Łukasz Marek | 15 maja 2015, 13:42

HyperX Predator 480 GB – test nośnika SSD do złącza PCI Express

HyperX Predator 480 GB to nośnik SSD, który komunikuje się z płytą główną i podzespołami przez łącze PCI Express 2.0 ×4. To nie pierwsze tego typu urządzenie, które wykorzystuje ten interfejs. Dlaczego? SATA 6 Gb/s już od dawna nie pozwala osiągnąć pełnej wydajności naprawdę szybkim nośnikom SSD, w związku z czym wielu producentów wybiera alternatywne opcje, takie jak M.2 i PCI-E, a przy tym często określa swój sprzęt jako „dla graczy”. Jednym z takich produktów jest niedawno wprowadzony na rynek HyperX Predator 480 GB. Oto jego test.

HyperX Predator 480 GB PCI-E (SHPM228OP2H/480G) – test

HyperX, nowa marka dla graczy stworzona przez firmę Kingston, rozwija się w najlepsze. Słuchawki, moduły DDR3 oraz DDR4, pendrive'y, podkładki pod mysz czy wreszcie nośniki SSD – to wszystko już zostało opatrzone logo HyperX. W ubiegłym roku przetestowaliśmy pochodzący z taniej serii nośnik SSD SATA HyperX Fury 120 GB, a dzisiaj sprawdzimy w działaniu model SSD HyperX Predator 480 GB PCI-E, kierowany do tych najbardziej wymagających. 

Interfejs SATA 6 Gb/s, pozwalający osiągać transfer danych nieco przekraczający 500 MB/s, już producentom sprzętu nie wystarcza, więc coraz śmielej zaczynają wykorzystywać inne złącza, zapewniające jeszcze szybszą komunikację z innymi komponentami na płycie głównej. Przykładem takiego podejścia mogą być jedne z pierwszych nośników SSD PCI-E, OCZ RevoDrive, a w ostatnich czasach – chociażby Plextor M6e czy M6e Black Edition. Kingston również stworzył nośnik, który jest po prostu zbyt szybki, by marnować jego potencjał przez użycie zwykłego złącza SATA, i dlatego zdecydował się na inne rozwiązanie.

 HyperX Predator 480 GB PCI-E

HyperX Predator został zaprojektowany w taki sam sposób jak dwa wcześniej wymienione. Producent zdecydował się na nośnik w formacie M.2, który został fabrycznie zamontowany w adapterze ze złączem PCI Express, czyli mamy do czynienia ze standardową konstrukcją, najmniej kłopotliwą dla użytkownika. Jednak HyperX zapewnia większą kontrolę nad zastosowaniem sprzętu: Plextor na swoje modele M6e PCI-E nakleja plombę, której zerwanie co prawda umożliwia wyjęcie nośnika M.2 z adaptera, lecz powoduje automatyczną utratę gwarancji. Kto chciałby mieć sam nośnik M.2, ten musi po prostu kupić inną wersję, bez adaptera. Kingston przyjął odmienne podejście: HyperX Predator M.2 jest fabrycznie wpięty w adapter, ale nie ma na nim żadnych plomb, dlatego każdy sam może zdecydować, czy zamontuje całość w starszej płycie głównej bez złącza M.2, bezpośrednio w nowszej płycie głównej czy w obudowie laptopa.

HyperX Predator 480 GB PCI-E BOX

HyperX Predator to produkt przemyślany również wizualnie. O ile dla niektórych wygląd podzespołów w komputerze nie ma znaczenia, o tyle ci, którzy wydają na podzespoły najwyższej klasy tysiące złotych, bardzo często zwracają uwagę również na to. W urządzeniu Kingstona dominuje czerń: ciemny jest zarówno sam nośnik M.2, jak i cały adapter. Akcentem są celowo pozostawione na laminacie złote ścieżki prowadzące od złącza PCI Express 2.0 ×4 do złącza M.2 we właściwym nośniku.

HyperX Predator 480 GB PCI-E

HyperX Predator jest oparty na nowym kontrolerze Marvella o oznaczeniu 88SS9293. Układ ten umie wykorzystać cztery linie PCI Express i osiągnąć transfery rzędu: odczyt – 1400 MB/s, zapis – 1000 MB/s. Oczywiście, ostatecznie wszystko zależy od implementacji samych producentów, ale właśnie ten kontroler Marvella jest i prawdopodobnie będzie powszechnie wykorzystywany w kolejnych wydajnych nośnikach, takich jak chociażby pokazywany już podczas targów (ale wciąż niedostępny w sprzedaży) Plextor M7e. HyperX Predator to jednak pierwszy produkt gotowy na podbój wykresów z wynikami testów wydajności.

Kontroler Marvella żongluje danymi w ośmiu 64-gigabajtowych kościach pamięci MLC NAND produkcji Toshiby (A19), które znalazły się w wielu wydajnych SSD, takich jak OCZ Vector 180 i Plextor M6 Pro. 

 HyperX Predator 480 GB

Pojemność:

deklarowana/rzeczywista

480/~447 GB

Kontroler

Marvell 88SS9293

Kości pamięci

MLC Toshiba (A19)

Proces produkcji

19 nm

Odczyt sekwencyjny:

deklarowany/rzeczywisty

1400/~1208 MB/s

Zapis sekwencyjny:

deklarowany/rzeczywisty

1000/~848 MB/s

Liczba op. na sek. – odczyt:

deklarowany/rzeczywisty

130 000/~114 000

Liczba op. na sek. – zapis:

deklarowany/rzeczywisty

118 000/~116 000
Wymiary 181,0 × 121,0 × 21,6 mm
Gwarancja 3 lata
Cena ok. 2100 zł

W podstawowych danych technicznych jedynym rozczarowującym punktem jest zaledwie 3-letnia gwarancja, która nieco nie przystoi produktowi „premium”, jakim niewątpliwie jest HyperX Predator. Konkurencja oferuje już 5-letnią gwarancję, a przed szereg wysuwa się Samsung z 10-letnim okresem ochrony. Trzy lata to po prostu nieco za krótko, zwłaszcza w tej cenie.