Radosław Stanisławski | 13 września 2015, 12:58

Enermax Digifanless 550 W – rzut oka na pasywny zasilacz

Cicho, ciszej, Digifanless

Enermax Digifanless 550 W to całkowicie bezgłośny zasilacz, który jest w stanie dostarczyć prąd całkiem szybkiemu komputerowi. Kiedyś pecety były wielkie i głośne, a te bardzo szybkie – jeszcze większe i jeszcze głośniejsze. Dziś potrafią mieć rozmiar pendrive'a, a najwydajniejszy sprzęt dla graczy może się mieścić w obudowie ITX i być bardzo cichy. Spory postęp dokonał się na tym polu także w dziedzinie zasilaczy. Nawet bardzo mocne konstrukcje, o mocy przekraczającej 1 kW, potrafią działać półpasywnie, a o połowę słabsze – w ogóle bez wentylatora. Postanowiliśmy sprawdzić, czy z użyciem najmocniejszego bezgłośnego modelu, Enermax Digifanless 550 W, uda nam się złożyć bardzo wydajny komputer do gier.

Enermax Digifanless 550 W
Cena od 910.41 zł do 1031.99 zł

Bezgłośny i wydajny komputer? To możliwe

Marzenie o ultracichym komputerze jeszcze do niedawna oznaczało sporo wyrzeczeń. W przeszłości podzespoły PC zdolne do niemal bezgłośnego działania były wolniejsze od ich aktywnie chłodzonych odpowiedników. Często wybór pomiędzy bezgłośnym (lub prawie bezgłośnym) pecetem a takim chłodzonym aktywnie sprowadzał się do wyboru między wysoką a stosunkowo niską wydajnością. Dziś rozwój mikroelektroniki pozwala osiągnąć wyższą wydajność przy znacznie mniejszym poborze energii elektrycznej, a więc i mniejszej emisji ciepła.

Na rynku dostępny jest cały szereg rozwiązań, które nawet przy bardzo wysokiej wydajności są całkiem ciche. Układy graficzne GeForce GTX 980 Ti w kartach Asus Strix czy MSI Gaming zapewniają bezkompromisową wydajność, a jednocześnie te konstrukcje są całkowicie bezgłośne podczas niewielkiego obciążenia. To samo dotyczy procesorów: układy serii „S” i „T” Intela produkują niewiele energii cieplnej, a przy tym są wydajne. Nawet zwykłe wersje oraz te z oznaczeniem „K” emitują go stosunkowo niewiele (oczywiście, jeśli nie zostaną podkręcone).

Zasilacze półpasywne, takie jak: Fractal Design Newton R3, Corsair AX/GS, Seasonic serii X, są dostępne od dłuższego czasu i wentylator nie włącza się w nich w dużym zakresie mocy. Dla przykładu, nasza redakcyjna „elektrownia” do testów CPU, a więc Fractal Design Newton R3, jest bezgłośna nawet przy obciążeniu rzędu 200 W. To sporo, bo przez większość czasu pracy komputera wentylator tego zasilacza w ogóle się nie porusza. Ale podczas gry czy renderowania – już tak. Właśnie dla osób, które nawet w takich warunkach oczekują ciszy, powstało rozwiązanie Enermaxa, zasilacz Digifanless 550 W.

Enermax Digifanless – budowa i wyposażenie

Enermax Digifanless 550 W

Enermax Digifanless 550 W to zasilacz nieco większy od typowego modelu (175 mm × 150 mm × 86 mm). Materiał, z którego go wykonano, to twardy i chropowaty metal dobrej jakości. Okablowanie jest w pełni modularne, co oznacza, że jeśli któryś z przewodów nie będzie potrzebny, wystarczy go odłączyć, tak żeby nie zajmował cennego miejsca w obudowie.

 

Enermax Digifanless 550 W

Enermax Digifanless 550 W

Wnętrze Enermaxa potwierdza nasze wcześniejsze doświadczenia z zasilaczami tej firmy. Komponenty to bez wątpienia jedne z lepszych dostępnych. Warto zwrócić uwagę na rozłożenie poszczególnych elementów i podzespołów chłodzących. Wszystko jest tutaj przemyślane tak, żeby zasilacz mógł pracować możliwie sprawnie bez uruchamiania wentylatora.

Enermax Digifanless 550 W (wnętrze)

W górnej części umieszczono otwory, przez które swobodnie unosi się ciepło z nagrzanych elementów. Producent zaleca, aby urządzenie montować zawsze otworami skierowanymi ku górze, właśnie ze względu na konwekcję masy powietrza nagrzanej przez podzespoły zasilacza. Nie przewidziano w nim miejsca do montażu wentylatora.

Enermax Digifanless 550 W

Całkowita moc zasilacza Enermax Digifanless to 550 W, choć w wyjątkowych sytuacjach może ona wzrosnąć do 605 W (na czas nie dłuższy od 60 s). Naszych Czytelników z pewnością najbardziej ciekawi wydajność prądowa linii +12 V. Tutaj do wykorzystania jest po 360 W na każdą linię +12 V (ale nie więcej niż 540 W sumarycznie na obu naraz). Dla linii +3,3 V i +5 V przewidziano, odpowiednio, 66 W i 100 W, ale łącznie nie więcej niż 100 W. Wysoką sprawność zasilacza potwierdza certyfikat 80 Plus Platinum.

8Q2A9766

Dołączone w zestawie przewody są, jak wspomnieliśmy, całkowicie modularne. Ich długość jest wystarczająca, by zaspokoić potrzeby dość dużej obudowy, jaką jest testowy model Fractal Design Core 3500. Warto podkreślić, że każda z żył jest oplatana oddzielnie. Sztywność przewodów jest odpowiednia i nie sprawia problemu w trakcie prowadzenia ich przez przepusty. Nawet te elementy są bardzo dobrze wykończone (jak to u Enermaxa).

Enermax Digifanless 550 W okablowanie

Enermax Digifanless 550 W – parametry techniczne

  

Enermax Digifanless 550 W (EDF550AWN)
Wymiary zewnętrzne
(szerokość × wysokość × długość)
175 mm x 150 mm x 86 mm
Rodzaj zastosowanego wentylatora Brak (zasilacz pasywny)
Certyfikat 80 Plus Platinum
Waga 2 kg
Długość i rodzaje dołączonych przewodów
 • 1 × EPS12V 24-pinowy: 600 mm
 • 1 × CPU 4+4-pinowy (8-pinowy): 650 mm
 • 4 × PCI-E 6+2-pinowy (8-pinowy): 500 mm
 • 8 × SATA:
  450/600/750/900 mm
 • 4 × Molex
  450/600/750/900 mm
 • 1 × FDD: 1050 mm
 • 1 × ZDPMS: 600 mm
Rodzaje zastosowanych zabezpieczeń
 • SCP,OVP, UVP, OCP, OPP, OTP, SIP, ZDPMS
Gwarancja 5 lat
Cena 900 zł