Ł. Marek, R. Stanisławski, A. Skałecki, | 29 kwietnia 2015, 08:08

GTA V PC – test kart graficznych i procesorów

Wyniki kart graficznych (GPU test) – 1920 × 1080 Very High MSAA 4×

Widać dwie istotne zmiany w porównaniu z wynikami przedstawionymi na poprzedniej stronie. Pierwsza jest taka, że karty graficzne z 2 GB pamięci nie zapewniają nawet elementarnej płynności animacji. Drugą jest nieco lepsza pozycja Radeonów R9 290X oraz R9 290, a to ze względu na większe zaangażowanie układu graficznego. Wciąż jednak widać wyraźne ograniczenie spowodowane przez duży narzut sterownika graficznego na procesor systemowy.

W testach #2, #3 oraz #4 znaczenie procesora jest dużo mniejsze. Widać wyraźnie o ile lepiej wypadają najszybsze Radeony. Potwierdzeniem tego są też podobne relacje między kartami AMD, a Nvidii w niższych segmentach. Wystarczy porównać wyniki uzyskane przez karty GeForce GTX 760 i Radeon R9 280 lub GeForce GTX 660, 750 Ti i porównać je do Radeona R7 265 i HD 7850. Niezależnie od miejsca testowego karty plasują się na mniej więcej tych samych miejscach na wykresie. W przypadku Radeonów R9 290 i 290X (w szczególności) testy poza miastem, gdzie obciążenie układu graficznego jest znacznie większe (a mniejsze CPU), są zdecydowanie bardziej korzystne.

Szczegółowe ustawienia w opcjach gry:

Zobacz też wyniki we wbudowanym teście (benchmarku).

Pomiary przeprowadziliśmy w czterech miejscach testowych:

  • #1: miasto, przejazd autostradą miejską,
  • #2: nocny przejazd drogą poza miastem,
  • #3: droga poza miastem wraz z autostradą,
  • #4: przejazd drogą poza miastem, gdzie jest bardzo dużo roślinności (w tym drzew).

Więcej informacji na temat procedury, a także filmy z naszych miejsc testowych możecie obejrzeć na pierwszej stronie artykułu. Poniżej zamieszczamy wszystkie wykresy: