Mateusz Skrycki | 17 października 2016, 09:41

Huawei MateBook – test tabletu 2w1

Biznesowo, mobilnie, w kolorze écru

Huawei MateBook to 12-calowy tablet 2w1, który jest reklamowany jako produkt dla biznesu. Koncepcja nie jest nowa, bo tabletów hybrydowych na rynku jest sporo i każdy chce z niego uszczknąć kawałek dla siebie. Na pewno najbardziej znany (choć niekoniecznie najpopularniejszy) jest Microsoft Surface. Teraz rękawicę – w postaci MateBooka z rysikiem, stacją dokującą i okładką z klawiaturą – rzuca Huawei. Czy to będzie tajna broń Chińczyków? Oto test modelu Huawei MateBook.

Huawei MateBook
Cena od 2999.00 zł do 2999.00 zł

Huawei MateBook

Huawei MateBook to 12-calowy tablet hybrydowy, reklamowany przez producenta jako sprzęt dla użytkowników biznesowych. W materiałach promocyjnych Huawei uśmiechnięty biznesmen kroczy dumnie z tabletem pod pachą – nie mogliśmy więc być gorsi i również chcieliśmy się poczuć jak osoby obracające dużymi pieniędzmi. Osoby, którym na przykład nie jest potrzebna wygodna klawiatura, a które do tego lubią połączenie brązu z écru. Ale o tym za chwilę.

Huawei MateBook

Porzućmy jednak żartobliwy ton. Zastosowana w modelu Huawei MateBook koncepcja tabletu do pracy, wyposażonego w okładkę z klawiaturą, ma już dobrych kilka lat: kojarzy nam się przede wszystkim z modelem Surface Pro Microsoftu (zobacz test urządzenia Microsoft Surface Pro 4). Ten ostatni jest jednak naszym zdaniem jest zbyt drogi – wydajny, wyposażony w świetny ekran i znakomity rysik, ale drogi.

Huawei postanowiło dorzucić swoje trzy grosze w tej dziedzinie i stworzyło model Huawei MateBook. Trafił on właśnie do sklepów i jest dostępny w dwóch konfiguracjach: testowanej, z procesorem Core m5, za 5799 zł, oraz słabszej, z Core m3, za 4399 zł. Są to ceny zestawów z klawiaturą oraz stacją dokującą. Kto chciałby dodatkowo kupić rysik (nazwany przez producenta Huawei MatePen), powinien doliczyć jeszcze 499 zł, choć w czasie, gdy piszemy te słowa, nie był on dostępny w żadnym polskim sklepie.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core m5-6Y54
2 rdzenie, 1,1 GHz + HT (Turbo do 2,7 GHz)
Pamięć

8 GB, 1866 MHz, Dual Channel

Ekran 12" (2160 × 1440), IPS, błyszczący
Układ graficzny Intel HD Graphics 515
Nośnik danych SSD 256 GB (dostępne 205 GB)
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 278,8 mm × 194,1 mm × 6,9 mm
650 g tablet + 508 g klawiatura + 131 g stacja dokująca + 111 g pokrowiec stacji dokującej + 16 g rysik
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

tablet: USB 3.1 typu C
stacja dokująca: USB typu C, 2 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), RJ-45, D-sub, HDMI

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

5799 zł (zestaw z klawiaturą i stacją dokująca, bez rysika)

 

Huawei MateBook – wykonanie, złącza

MateBook nie jest tani, trudno więc nie oczekiwać od niego wysokiej jakości wykonania. I faktycznie, na tyle urządzenia i na krawędziach znalazło się aluminium, a ekran jest chroniony przez wysokiej jakości powłokę, choć nie jest to Corning Gorilla Glass.

Złączy i przycisków nie ma zbyt wiele: to wyłącznik, przyciski do zmiany głośności, między którymi umieszczono fenomenalny czytnik linii papilarnych, oraz gniazdo USB 3.1 typu C, który służy do podłączenia stacji dokującej.

Huawei MateBook


Tablet łączy się z okładką dzięki mechanizmowi opartemu na mocnym magnesie. Komunikacja odbywa się poprzez specjalny port na dolnej krawędzi tabletu.

Huawei MateBook


Oczywiście, tablet nie byłby zdolny stać o własnych siłach, dlatego w roli podpórki występuje składana w piramidkę wierzchnia część okładki. Możemy wybrać między dwoma kątami nachylenia.

Huawei MateBook

Huawei MateBook


Wspominaliśmy już, że w zestawie z tabletem sprzedawana jest stacja dokująca, która korzysta z portu USB typu C. Znacząco powiększa ona możliwości urządzenia. Zyskujemy: dwa złącza USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), po jednym RJ-45, D-sub i HDMI oraz jedno USB typu C, które służy do podłączenia ładowarki.

Huawei MateBook

Huawei MateBook stacja dokująca

Huawei MateBook stacja dokująca

Stacja dokująca wraz z rysikiem mogą być przenoszone w specjalnym etui, gdzie również znalazła się przejściówka z USB typu C na duże USB typu A („normalne”), dzięki czemu można podłączać zewnętrzny sprzęt bez użycia stacji.

Warto dodać, że wspomniane etui da się magnetycznie zamontować na podpórce tabletu, choć nie jesteśmy pewni, czy taki był zamysł producenta. W materiałach wspomina on jedynie o montażu rysika, ale do tego niezbędny byłby miniuchwyt, którego w zestawie nie dostaliśmy.

Huawei MateBook stacja dokująca

Huawei MateBook


Rysik (Huawei MatePen) ma trzy przyciski. Dwa z nich służą do przerzucania slajdów podczas prezentacji, a trzeci włącza wskaźnik laserowy, który będzie pomocny również w trakcie korzystania z rzutnika. Nie do końca rozumiemy, dlaczego producent zdecydował się na mikro-USB typu B jako złącze do ładowania rysika, skoro ładowarka korzysta z USB typu C. Trzeba więc będzie użyć dodatkowego kabelka, który na szczęście jest w zestawie.

Huawei MateBook rysik

Huawei MateBook rysik


Z prawej strony urządzenia znalazł się czytnik linii papilarnych. Działa fenomenalnie. W testach smartfonów Huawei czy Honor zawsze to podkreślaliśmy i w przypadku MateBooka nie może być inaczej. Reakcja czytnika jest natychmiastowa i wystarczy dosłownie „pacnięcie” palcem, żeby sprzęt poprawnie odczytał linie papilarne i przeprowadził proces logowania użytkownika do systemu. Doskonale widać to na poniższym filmie.

Huawei MateBook czytnik linii papilarnych

 

Huawei MateBook – pierwsze wrażenia (wideo) 

0
0