Mateusz Brzostek | 4 października 2016, 12:44

PlayStation 4 (slim) – zmniejszona i bardziej energooszczędna wersja konsoli Sony pod lupą

PS4 już w 16 nm, ale jeszcze nie Pro

Po kilku kosmetycznie zmienionych modelach PlayStation 4 Sony wreszcie wprowadziło pierwszą mniejszą i bardziej energooszczędną wersję swojej konsoli. W odróżnieniu od Xboksa One S nowe PlayStation nie jest bardziej funkcjonalne od poprzednich, a jedynie smuklejsze i bardziej eleganckie. Przyjrzeliśmy się, co ma w środku i czym się różni od pierwszego modelu.

PlayStation 4 (2016)

Konsola PlayStation 4 miała już kilka wersji, dostępnych w różnych częściach świata i różniących się drobnymi szczegółami. W 2015 roku wprowadzono do sprzedaży kilka odmian modelu o oznaczeniu CUH-1200, które wyglądały niemal tak samo jak oryginalna wersja. CUH-1200 nie miał błyszczącej części obudowy, miał nieco uproszczoną płytę główną oraz mechaniczne przyciski zamiast dotykowych. Pobierał też nieco mniej prądu niż pierwsze PlayStation 4.

Dziś przyglądamy się pierwszej diametralnie różnej wersji PlayStation 4. Sony nazywa ją tak samo jak wcześniejsze i oznacza numerem CUH-2016, ale na usta ciśnie się dopisek slim.

Konsola jest nieco węższa, nieco płytsza i znacznie cieńsza, niż wszystkie poprzednie modele. Obudowa zachowała charakterystyczne skosy, ale rogi zaokrąglono. Jest cała matowa, nie ma też ruchomej klapki, pod którą można było zajrzeć, żeby wymienić dysk twardy.

Przyciski zasilania i do wysuwania płyty z napędu są mechaniczne. Diodę informującą o tym, że konsola jest włączona, umieszczono w przycisku zasilania. Jest bardzo mała i widać ją wyraźnie tylko z bliska.

Zniknęło cyfrowe optyczne wyjście dźwięku (TOSLINK). Do dysku twardego można się dostać, odkrywszy szufladkę z tyłu konsoli. Szufladka jest zabezpieczona jedną wyraźnie oznaczoną śrubą – wymiana dysku nie powinna nastręczyć trudności.

Sony oferuje wersje z dyskiem o pojemności 500 GB lub 1 TB. My sprawdziliśmy w działaniu tę pierwszą.