Łukasz Marek | 25 sierpnia 2016, 08:42

GeForce GTX 1060 – test i zestawienie modeli niereferencyjnych

GTX-y 1060 pod lupą

GeForce GTX 1060, czyli układ ze średniego segmentu w ofercie Nvidii, pojawił się jakby znikąd, stanął naprzeciw zapowiadanego hucznie Polarisa i efektownie rozprawił się z najmocniejszą kartą AMD obecnej generacji. Efektem jest duże zainteresowanie tymi konstrukcjami. Dlatego przygotowaliśmy test porównawczy GTX-ów 1060 dostępnych w Polsce. Który jest najlepszy?

AMD wraz ze swoim Polarisem miało przynieść zbawienie cenowe i wydajnościowe w segmencie kart graficznych za mniej więcej 1200–1500 zł. Średnio udana konstrukcja referencyjna i jednoczesny brak jakichkolwiek wersji niereferencyjnych sprawiły, że to nie Polaris, a wprowadzony szybko i niespodziewanie GeForce GTX 1060 zawładnął świadomością graczy.

Jeden z największych w Polsce sklepów z elektroniką publikuje swoje wyniki sprzedaży. Z tych statystyk wynika, że Radeony RX 480 w porównaniu z GTX-ami 1060 sprzedają się w Polsce bardzo słabo. 

Według wspomnianych raportów w ciągu pierwszych 35 dni nabywców znalazły 674 karty graficzne z rdzeniem GP106 (czyli właśnie GTX-y 1060), co daje sprzedaż na poziomie około 19 kart dziennie. Radeon RX 480 z rdzeniem Polaris trafił do sklepów 57 dni temu i sprzedał się w liczbie 117 sztuk. To daje około 2 kart dziennie. Tę statystykę potwierdza rzut oka na sprzedaż najpopularniejszych kart z poszczególnymi rdzeniami w ciągu ostatnich 4–5 dni. Najchętniej kupowany MSI GeForce GTX 1060 Gaming X znalazł w tym czasie 12 nabywców, a najpopularniejszy Polaris, model Gigabyte'a – jednego.

Dla porządku podkreślamy, że powyższe wyniki dotyczą tylko jednego (choć bardzo dużego) polskiego sklepu internetowego z elektroniką. Dysproporcje w wynikach sprzedaży obu kart w skali całego kraju prawdopodobnie są inne, najpewniej jednak z grubsza odzwierciedlają faktyczną sytuację.

Nvidia GeForce GTX 1060 – karty niereferencyjne

Powyższe statystyki (stan o północy z 22 na 23 sierpnia) pokazują, że obecnie potencjalni nabywcy w ogromnej większości są zainteresowani zakupem dostępnego od ręki niereferencyjnego GTX-a 1060, więc postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej właśnie kartom wyposażonym w rdzeń GP106. 

Najsłabsza w ofercie Nvidii karta graficzna nowej generacji zawróciła w głowie graczom, którzy dostali wydajność GTX-a 980 w cenie 1400–1500 zł, w bardziej energooszczędnej formie i z 6 GB pamięci VRAM. Dlatego postanowiliśmy przetestować i porównać jak największą liczbę kart GeForce GTX 1060. Nie będziemy ukrywać: nie udało nam się zebrać na potrzeby testów wszystkich dostępnych modeli. Porównanie będziemy aktualizować za każdym razem, gdy uda nam się przetestować kolejną konstrukcję dostępną w polskich sklepach. 

W teście pojawiło się również kilka nowości, na przykład dokładna analiza taktowania rdzenia i temperatury działania poszczególnych kart graficznych. Objaśniamy to na stronie „Nvidia GeForce GTX 1060 Founders Edition – częstotliwość rdzenia i temperatura”.

Czas wybrać NAJszybsze, NAJcichsze i NAJtańsze GTX-y 1060!