Radek Stanisławski, Mateusz Brzostek | 12 lipca 2016, 13:37

Asus ROG Rampage V Edition 10, Gigabyte X99-Ultra Gaming, MSI X99A Godlike Gaming Carbon – przegląd trzech ekstremalnych płyt głównych do Broadwella-E (LGA2011-v3)

Trójka wspaniałych

Asus ROG Rampage V Edition 10, MSI X99A Godlike Gaming Carbon, Gigabyte X99-Ultra Gaming – każda z tych płyt głównych to wizytówka jej producenta. Najdroższe, najlepiej wyposażone konstrukcje mają służyć do bicia rekordów, dumnie prężyć muskuły na wystawach sprzętu i być oczkiem w głowie użytkownika marzącego o absolutnie najwyższej wydajności. Dziś przyjrzymy się trzem najciekawszym płytom przeznaczonym do nowych procesorów Broadwell-E. 

Procesory Broadwell-E wykorzystują tę samą podstawkę co Haswell-E; płyty główne LGA 2011-3 sprzed prawie 2 lat doskonale współpracują z tymi układami. Jednak od tamtej pory trendy w wyposażeniu płyt nieco się zmieniły. W międzyczasie pojawiły się nowe wersje pierwszych płyt LGA2011-3 z dodatkiem kontrolerów USB 3.1 i innych nowości. Poprosiliśmy trzech producentów o przysłanie nam swoich najlepszych konstrukcji.

Od Asusa dostaliśmy model Rampage V Edition 10 – specjalną wersję Rampage V przygotowaną z okazji 10. rocznicy istnienia marki Republic of Gamers. Cena RVE10 szokuje jeszcze bardziej od ceny poprzedniczki: urządzenie kosztuje około 2800 zł w zagranicznych sklepach (w polskich powinna pojawić się niebawem). W odróżnieniu od wcześniejszej jest kierowana bardziej do naprawdę zamożnych graczy, a mniej do podkręcaczy, o czym więcej powiemy na poświęconej jej stronie.

MSI wysłało nam płytę X99A Godlike Gaming Carbon, najdroższy model w swojej ofercie. Jak sama nazwa wskazuje, również ta marka została zainfekowana „gamingozą”, ale objawy infekcji kończą się na nazwie i kolorowych światłach. To pierwszy raz od dawna, kiedy najlepsza płyta MSI nie należy do serii XPOWER. Wprawdzie porzucono tę serię, ale jak się zaraz okaże, to tylko powierzchowne zmiany: rozwiązania techniczne są te same. X99A Godlike Gaming jest też dostępna w wersji bez dopisku Carbon w nazwie. Wersja z dopiskiem kosztuje około 2250 zł, a o 50 zł taniej można kupić odmianę z czerwonymi wstawkami zamiast imitacji tkaniny z włókna węglowego.

Gigabyte przysłało nam płytę X99-Ultra Gaming, która z pozoru stoi w tym samym szeregu co wymienione powyżej, ale kosztuje... około 1350 zł. To co robi w tym porównaniu? Gigabyte ma trzy nowe płyty z chipsetem X99, które nie zastąpiły całkowicie poprzedniej oferty. Na przykład X99-SOC Champion, model specjalnie przeznaczony do ekstremalnego podkręcania, wciąż jest dostępny. Spośród nowych płyt model Designare EX jest lepiej wyposażony (m.in. w kartę Wi-Fi), ale nie jest najbardziej funkcjonalny z punktu widzenia gracza. Zapewne dlatego Gigabyte woli promować właśnie X99-Ultra Gaming. Przy okazji przekonamy się, czy jedna z tańszych płyt X99 nadaje się do domowego podkręcania równie dobrze co te prawie dwa razy droższe.