Mateusz Brzostek | 16 września 2015, 09:08

AverMedia Live Gamer Extreme – krótki test urządzenia do nagrywania i strumieniowania rozgrywki

Live Gamer Extreme (w skrócie LGX) to urządzenie do przechwytywania obrazu mające służyć graczom do zapisywania rozgrywki. Jego producent chwali się tym, że umie ono nagrywać w jakości Full HD w 60 kl./s. Sprzęt wymaga użycia komputera, który będzie kompresował i zapisywał lub wysyłał do sieci przechwycone wideo. Sprawdziliśmy, jak LGX spisuje się w praktyce.

Live Gamer Extreme

Poprzedni produkt AverMedia dla graczy, jaki testowaliśmy (Game Capture HD II), spełnia bardzo podobną funkcję. Tamten jednak jest samodzielnym przechwytywaczem obrazu, który nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu (oprócz dysku twardego). AverMedia Live Gamer Extreme jest tylko urządzeniem wejściowym dla komputera PC: wymaga dość wydajnego peceta, i to stojącego blisko konsoli (ze względu na połączenia kablowe), za to daje znacznie większe możliwości.

W pudełku znalazło się wyłącznie urządzenie oraz zestaw kabli połączeniowych.

AverMedia Live Gamer Extreme boxAverMedia Live Gamer Extreme

AverMedia Live Gamer Extreme

Po odkręceniu widocznej śruby można zdjąć górną klapkę z przezroczystym oknem i wymienić kartkę pod klapką. Dołączone oprogramowanie ułatwia nawet zaprojektowanie i wydrukowanie własnej etykiety. Bez dostosowania tej etykiety nie ma co zaczynać strumieniowania – kto by chciał oglądać taki kanał?

AverMedia Live Gamer Extreme

Z tyłu podłącza się wejście wideo (komponentowe lub HDMI), wyjście wideo (HDMI) oraz kabel USB 3.0, który zasila sprzęt i pozwala mu przesyłać dane do peceta.

Z przodu zamontowano dwa wejścia dźwięku. Do jednego można podłączyć mikrofon, a do drugiego inne źródło dźwięku, na przykład CD odtwarzający podkład muzyczny.

AverMedia Live Gamer Extreme

W zestawie z AverMedia Live Gamer Extreme są wszystkie potrzebne kable: 1-metrowy USB 3.0, 1,5-metrowy HDMI-HDMI, przeznaczony do PlayStation 3 (tej samej długości), audio z wtyczkami minijack oraz przejściówka pozwalająca podłączać urządzenia z pięciokablowym wyjściem komponentowym. Długość kabla USB 3.0 jest ograniczona i ze względu na prędkość transmisji oraz jakość zasilania nie można go zamienić na znacznie dłuższy. Dlatego użytkownik LGX musi trzymać komputer stosunkowo blisko konsoli i telewizora albo wykorzystać bardzo długie kable HDMI.

W pudełku zamieszczono też instrukcję, bardzo lakoniczną i składającą się głównie z obrazków, która informuje, jak podłączyć AverMedia Live Gamer Extreme, ale nie zawiera prawie żadnych ważnych informacji (np. wymagań sprzętowych czy rozwiązań często spotykanych problemów). Na spodzie znajdują się gumowe stópki, ale urządzenie jest tak lekkie, że ciężar zwisających ze stołu kabli HDMI może je przesunąć.