Mateusz Skrycki | 14 marca 2015, 20:24

Jaki system do tabletu: Android czy Windows? Poradnik

System operacyjny Windows 8.1 jest coraz popularniejszy w tabletach i coraz bardziej zagraża Androidowi. W ostatnich miesiącach Microsoft podjął wiele starań, by poprawić jego funkcjonalność w tych urządzeniach. Sprawiło to, że wybór między Windows a Androidem staje się równie ważny jak wybór przekątnej ekranu tabletu. Oba mają swoje zalety i wady, a my w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, jak wybrać system operacyjny dopasowany do własnych potrzeb.

Android czy Windows 8.1?

Podstawowym pytaniem, jakie powinien zadać sobie każdy, kto stoi przed wyborem tabletu, jest: w jaki sposób sprzęt będzie wykorzystywany. Jeżeli głównie do rozrywki i konsumpcji treści, Android będzie lepszym wyborem, a jeżeli raczej do pracy, tworzenia treści, uruchamiania profesjonalnych narzędzi czy edycji dokumentów – zdecydowanie Windows 8.1. Najważniejsze jest, aby być świadomym ograniczeń danego systemu, ponieważ nic tak nie denerwuje jak sprzęt niespełniający wymagań.

Lenovo Yoga Tablet 2-1050F (Android)

Lenovo Yoga Tablet 2-1050F z Androidem

Gdy już zapadnie decyzja dotycząca systemu, pozostanie „tylko” wybór urządzenia. Konstrukcji dla bardziej wymagających, czyli z Windows, jest na rynku zdecydowanie mniej niż androidowych. Wynika to przede wszystkim z kosztów licencji, które Androida nie dotyczą, choć obecnie Windows do urządzeń z ekranem o przekątnej poniżej 9 cali również jest darmowy, a w wersji przeznaczonej do tych większych znacząco potaniał. Drugim czynnikiem jest dostępność systemu dla chińskich producentów. O ile Androida bez problemu znajdziemy w tabletach z każdego przedziału cen, te z Windows jeszcze całkiem niedawno kosztowały minimum 800–900 zł. Obecnie najtańsze modele z „okienkami” można kupić już za 300 zł, czyli tylko nieco drożej niż najtańsze androidowce.

Lenovo Yoga Tablet 2-1051L (Windows 8.1)

Lenovo Yoga Tablet 2-1051L z Windows 8.1

By porównanie możliwości obu systemów było możliwie miarodajne, należało użyć dwóch tabletów, które różniłyby się wyłącznie zastosowanym oprogramowaniem. Szczęśliwie się złożyło, że takie dwa urządzenia można znaleźć w ofercie Lenovo. Niedawno testowane na łamach PCLab.pl Lenovo Yoga Tablet 2-1051L oraz Lenovo Yoga Tablet 2-1050F działają pod kontrolą, odpowiednio, Androida oraz Windows 8.1. Przeszło rok temu zastanawialiśmy się, jaki system wybrać w tablecie, a teraz postanowiliśmy powrócić do tematu, aby sprawdzić, czy coś się zmieniło.