Piotr Gontarczyk | 31 grudnia 2016, 23:59

Podsumowanie roku 2016 w branży nowych technologii

Pascal, Polaris, VR, Note 7 i inni

2016 rok w branży komputerów i technik informatycznych przez jednych uważany jest za stosunkowo nudny, a przez innych jednak za ciekawy. W polskiej polityce było gorąco, a momentami wręcz można było stwierdzić, że jest blisko punktu wrzenia. W 2016 roku w naszej branży pojawiło się kilka nowych trendów i nowych generacji produktów. Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia mijającego roku w branży nowych technologii!

Karty graficzne

Rok 2016 na rynku kart graficznych zdecydowanie należał do Nvidii, choć AMD nie pozostawało bierne. W maju Nvidia zaprezentowała karty GeForce GTX 1080 i GTX 1070. W obu firma zastosowała swoją kolejną bardzo udaną architekturę, tym razem o nazwie Pascal, pod postacią układów produkowanych w 16-nanometrowej litografii FinFET. GeForce GTX 1080 bez problemów poradził sobie z Radeonem R9 Fury X, przy czym pokonał go pod względem zarówno wydajności, jak i poboru energii. Fury X bronił się tylko niższą ceną, ale i na to Nvidia miała sposób, bo w ślad za GTX-em 1080 poszedł GeForce GTX 1070, który wciąż utrzymywał sporą (średnio 20-procentową) przewagę nad najmocniejszym Radeonem, ale był już zauważalnie tańszy.

Trudno nie wspomnieć też o kartach graficznych GeForce GTX 1080, GTX 1070 i innych w wersjach do komputerów przenośnych. W tym roku Nvidia mocno starała się spełnić ubiegłoroczne obietnice dotyczące wydajności kart stacjonarnych w laptopie. Oparte na architekturze Pascal GeForce'y do laptopów mają takie same lub niemal takie same parametry jak ich stacjonarni odpowiednicy. Jeśli chodzi o komputery, osiągnięcie Nvidii można śmiało uznać za jedno z największych w 2016 roku. Bardzo wysoka wydajność, jak na laptopowe standardy, oczywiście kosztuje, ale Nvidia zadbała o to, by dostępne były też laptopy z tańszymi Pascalami.

Jak już wspominaliśmy, AMD nie było w 2016 roku bierne. Także ta firma wprowadziła swoją nową architekturę, Polaris. Zastosowano ją w procesorach produkowanych w litografii 14-nanometrowej FinFET. Pod koniec czerwca pojawił się Radeon RX 480, ale nie był to start, który można jednoznacznie określić. Nowa litografia nie pomogła mu jakoś specjalnie wybić się pod względem poboru energii, nawet na tle kart poprzedniej generacji (GeForce GTX 970 oraz 980, Radeon R9 390(X)), choć sama wydajność była jak najbardziej zadowalająca, pod warunkiem że przyszły użytkownik wiedział, czego się spodziewać. Opłacalność na początku była co najmniej niezła, ale raptem kilka dni później rynek wszystko zweryfikował i sugerowana cena okazała się zawyżona, a Nvidia w tym czasie obniżyła cenę GeForce'a GTX-a 970. Mieliśmy więc kartę o wydajności zbliżonej do osiągów GTX-a 970, ale bardziej łakomą na prąd i droższą.

Na początku sierpnia firma AMD uderzyła drugi raz i tym razem wyszło o wiele lepiej. Radeon RX 470 został znacznie lepiej wyceniony i pod względem opłacalności zostawił GeForce'a GTX-a 970 w tyle. Trudno jednak nie wspomnieć o tym, że Radeon RX 480 według testerów naruszał specyfikację PCI Express: pobierał za dużo energii ze slotu. Według analiz Radeon RX 480 potrzebował od 86 W do nawet 90 W, przy czym specyfikacja określa, że slot PCI Express ×16 może dostarczać maksymalnie 75 W. AMD w odpowiedzi wydało sterownik, który reprogramuje regulator napięcia Radeona RX 480, tak żeby przenieść część obciążenia ze slotu na gniazdo dodatkowego zasilania (PEG).

W niższym segmencie cenowym starły się karty: GeForce GTX 1050, GTX 1050 Ti oraz Radeon RX 460. GeForce GTX 1050 pokonał Radeona RX 460 (mówimy o kartach 2-gigabajtowych) pod względem opłacalności. Dla tego drugiego w wersji 4-gigabajtowej problemem stał się też GeForce GTX 1050 Ti, choć tu różnica opłacalności była mniejsza.

2016 rok pod wieloma względami był wyraźnie dobry dla Nvidii, ale nie można pominąć tego, że to właśnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy AMD stopniowo odzyskiwało utracone udziały rynkowe, po najbardziej dramatycznie wyglądającym spadku w historii, który nastąpił w 2015 roku. Tak było do końca trzeciego kwartału. Wyniki za ostatni kwartał pojawią się zapewne już niebawem i wtedy się dowiemy, czy AMD utrzymało ten trend do samego końca.