Dawid Grzyb | 24 lutego 2016, 07:31

Test porównawczy sześciu par słuchawek nausznych za mniej więcej 200 zł

Tanie słuchanie

Słuchawki to wyjątkowo liczna grupa produktów. W praktycznie każdym przedziale cen jest ich prawdziwe zatrzęsienie i nie wiadomo, co wybrać. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym nausznym, względnie tanim, bo wycenionym na mniej więcej 200 zł. Zebraliśmy kilka popularnych modeli. Przekonajmy się, który jest wart Waszych pieniędzy.

Wstęp

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że na rynku jest coraz więcej słuchawek. Rozrasta się praktycznie każda grupa tych produktów. Coraz chętniej z nich korzystamy, po części zapewne dlatego, że w ostatnich latach mocno się zwiększyły możliwości smartfonów. To całkiem logiczne. Skoro można za pomocą telefonu obejrzeć film czy posłuchać muzyki w dobrej jakości, dlaczego ograniczać się kiepskimi słuchawkami? To powoduje, że powiększa się grupa urządzeń przeznaczonych do użytkowania poza domem. Przesuwają się też granice tego, co drogie. Kilka lat temu było dosłownie kilka modeli kosztujących około 1000 zł, a dzisiaj jest ich nieporównywalnie więcej i mało kogo to dziwi. Nie brak też kosztujących dziesięć razy tyle.

Choć najwyższej klasy słuchawki to już dość liczna grupa, bez porównania ciaśniej jest wśród tanich konstrukcji. Na niezaznajomionego z tematem nabywcę czekają setki produktów wabiących wzornictwem i ceną. W przypadku słuchawek wartych na przykład 4000 zł nie ma takich, które grają po prostu źle, dostępny sprzęt utrzymuje pewien bezpieczny poziom. Natomiast w okolicach 200 zł zdecydowana większość brzmi nagannie i nie jest warta nawet takiej sumy. Na szczęście na specjalistycznych forach użytkownicy wyszukują perełki i dzielą się swoimi znaleziskami. Jest kilka firm, które zyskały niemałą popularność właśnie dlatego, że mają w ofercie słuchawki grające nadspodziewanie dobrze.

O nausznych i wokółusznych konstrukcjach nie pisaliśmy już od dłuższego czasu, pora zatem wrócić do tego tematu. Zebraliśmy kilka popularnych, często polecanych modeli, by się przekonać, czy faktycznie zasługują na uznanie. Postanowiliśmy nie szaleć i ustaliliśmy górną granicę na poziomie około 200 zł. Przetestowane produkty to jedynie fragment oferty rynkowej, ale często rekomendowany. Oto ich nieduży test porównawczy.