Artykuł partnerski | 19 lutego 2016, 06:12

LTE pod lupą PCLabu

LTE (eng. Long Term Evolution) jest standardem bezprzewodowego przesyłu danych, który często określa się, jako 4G, czyli czwartej generacji. Do niedawna uznawane za sposób szybkiego przesyłu danych głównie dla uprzywilejowanych abonentów, którzy mieli szczęście być w zasięgu nowoczesnych nadajników LTE obsługujących, a dziś standard ten jest już dostępny dla większości mieszkańców Polski. Jednak jak LTE działa? Jakie są jego wady i zalety? Jaka jest maksymalna prędkość LTE? Jak się będzie rozwijać i co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule.

Czym LTE jest i szczegóły techniczne

LTE to standard szybkiej bezprzewodowej transmisji danych, z którego korzystają smartfony, tablety i oczywiście 'zwykłe' modemy, które mogą być podłączane przez USB bądź zintegrowane z routerami, do których wystarczy włożyć kartę SIM. Czyli innymi słowy LTE zapewnia szybki dostęp do internetu i jest następcą dotychczas wykorzystywanych rozwiązań 2G (GPRS oraz EDGE), 3G (HSPA oraz HSPA+) i 3.5G (HSPA+DC).

Jednak szybsze transfery to tylko część zalet, które LTE wprowadza. Znacznej poprawie uległ ping, czyli mówiąc krótko opóźnienie przy przesyłaniu sygnału i bez większych problemów może on osiągać wartości ~20 ms, czyli czas od wpisania adresu w przeglądarce do wywołania strony będzie jeszcze krótszy i nawet gracze lubujący się w rozgrywce sieciowej, gdzie każda milisekunda jest na wagę złota powinni być zadowoleni. Oczywiście 20 ms to optymistyczny scenariusz, ponieważ w teście internetu mobilnego przeprowadzonego przez Komputer Świat średnie opóźnienie wynosiło około 80 ms i jest to związane z wieloma czynnikami: jakością połączenia, ilością odbiorców podłączonych do stacji bazowej, warunków atmosferycznych czy wykorzystanym urządzeniem odbiorczym.

Jednak LTE to jedynie standard, jakość i prędkość połączenia jest zależna od wielu czynników i na szczęście tutaj z pomocą przychodzi raport UKE dotyczący jakości usług telefonii mobilnej. Przeprowadzone na terenie całego kraju badanie sprawdzało m.in. prędkość transmisji czy skuteczność nawiązywania połączenia zarówno w aglomeracjach, miastach jak i na drogach podczas ruchu. Pod tym względem najlepiej wypadł Plus. Zgodnie z opublikowanym 22 stycznia raportem średnia prędkość pobierania danych w sieci Plus to 25,19 Mb/s. To aż dwa razy szybciej niż w Play, a o 25% lepiej niż w T-Mobile i Orange.

Wyniki szybkości pobierania danych w sieciach T-Mobile i Orange wyniosły odpowiednio 20,64 Mb/s i 19,66 Mb/s, a w sieci Play 12,43 Mb/s. Plus miał również największy wskaźnik prędkości wysyłanych danych, który wyniósł 17,71 Mb/s. W przypadku pozostałych operatorów wyniki wyglądały następująco: T-Mobile - 16,87 Mb/s, Orange - 15,85 Mb/s i Play - 12,60 Mb/s.

Przeprowadzone badania potwierdziły również pośrednio, że Plus ma największy w Polsce zasięg LTE. Aż 94% czasu badania transmisji danych w Plusie odbywało się właśnie z wykorzystaniem technologii LTE. Dla pozostałych operatorów było to 83% dla Play i 78% dla T-Mobile i Orange. Również na drogach pomiędzy miastami Plus uzyskał najlepsze parametry w tym zakresie i 83% czasu badania odbyło się w sieci LTE, dla Play było to 52% oraz po 38% dla Orange i T-Mobile. Ze względu na szeroki zakres badania i specyfikę zasięgu poszczególnych nadajników wyniki można uogólniać i interpretować je w kontekście ogólnokrajowych prędkości dostępu do sieci.

Przeprowadzone badanie udziela odpowiedzi na bardzo ważne pytanie: czy wybór operatora dostarczającego internet przez LTE ma znaczenie? Zdecydowanie ma i oprócz związku z naszym miejscem zamieszkania kluczowa jest także kwestia szerokości pasma wykorzystywanego przez operatora i częstotliwości, ale o tym w dalszej części tekstu.

Myśląc o LTE zapewne zaraz nasze skojarzenia wędrują w stronę urządzeń standard ten obsługujących m.in. smartfonów. Jednak za LTE kryje się sporo technikaliów i choć wybranie urządzenia z napisem LTE na pudełku powinno nam pozwolić skorzystać z dobrodziejstw szybkiego bezprzewodowego internetu to najpierw przybliżymy trochę szczegółów technicznych i co tak naprawdę LTE skrywa 'pod maską'.

Artykuł powstał we współpracy z siecią Plus w ramach akcji Innowacje na "Plus"