Łukasz Marek | 7 października 2014, 13:48

Test SSD 120–128 GB

Jaki SSD 120–128 GB?

Nośniki SSD o pojemności około 120–128 GB to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na przyśpieszenie komputera stacjonarnego albo laptopa. Ich wybór jest duży i teoretycznie każdy pozwoli odczuć znaczne przyśpieszenie względem zwykłego dysku twardego. Niemniej warto poszukać produktu, który za każdą wydaną złotówkę zapewni jak największą wartość użytkową, czy to w postaci wyższej wydajności, czy dłuższej gwarancji. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Ile przeznaczyć na SSD? Który wybrać? Na te pytania odpowiedzą nasze testy SSD o pojemności 120–128 GB.

SSD o pojemności 120–128 GB

Ku uciesze tłumów nośniki SSD (nie tylko 120–128-gigabajtowe) cały czas tanieją. W momencie kiedy to piszemy, modele o pojemności około 120 GB można kupić już za 250 zł. Średni koszt gigabajta, nieco ponad 2 zł, to efekt spadku cen i jest to zauważalnie lepsza oferta od tego, co producenci SSD proponowali ponad 2 lata temu. Na przełomie 2011 i 2012 roku cena 1 GB szybkiego SSD wynosiła bowiem 7–8 zł, a więc cztery razy więcej. 

Obecne obniżki nie są już spektakularne – ani tak duże, ani tak częste – i to już raczej się nie zmieni. Ostatnie nowości w wykonaniu Plextora czy Cruciala to raczej potwierdzenie ogólnego trendu. Oczywiście, chodzi o to, że na zrównanie cen SSD z cenami HDD nie ma co liczyć, a bardzo optymistyczna perspektywa w postaci 1 zł za 1 GB przestrzeni na dane ma szansę się ziścić dopiero za kilkanaście miesięcy. W związku z tym wiele osób dochodzi do wniosku, że może właśnie teraz jest dobry moment na to, by kupić nośnik SSD. Tylko co wybrać?

Osoby, które nie są do końca pewne, czy chcą SSD, a które jednak zżera ciekawość, prawdopodobnie zdecydują się na bezpieczną opcję, jaką jest zakup nośnika o pojemności około 120–128 GB. Nośniki 64-gigabajtowe i mniejsze definitywnie nie mają już racji bytu, bo na tego typu przestrzeni roboczej zmieścimy co najwyżej system operacyjny (który po jakimś czasie „spuchnie” do 20–30 GB) oraz kilka najważniejszych programów. Ze znalezieniem miejsca na grę może być problem, szczególnie że produkcje zajmujące 10 GB miejsca to już standard, a nie brakuje takich, które wymagają 20–50 GB (Titanfall? Wolfenstein?). Problemem są też wysokie ceny modeli 64-gigabajtowych, przez co są one kompletnie nieopłacalnym wyborem: 160–180 zł na metce nie zachęca tym bardziej, że całkiem niedaleko można znaleźć lepsze propozycje.

Wcale nie dwa razy drożej od tych niemalże „pendrive'ów” na system można kupić modele o dwa razy większej pojemności. Tylko 220–250 zł za 128-gigabajtowy SSD już nie odstrasza, lecz przyciąga choćby tych, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z tą techniką, a chcą przyśpieszyć działanie swojego komputera. O ile? Na to pytanie najlepiej odpowie test SSD kontra HDD, opublikowany na łamach PCLab.pl w zeszłym roku. 

Co wybrać, kiedy już zapadnie decyzja, że potrzebny jest SSD? Przygotowaliśmy dla Was test 120- oraz 128-gigabajtowych modeli, który będziemy sukcesywnie uzupełniać w miarę pojawiania się nowych produktów. Nowe nośniki będą dodawane do wykresów, aktualizowane będą ceny, a tym samym wyliczenia związane z opłacalnością. Naszym celem jest stworzenie zawsze aktualnego zestawienia, które w miarę możliwości będzie zawierało najpopularniejsze i najnowsze SSD na rynku.

Ponieważ niektóre modele 128-gigabajtowe są droższe od najtańszych 256-gigabajtowych, na wykresach zamieściliśmy również wyniki testów wydajności Cruciala MX100 o pojemności 256 GB oraz wyliczenia dotyczące opłacalności tego zakupu.

Aktualizacja z 07.10.2014:

Po 3 miesiącach od opublikowania pierwotnej wersji artykułu postanowiliśmy przetestować kilka dalszych nośników oraz zaktualizować wszystkie ceny, co wiąże się z roszadami na wykresach przedstawiających relację wydajności do ceny. Nowością w zestawieniu są modele:

Ponownie zapraszamy na stronę z omówieniem najbardziej opłacalnych i najszybszych SSD w kategorii nośników 120–128-gigabajtowych!