Radosław Stanisławski | 21 marca 2015, 20:01

Battlefield Hardline – test procesorów i kart graficznych

Napad na bank? Mocny pecet na pewno pomoże

Battlefield Hardline to kolejna część szalenie popularnej serii gier sieciowych z dodatkiem w postaci krótkiego wątku fabularnego. Podobnie jak każda poprzednia, tak i Hardline to przede wszystkim tryb wieloosobowy: ten dla pojedynczego gracza to tylko deser, który ma niewiele wspólnego z zabawą z innymi ludźmi. Sprawdziliśmy w tej grze wydajność najpopularniejszych podzespołów. Czy potrzeba szybkiego procesora? A może ważniejsza jest karta graficzna? Oto nasz test sprzętu w Battlefield Hardline.

Battlefield Hardline – pole bitwy w klimacie gangsterskim

W Battlefield Hardline jest całkiem wciągający tryb dla pojedynczego gracza. Co prawda sama historia do szczególnie ambitnych nie należy, ale tempo akcji i niektóre zwroty fabularne na pewno przypadną do gustu tym, których zawiódł tryb jednoosobowy w Battlefieldzie 4. Zauważyliśmy jeszcze jedną dość istotną rzecz: tryb jednoosobowy wygląda zdecydowanie lepiej niż wieloosobowy. Weteranom rozgrywek z innymi ludźmi zapewne nie zrobi to wielkiej różnicy, warto jednak o tym wspomnieć ze względu na tych, którzy nawet od trybu sieciowego wymagają jakości ze zwiastunów.

Wróćmy jednak do trybu dla wielu graczy (multiplayer), to w końcu w nim spędza się najwięcej czasu. Rozgrywka wieloosobowa w Battlefield Hardline (wszystko na temat tej gry) zmieniła nieco swój charakter, głównie za sprawą nowych trybów zabawy. Pięć nowych, gangsterskich trybów umożliwia drużynie przestępców lub policjantów zdominowanie przeciwnika przez wykonywanie określonych zadań, takich jak napad na bank, odbicie zakładników czy zabezpieczenie skradzionych samochodów. Oprócz tego nie zabrakło najpopularniejszych trybów znanych z poprzednich części, a więc Conquest oraz Team Deathmatch. Do wyboru jest obecnie dziewięć map, ale ta lista z pewnością się wydłuży po udostępnieniu zapowiedzianych już dodatków DLC.

Battlefield Hardline

Battlefield 4 nie miał łatwego startu. Ta w gruncie rzeczy niezła strzelanka sieciowa spotkała się z wieloma negatywnymi reakcjami, na które wpływ miała niezliczona liczba błędów w trybach jedno- i wieloosobowym. Producent, Electronic Arts, miał sporo czasu na wyciągnięcie wniosków, i tak oto do rąk graczy trafił Battlefield Hardline, kolejna część kultowej już serii. Bez pomniejszych problemów się nie obyło: także nam w trybie dla pojedynczego gracza udało się napotkać kilka błędów (w tym jeden, który wymagał ponownego uruchomienia gry), ale można odnieść wrażenie, że pod tym względem nowość jest lepsza od poprzedniej części. Warto dodać, że w wyeliminowaniu sporej liczby błędów z pewnością pomogły ogólnodostępne betatesty, które odbyły się na początku lutego.

Najwolniejsza konfiguracja nadająca się, według producenta, do gry w Battlefield Hardline:

  • system operacyjny: Windows Vista SP2 (64-bitowy, z aktualizacją KB971512);
  • procesor: AMD Athlon II / Phenom II 2,8 GHz, Intel Core i3 / Core i5 2,4 GHz;
  • pamięć operacyjna: 4 GB;
  • karta graficzna: ATI Radeon HD 5770 (1 GB), Nvidia GeForce GTX 260 (896 MB);
  • wolna przestrzeń na nośniku danych: 60 GB.

Konfiguracja zalecana do Battlefield Hardline:

  • system operacyjny: Windows 8 (64-bitowy, z aktualizacją KB971512);
  • procesor: czterordzeniowy (Intel) lub sześciordzeniowy (AMD);
  • pamięć operacyjna: 8 GB;
  • karta graficzna: z 3 GB pamięci (Nvidia GeForce GTX 760 lub AMD Radeon R9 290);
  • wolna przestrzeń na nośniku danych: 60 GB.

Jak widać, minimalne wymagania znacznie wzrosły. Producent jasno sugeruje, że do zabawy potrzeba procesora co najmniej czterowątkowego (np. Core i3), a nie, jak w przypadku poprzedniej części, dwuwątkowego. Jak się zaraz przekonacie, grać można nawet z użyciem dwurdzeniowego Pentium G3258, ale jakość zabawy (zwłaszcza w trybie sieciowym) będzie gorsza od tej, którą zapewnia na przykład Core i3.

Battlefield 4 należy do programu AMD Gaming Evolved

To oczywiście żadna nowa wiadomość – poinformowano o tym już jakiś czas temu. AMD intensywnie współpracowało z Dice przy rozbudowie silnika Frostbite 3. Można się więc spodziewać, że produkty tej firmy zapewnią lepszą wydajność niż konkurencja. Sprawdzimy to właśnie dziś.

Test procesorów w Battlefield Hardline

Testy procesorów w grze Battlefield Hardline przeprowadzamy, rzecz jasna, w trybie wieloosobowym. Nasze miejsce testowe znajduje się na mapie Everglades. Wydajność mierzymy podczas rozgrywki z udziałem 64 graczy. Test przeprowadziliśmy z użyciem dwóch kart graficznych: GeForce'a GTX-a 970 oraz Radeona R9 290X.

Test kart graficznych w Battlefield 4

Karty graficzne również testujemy w trybie sieciowym. Nasze miejsce testowe obciążające kartę graficzną znajduje się na 64-osobowym wariancie mapy Riptide.