Mateusz Skrycki | 24 października 2016, 12:20

Asus ROG G752VS – test laptopa z GTX-em 1070 oraz Core i7-6700HQ

Bestia w kagańcu

Asus ROG G752VS to laptop dla graczy z serii Republic of Gamers, skrywający pod maską m.in. kartę graficzną GeForce GTX 1070 oraz procesor Core i7-6700HQ. Do tego zamontowano w nim 17-calową matrycę IPS z techniką G-Sync. Za tak wyposażony sprzęt trzeba jednak zapłacić naprawdę sporo... Czy Asus G752VS wart jest swojej ceny? Sprawdziliśmy to. Zapraszamy do lektury testu.

Asus ROG G752VS – test

Asus ROG G752VS to laptop dla graczy z ekranem o przekątnej 17,3 cala, należący do serii Republic of Gamers i wyposażony w kartę graficzną GeForce GTX 1070 oraz procesor Core i7-6700HQ. Główne zmiany w stosunku do bliźniaczego modelu Asus ROG G752VT, który testowaliśmy w ubiegłym roku, to: karta graficzna zbudowana w architekturze Pascal, matryca z techniką G-Sync oraz pojemniejszy akumulator (90 Wh zamiast 68 Wh).

Czy Asus G752VS ma bezpośredniego rywala? Ależ oczywiście – to choćby Acer Predator 17 (G9-793), którego test opublikowaliśmy kilka miesięcy temu. Już teraz możemy zdradzić, że laptop Acera wykazuje się chociażby wyższą kulturą pracy układu chłodzenia i większą wydajnością, mimo że zastosowano w nim ten sam procesor i kartę graficzną.


Kadłubek Asusa G752VS ma taką samą funkcjonalność, ale zmieniła się kolorystyka. Testowany egzemplarz dostaliśmy w wariancie kolorystycznym Plasma Copper. Dostępny jest jeszcze Armor Titanium. Gorąco popieramy kreatywność producentów w dziedzinie nazewnictwa, bo gdyby nie sprzęt dla graczy, świat byłby się smutniejszym miejscem... ;)

Pozostaniemy jeszcze przez chwilę w żartobliwym tonie, bo nie mogliśmy się powstrzymać. Otóż strona producenta mówi, że „ekskluzywna dla ROG komora parowa 3D w połączeniu z miedzianym ciepłowodem tworzą efektywny i wydajny system chłodzenia, który pomaga zredukować temperaturę GPU do 7°C”. Cóż, tak chłodnego laptopa w testach jeszcze nie mieliśmy, więc nie omieszkamy tego zweryfikować. Może to zasługa tej „plazmowej miedzi”... ;)Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core i7-6700HQ
4 rdzenie, 2,6 GHz + HT (Turbo do 3,5 GHz)
Pamięć

8 GB, DDR4 2400 MHz, Single Channel

Ekran 17,3" (1920 × 1080), IPS + G-Sync, matowy
Układ graficzny GeForce GTX 1070
Nośnik danych HDD 1 TB
Napęd optyczny DVD-RW
Wymiary i masa 428 mm × 333,8 mm × 52,8 mm
4,47 kg laptop + 0,96 kg zasilacz
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia 4 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), USB 3.1 typu C, HDMI, mini-DisplayPort, RJ-45, SD, audio
Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

8499 zł

 

Asus ROG G752VS – wykonanie, złącza

Jak już wspominaliśmy, wygląd Asusa ROG G752VS nie zmienił się znacząco względem poprzednika: tegoroczna wersja przede wszystkim przyniosła nowy motyw kolorystyczny. Projekt kadłubka pozostał bez zmian: aluminium wykorzystano tylko na wierzchu pokrywy i wylotu gorącego powietrza, a pozostałe elementy wykonano z tworzywa sztucznego. Obok klawiatury jest ono gumowane, dzięki czemu materiał stał się przyjemny w dotyku, ale przy krawędziach użyto „szczotkowanego plastiku”, który choć pasuje tu kolorystycznie, nie jest najwyższej jakości.

Zawias wykazuje lekkie luzy, a ponadto łączy się z wyświetlaczem tylko na jego środkowym odcinku (to widoczna na zdjęciach miedziana wstawka z napisem Republic of Gamers). Z tego powodu pokrywa ma tendencję do wyginania się na boki. Nie sposób również przeoczyć monstrualnie szerokich ramek wokół ekranu – szczególnie w dolnej części.


Asus G752VS to laptop dla graczy, nie mogło więc zabraknąć najważniejszego elementu: podświetlenia ;) Najbardziej efektowna jest czerwona iluminacja układu chłodzenia, która nam się kojarzy wyłącznie z piecem rodem z bajki dla niegrzecznych dzieci. Podświetlane są także dwa czerwone paski na pokrywie oraz logo ROG.


Po obróceniu G752VS na spodzie można znaleźć mininiespodziankę: półprzezroczystą wstawkę z pleksi, za którą widać układ chłodzenia. Wygląda to ciekawie, choć nie trzeba chyba nawet dodawać, że podczas codziennego użytkowania nikt tam zaglądać nie będzie. Poniżej umieszczono klapkę, która pozwala wymienić HDD, zamontować SSD czy dołożyć kolejne kości pamięci operacyjnej. Na wypadek gdyby ktoś zapomniał, do jakiej serii przynależy laptop, na układzie chłodzenia widnieje logo ROG.Zestaw złączy w modelu Asus G752VS jest bogaty i nie sposób mieć co do niego zastrzeżeń. Na bocznych krawędziach znalazły się: cztery porty USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), jeden USB 3.1 typu C, wyjścia HDMI i mini-DisplayPort, złącze RJ-45, czytnik kart pamięci SD, gniazda audio oraz napęd DVD-RW.


Lewa strona: 2 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), DVD-RW, czytnik kart SD


Prawa strona: audio, USB 3.1 typu C, 2 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), mini-DisplayPort, HDMI, RJ-45, gniazdo zasilania