Radosław Stanisławski | 26 stycznia 2015, 13:35

Adobe Lightroom (Creative Cloud 2014) – test. Jaki procesor, ile pamięci operacyjnej i jaki nośnik danych do Lightrooma?

Adobe Lightroom (wersja 5.7.1, będąca składnikiem pakietu Creative Cloud, jest tą najnowszą) to coraz popularniejsze narzędzie do wstępnej edycji zdjęć świeżo zaimportowanych z aparatu. Korzystają z niego zarówno amatorzy tworzący i przeglądający fotki z wakacji, jak też profesjonaliści importujący ogromne pliki RAW. Okazuje się, że również Adobe Lightroom może potrzebować sporej mocy obliczeniowej. Jaki procesor, ile pamięci i jaki nośnik danych są niezbędne do wygodnej pracy? Dziś odpowiadamy na pytanie o komputer odpowiedni do Adobe Lightroom.

Adobe Lightroom – test wydajności

W poprzednim artykule sprawdziliśmy, jak radzą sobie popularne konfiguracje w programie do edycji grafiki, jakim jest Adobe Photoshop. To świetne narzędzie o ogromnych możliwościach. Programy takie jak Adobe Lightroom służą do wstępnej, półautomatycznej edycji wielu zdjęć i szybkiego ich eksportowania do innych, mniejszych formatów (np. JPEG).

Podobnie jak poprzednio, tak i tym razem sprawdzimy, jak w testowanym narzędziu sprawdzi się grupa najpopularniejszych procesorów. Każdy z testów przeprowadzimy z użyciem różnej ilości pamięci operacyjnej, aby ocenić, czy Lightroom jest równie łasy na jej zasoby, jak Photoshop czy After Effects. Sztuką dla sztuki będzie też sprawdzenie wydajności podsystemu pamięci masowej w czterech konfiguracjach: 1 × SSD, 2 × SSD (RAID0), 1 × HDD, 2 × HDD (RAID0).

Jaki komputer do Adobe Lightroom?

Czy szybki komputer jest potrzebny do tak – wydawałoby się – prostego oprogramowania? Zacznijmy od samej góry. Wydajny procesor przyda się zwłaszcza w eksporcie. W swoim teście wybraliśmy chyba najczęstszy scenariusz, polegający na zmianie formatu z popularnego RAW (który generują profesjonalne aparaty fotograficzne) do JPEG przy jednoczesnej zmianie rozdzielczości zdjęcia.

Do czego pamięć w Lightroomie? Przede wszystkim do tworzenia podglądu ogromnej liczby zdjęć w dużej rozdzielczości. Tutaj ilość zajętej pamięci zależy nie tylko od liczby plików, ale również od rozdzielczości ich podglądu. Rozdzielczość podglądu (maksymalna dostępna to 2880 pikseli w poziomie) oraz jego jakość ustawia się w menu Catalog Settings. Przy dużej liczbie zdjęć ten drugi parametr powinien mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wykorzystanie pamięci podręcznej. Pytanie tylko, czy przy bardzo dużej pojemności RAM-u (rzędu 16 GB lub 32 GB) da się zauważyć znaczące różnice w porównaniu na przykład z 8 GB.

Wydaje nam się, że najmniejszy wpływ na szybkość wykonywania operacji będzie miała konfiguracja nośników masowych. Oczywiście, SSD zapewni o wiele większą wygodę pracy niż HDD, ale czy sam program będzie umiał spożytkować znacznie większą prędkość przesyłania danych, którą może osiągnąć elektroniczny nośnik? A co dopiero dwa takie nośniki w macierzy RAID0? Tego dowiecie się z dalszych stron.