Radosław Stanisławski | 28 lipca 2015, 08:59

Fractal Design Kelvin S36 i S24 – test dwóch zestawów chłodzenia cieczą

Tanio cieczą czy drogo powietrzem?

Od pewnego czasu na rynku układów chłodzenia pojawia się coraz więcej gotowych konstrukcji opartych na cieczy (WC, LC). Chłodzenie wodne brzmi dla przeciętnego użytkownika komputera bardzo zachęcająco, bo kojarzy się z bardzo wysoką sprawnością w odprowadzaniu ciepła i względną ciszą. Nie każdy jednak gotowy zestaw tego typu zapewnia lepszą wydajność niż na przykład dobry schładzacz powietrzny (AC), co pokazaliśmy już jakiś czas temu. Dziś porównamy dwa nowe zestawy WC firmy Fractal Design z serii Kelvin: S24 i S36. Czy okażą się lepsze od czołowych konstrukcji powietrznych, takich jak Noctua NH-D15 i Raijintek Tisis? Oto ich test.

Zestaw chłodzenia cieczą z prawdziwego zdarzenia – dla najbardziej wymagających

Budowa układu chłodzenia wodnego (WC, LC) z prawdziwego zdarzenia wymaga wielu wyrzeczeń, ale i umożliwia znacznie więcej niż nawet najlepsze konstrukcje wykorzystujące powietrze. Największą przeszkodą jest zazwyczaj koszt takiego zestawu, zaczynający się w zasadzie od okolic 1000 zł na każdy chłodzony w ten sposób podzespół. Budowany od podstaw system oparty na cieczy nie jest w pełni bezobsługowy: wymaga okresowych przeglądów i uzupełniania płynu. W zamian jednak zapewnia wiele: bardzo niską temperaturę działania układu scalonego i zazwyczaj mniejszą głośność. O tym, dlaczego warto zbudować taki zestaw, obszerniej pisał nasz redakcyjny kolega Łukasz w swoim superporadniku dotyczącym chłodzenia cieczą, którego lekturę gorąco polecamy. 

Gotowy zestaw chłodzenia wodnego, czyli mini-LC – dla każdego

Na fali zainteresowania takimi konstrukcjami producenci sprzętu zaczęli tworzyć tak zwane układy mini-LC, a więc już złożone, bezobsługowe zestawy przeznaczone do konkretnych podzespołów. To na przykład testowane przez nas modele: Corsair H100iCorsair H50 czy NZXT Kraken X60, choć trzeba wspomnieć o tym, że na rynku bardzo szybko przybywa produktów nowych marek. Zależnie od wielkości chłodnicy oraz liczby i rodzaju zastosowanych wentylatorów kosztują one od 250 zł do nawet 800 zł, a ich wydajność i głośność zależą w głównej mierze właśnie od ceny. W górnej części tych widełek znalazły się nowe zestawy mini-LC firmy Fractal Design: Kelvin S24 i Kelvin S36.

Fractal Desing Kelvin S24
Fractal Design Kelvin S24

Fractal Desing Kelvin S36
Fractal Design Kelvin S36