Łukasz Marek | 7 września 2016, 12:16

Asus Radeon RX 480 Strix – test

Pierwszy niereferencyjny RX 480

W końcu, ponad 2 miesiące po tym, jak na rynek trafił Radeon RX 480, dotarł do nas pierwszy model niereferencyjny, wyposażony w 8 GB własnej pamięci Asus Radeon RX 480 Strix. Sprawdziliśmy, czy naprawiono w nim problemy, z którymi borykała się wersja referencyjna, i czy to w ogóle opłacalny zakup. Oto jego test.

Asus Radeon RX 480 Strix
Cena od 1829.48 zł do 1829.48 zł

Referencyjny Radeon RX 480 do samego końca dobrze się zapowiadał, ale ostatecznie wywołał mały niesmak. Po pierwsze, kultura pracy referencyjnego modelu nie była zbyt wysoka, co w połączeniu z niezdolnością utrzymania taktowania Boost (1180 MHz zamiast 1266 MHz) sugerowało, by poczekać na wersje niereferencyjne. Druga kwestia dotyczy właśnie wersji poszczególnych producentów sprzętu: na jakiekolwiek niereferencyjne Radeony RX 480 w praktyce musieliśmy czekać bardzo długo (1,5 miesiąca), a ponadto w Polsce ich dostępność wciąż jest minimalna. Do konstrukcji XFX i Sapphire, które można już znaleźć w polskich sklepach internetowych, dołącza teraz Asus. Firma przymierza się właśnie do wprowadzenia na nasz rynek niereferencyjnego Polarisa w postaci modelu...

Asus Radeon RX 480 Strix

Karty graficzne z serii Strix już na dobre zapisały się w świadomości graczy. Wszystkie nowe konstrukcje Asusa, które firma traktuje jako „najlepsze” w danej serii, mają w nazwie właśnie Strix. Także model RX 480 Strix to najlepszy (jak dotąd) niereferencyjny RX w ofercie tej marki. 

Już na pierwszy rzut oka mamy wrażenie, że gdzieś to już widzieliśmy. Nie ma w tym nawet cienia pomyłki: układ chłodzenia z trzema wentylatorami o dokładnie takim samym wyglądzie został wykorzystany już przynajmniej w trzech kartach graficznych, a konkretnie... w Pascalach. GTX 1060, GTX 1070 oraz GTX 1080 również są wyposażone w masywny radiator z kilkoma rurkami cieplnymi, który pokryto obudową z czarnego tworzywa sztucznego. W wielu miejscach na obudowie zainstalowano jednak kolorowe diody LED, które mogą świecić właściwie w dowolny, ustawiony przez użytkownika, sposób. Funkcja ta nazywa się Aura i można nią sterować za pomocą programu Asus GPU Tweak. 

Asus Radeon RX 480 Strix

Na odwrocie karty zamontowano czarną płytkę usztywniającą z logo ROG. Z tej perspektywy można również dostrzec, że niereferencyjny Polaris jest zasilany z ośmiopinowego złącza PEG, a nie sześciopinowego. 

Asus Radeon RX 480 Strix

Zestaw wyjść obrazu został zmodyfikowany względem wersji referencyjnej, ale tylko nieznacznie: pojawiło się złącze DVI, którego zabrakło w testowanych ponad 2 miesiące temu „referentach”. 

Asus Radeon RX 480 Strix

Trzy wentylatory w modelu Asus Radeon RX 480 Strix w ogóle się nie obracają w spoczynku, ponieważ karta za sprawą ciężkiego radiatora może być wówczas chłodzona pasywnie. Pod obciążeniem zaś mogą się obracać z prędkością od 900 obr./min do 3600 obr./min.

Asus Radeon RX 480 Strix