Radosław Stanisławski | 18 listopada 2016, 13:02

Steam Machine – test pierwszego dostępnego w Polsce komputera Alienware Steam Machine oraz rzut oka na sytuację rynkową

Z wielkiej chmury mały deszcz

Steam Machine to pierwsza tak wyrazista koncepcja połączenia zalet konsol do gier i komputerów. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy było o niej głośno, choć  liczba newsów zdecydowanie nie szła w parze z dostępnością tego typu komputerów na naszym rynku. Dziś, po ponad 3 latach od ogłoszenia światu koncepcji Steam Machine, w końcu możemy podzielić się z Wami opiniami dotyczącymi gotowych urządzeń tej klasy. Oto pierwszy polski test komputera Steam Machine firmy Alienware.

Steam Controller
Cena od 2999.99 zł do 2999.99 zł
SteamOS
Cena od 2999.99 zł do 2999.99 zł

Steam Machine – o co chodzi w tego typu komputerokonsolach?

Minikomputery Steam Machine mają być swego rodzaju połączeniem konsoli i peceta zachowującym zalety obydwu tych platform. Po włączeniu mają umożliwiać natychmiastowy dostęp do bogatej biblioteki hitów oferowanych na platformie Valve. Zarazem, jeśli okaże się to potrzebne, mają zapewniać dostęp do potężnych (w porównaniu z przeciętną konsolą) możliwości użytkowych, które wynikają z użycia systemu operacyjnego opartego na Linuksie. Słowem, gry mają być tak przystępne i mają się tak szybko uruchamiać jak na konsoli, a przy tym „maszyna parowa” ma się nadawać do pracy równie dobrze jak zwykły pecet z zainstalowanym Linuxem. 

Podobnych koncepcji było już kilka. To jednak pierwsze podejście firmy z tak wielkim zapleczem jak Valve. Zarządzana przez nią platforma dystrybucji cyfrowej Steam jest obecnie najpopularniejsza spośród systemów tego typu. Pozycja Valve jest tutaj na tyle mocna, że spora część twórców gier, zachęcona tą koncepcją, postanowiła tworzyć swoje gry lub przystosować część z nich w ten sposób, by dało się je uruchomić na Linuxie, który jest podstawą działania komputerów Steam Machine. 

Steam Machine – dostępność, obecna sytuacja rynkowa

Na razie jedynym komputerem Steam Machine powszechnie dostępnym w oficjalnym kanale dystrybucji w Polsce jest produkt należącej do firmy Dell marki Alienware. Tę maszynę można kupić w kilku polskich sklepach internetowych i jak dotąd jest oferowana w trzech konfiguracjach sprzętowych. Swoją ocenę oparliśmy właśnie na testach przeprowadzonych z użyciem komputera Dell.

Na polskim rynku być może pojawi się również urządzenie firmy Zotac, która obok Della i Asusa była jedną z największych marek zaangażowanych w projekt Steam Machines. Asus z kolei najwyraźniej pomału ogranicza aktywność na tej jeszcze niszowej platformie, bo jego komputerów nie ma już na oficjalnej liście urządzeń tego typu dostępnych w sklepie Steam. Szkoda, bo Asus to duży gracz, a jego modele Asus ROG G20 i ROG GR8 (reklamowane pierwotnie jako sprzęt, który ma być dostępny także z systemem SteamOS) to bardzo dobre konstrukcje. Sami mieliśmy okazję przetestować zarówno ROG G20, jak i ROG GR8

Warto dodać, że na rynku można spotkać konstrukcje półautorskie, takie jak Maingear Drift oraz Alternate Steam Machine. To po prostu minipecety złożone z mniejszych wersji podzespołów komputerowych (np. płyt ITX, krótkich kart graficznych, gotowych obudów ITX itd.) z zainstalowanym systemem SteamOS. Podaż takich konstrukcji i oferta rynkowa wyraźnie spadły w ostatnich miesiącach, co może świadczyć o tym, że popyt był niewielki.

Minipecety z zainstalowanym systemem SteamOS zwykle są nieco tańsze niż ich wersje z Windows (dla przykładu: testowany przez nas Dell Alienware, oznaczony symbolem DKCWAS03BBMSM, ma odpowiednika z Windows 10 w cenie o mniej więcej 300 zł wyższej) i w zestawie standardowo mają dołączony Steam Controller (najczęściej zamiast myszki i klawiatury). Analizując ceny tego typu sprzętu, trzeba jednak pamiętać, że obowiązują go takie same zasady jak inne minipecety, również te przeznaczone do systemu Windows. W dużym skrócie cena komputera jest odwrotnie proporcjonalna do jego wielkości: za mniejszego peceta trzeba zapłacić „ekstra” w porównaniu z podobną konfiguracją złożoną w tradycyjnej obudowie komputerowej.