R. Stanisławski, A. Skałecki, M. Skrycki | 13 sierpnia 2015, 04:08

Windows 10 kontra Windows 8.1 kontra Windows 7 – test wydajności

Czy Windows 10 jest szybszy od Windows 8.1? A może najszybszy jest Windows 7? Jakie wymagania ma Dziesiątka? Tego typu pytania zalewają fora dyskusyjne zawsze, gdy nadchodzi kolejny system operacyjny Microsoftu. 29 lipca 2015 roku oficjalnie pojawił się Windows 10. Przygotowaliśmy dla Was powtórny test w grach i programach użytkowych wersji RTM Windows 10 wraz z najnowszymi sterownikami do kart graficznych AMD i Nvidii. Czy nowy system operacyjny zwiększa wydajność, czy może ją pogarsza? Nasz test odpowie na to pytanie.

Windows 10 – połączenie Windows 7 z Windows 8.1?

Windows 8.1 nie cieszył się szczególnym uznaniem potencjalnych użytkowników. Według badania firmy Gemius z Windows 8.1 i Windows 8 korzysta około 16,8% wszystkich internautów, którzy wzięli w nim udział. Dla przykładu: Windows 7 ma w swoim komputerze 42,6%, a kafelkowe odmiany „okienek” pokonuje tu nawet… Android z 17,2% zgłoszeń.

Powodów jest co najmniej kilka. To choćby zapał, z jakim Microsoft zmuszał do korzystania z interfejsu Metro. Ten, owszem, jest całkiem wygodny, ale przede wszystkim dla osób korzystających z funkcji dotykowych ekranu.

Microsoft wyciągnął wnioski. Najnowszy system, Windows 10, oprócz szeregu usprawnień przynosi zmodyfikowany interfejs Metro, który jest pewnego rodzaju połączeniem paska „Start” z zestawem kafelków. Cel jest jeden: zadowolić zarówno użytkowników tabletów/laptopów z dotykowym ekranem, jak i posiadaczy tradycyjnych blaszaków z myszką i klawiaturą. Czy to się udało? Naszym zdaniem z nowego systemu korzysta się łatwiej i przyjemniej. W końcu też nie trzeba szukać zewnętrznego oprogramowania przywracającego dostęp do paska „Start”… ;)

Windows 10 jest za darmo!

Sens przejścia na Windows 10 zwiększa dodatkowo to, że dla posiadaczy systemów Windows 7/8/8.1 jest on całkowicie darmowy. Już od pewnego czasu użytkownikom Siódemki i Ósemki wyświetla się monit zachęcający do zarezerwowania aktualizacji do najnowszej, 10. wersji, gdy tylko ta będzie dostępna. Strategia Microsoftu na tym polu jest dość klarowna: jak najwięcej użytkowników ma się przesiąść na nowe „okienka”.

Ci, którzy dopiero przymierzają się do zakupu komputera, a nie mają licencji na starszy system, muszą się szykować na wydatek około 400 zł (wersja Home) lub 700 zł (wersja Pro). W dużym skrócie: Windows 10 będzie Cię kosztował mniej więcej tyle, ile kosztował jego poprzednik, chyba że posiadasz już licencję, bo wówczas możesz po prostu uaktualnić system do Windows 10.

Jakie wymagania ma Windows 10?

Wymagania sprzętowe Dziesiątki są w zasadzie takie same jak Windows 8 czy 8.1. Trudno dziś znaleźć sprzęt, który nie spełniałby minimalnych. Spójrzcie zresztą sami.

 Wymagania minimalneKonfiguracja zalecana
Procesor dowolny IA-32 lub x64 taktowany z częstotliwością 1 GHz i z obsługą PAE, NX i SSE2 x64 taktowany z częstotliwością 1 GHz z funkcją SLAT oraz obsługą Hyper-V
Pamięć

procesor IA-32 – 1 GB

procesor x64 – 2 GB

4 GB
Układ graficzny obsługujący DX9 i sterownik WDDM 1.0 obsługujący DX10
Rozdzielczość ekranu 1024 × 600 pikseli 1024 × 768 pikseli
Urządzenie sterujące mysz i klawiatura ekran dotykowy
Wolne miejsce na nośniku systemowym wersja IA-32 – 16 GB
wersja x64 – 20 GB
Inne - dostęp do UEFI 2.3.1, obsługa TPM 2.0, dostęp do internetu

Jak widać, Windows 10 nie powinien przysporzyć problemu użytkownikom zarówno Windows 7, jak i Windows 8. Microsoft zadbał o to, aby nowy system uruchamiał się praktycznie wszędzie. Taka specyfikacja daje też nadzieję na to, że tanie komputery wyposażone w słabe Atomy pokroju 3735F (takie jak GoClever Insignia 800 Win) również sprostają wymaganiom Dziesiątki.

Czy Windows 10 jest szybszy od Windows 7 i Windows 8/8.1?

Szczegółowa odpowiedź na to pytanie znajduje się, oczywiście, w podsumowaniu, ale można tę kwestię omówić teoretycznie na podstawie suchych informacji, które znamy już teraz.

Jeśli chodzi o wydajność, Windows 10 to przede wszystkim DirectX 12 oraz sterowniki WDDM 2.0. O tych dwóch elementach obszernie piszemy na następnej stronie i właśnie tam odsyłamy wszystkich bliżej zainteresowanych tym zagadnieniem.

Warto też wspomnieć o „nowym, lepszym Internet Explorerze” – Microsoft Edge. Ta przeglądarka w zamyśle ma wykorzystywać znacznie bardziej rozbudowane i szybsze algorytmy przetwarzania treści internetowych. Szczególne przyspieszenie ma być widoczne w przetwarzaniu skryptów JavaScript i HTML5. Szeroko wykorzystywana ma być również synchronizacja i „chmura”. To, czy Microsoft spełni swoje obietnice, dowiemy się jednak dopiero po tym, jak nowy system zostanie udostępniony, a być może jeszcze później. Firma otwarcie mówi bowiem o tym, że Edge początkowo będzie zubożony i kolejne funkcje będą do niego dodawane stopniowo.

Testy – Windows 10 kontra Windows 8.1 kontra Windows 7

Wydajność gier i programów użytkowych w systemach Windows 10 (kompilacja RTM), Windows 8.1 oraz Windows 7 sprawdziliśmy przy użyciu czterech procesorów (Intel Core i3-4150, AMD FX-9590, Intel Core i5-4670K oraz Intel Core i5-4670K @ 4,5 GHz) i dwóch kart graficznych (Sapphire Radeon R9 290X Tri-X OC oraz Asus GeForce GTX 970 Strix OC). Obie karty należą do tego samego przedziału cen i wydajności. W przypadku procesorów postawiliśmy na różne segmenty, zarówno cenowe, jak i wydajnościowe, tak by zbadać ewentualne różnice w zależności od użytej jednostki.

Asus GeForce GTX 970 Strix
Asus GeForce GTX 970 Strix

Ważne! W każdej grze staraliśmy się znaleźć dwa miejsca testowe: jedno bardziej „graficzne” (karta graficzna ma większe znaczenie), a drugie bardziej „procesorowe” (reprezentujące sytuacje z intensywną akcją na ekranie). Powód wielu z Was jest już znany: sterowniki Catalyst do kart AMD Radeon w znacznie większym stopniu obciążają procesor niż analogiczne oprogramowanie do kart Nvidia GeForce. Wiele mówi się też o tym, że Windows 10 ma w sporej części rozwiązać problem dużego narzutu na CPU. Również to zweryfikujemy.

Aktualizacja z 12.08.2015

Wszystkie testy w grach porównujące wydajność w systemach Windows 10, Windows 8.1 oraz Windows 7 przeprowadziliśmy ponownie z użyciem sterowników Nvidia GeForce 353.62 oraz AMD Catalyst 15.7.1. Wyniki w wielu przypadkach znacząco się zmieniły. Widać, że producenci sprzętu cały czas poprawiają wydajność swoich sterowników, i dotyczy to zarówno Windows 10, jak i starszych systemów Microsoftu. Na dalszych stronach znajdziecie już zaktualizowane wyniki testów.