagającą grę 3D. Przyszły nabywca Sensilo IH-70 na pewno się w pierwszej chwili rozczaruje, gdyż od pierwszego wciśnięcia przycisku zasilania do wyświetlenia pulpitu minie 30–45 minut. W tym czasie automatyczny kreator instalacji zainstaluje niektóre składniki systemu przed pierwszym uruchomieniem oraz utworzy partycję służącą do odzyskiwania systemu. Zastosowanie wyłącznie talerzowego dysku twardego daje się we znaki – trwa to po prostu bardzo długo. Oczywiście, owa przydługawa procedura uruchomienia zostaje przeprowadzona tylko za pierwszym razem: zaraz po jej zakończeniu wystarczy skonfigurować niezbędne opcje (m.in. utworzyć nowe konto użytkownika w systemie i przepisać klucz produktu z naklejki na obudowie), by już można było oddać się rozrywce. Przy każdym kolejnym uruchomieniu system będzie gotowy do użycia znacznie szybciej.

Gdy Nvidia zapowiedziała oprogramowanie GeForce Experience, nie byliśmy do końca przekonani o jego przydatności, ale czas wszystko zweryfikował. Wyposażone w ogrom opcji oprogramowanie, samodzielnie wyszukujące nowe wersje sterowników czy konfigurujące wygląd gier tak, aby zapewnić płynność rozgrywki (w zależności od sprzętu), zdecydowanie pomoże przyszłym użytkownikom Sensilo. Potencjalny nabywca najprawdopodobniej bowiem w ogóle nie będzie wiedział, jak skonfigurować ustawienia graficzne czy zaktualizować sterowniki, a narzędzie „zielonych” zrobi to wszystko za niego.