Redakcja we współpracy z MSI | 11 stycznia 2017, 16:39

MSI Z270 Gaming M7 - rzut oka

Płyta główna nie tylko dla miłośników podkręcania

Do naszego laboratorium testowego trafiła niedawno płyta główna, MSI Z270 Gaming M7. Okazała się ona na tyle ciekawa, że postanowiliśmy podzielić się z Wami pierwszymi wrażeniami z naszych testów. Przygotowaliśmy więc krótki materiał wideo, w którym przedstawiamy niektóre z ciekawszych funkcji MSI Z270 Gaming M7. Zapraszamy!

Za nami długo wyczekiwana premiera nowych procesorów Intela. W sklepach pojawiły się już najmocniejsze wersje siódmej generacji procesorów Intela o nazwie kodowej Kaby Lake, czyli Core i5-7600K oraz Core i7-7700K. Wprowadzając na rynek procesory w nowej architekturze, Intel prezentuje zwykle całą dedykowaną im platformę. Wiąże się to z koniecznością zakupu nowej płyty głównej, wyposażonej w nową podstawkę i chipset. Tym razem jest jednak nieco inaczej: Kaby Lake to tylko update do układów poprzedniej generacji, czyli Skylake, w związku z czym gniazdo procesora pozostaje niezmienione. Nowy jest tylko chipset – stosowany do tej pory układ Z170 zostaje zastąpiony przez Z270.

Wróćmy jednak do naszego dzisiejszego bohatera, czyli płyty MSI Z270 Gaming M7. Jedną z najważniejszych technologii obsługiwanych przez płytę jest Intel Optane, zwiększająca wydajność podsystemu przechowywania danych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu małych nośników SSD ze złączem M.2, wykorzystujących memrystorowe pamięci 3D XPoint. Płyta została wyposażona w dwa złącza Turbo M.2 zgodne ze standardem PCI-E x4 Gen3, pozwalające uzyskać szybkość transferu danych dochodzącą do 32 Gb/s.

Nowe procesory Intela natywnie działają z szybszymi pamięciami DDR4 2400 MHz. Żeby zapewnić im jak najbardziej komfortowe działanie, w modelu MSI Z270 GAMING M7 podsystem pamięci został całkowicie odizolowany od reszty obwodów na płycie głównej. Dzięki temu pamięci działają stabilniej i możemy je bardziej podkręcić. Dodatkowo sloty pamięci są osłonięte systemem “steel armor”, by zminimalizować wpływ zakłóceń elektromagnetycznych oraz wzmocnić gniazda pamięci. Z tego samego rozwiązania korzystają sloty PCI-E oraz złącza M.2.

Skoro jesteśmy przy podkręcaniu to musimy wspomnieć, że Z270 GAMING M7 dysponuje bardzo mocną sekcją zasilania procesora i bardzo intuicyjnym systemem podkręcania jednostki głównej. Możemy zrobić to metodą tradycyjną, czyli poprzez UEFI, w którym dostępne są wszystkie zaawansowane opcje overclockerskie. Możemy też wykorzystać bardzo wygodny system Game Boost, do którego dostęp mamy na dwa różne sposoby: albo poprzez 12-stopniowe pokrętło na płycie głównej, pozwalające na regulowanie taktowanie procesora, albo dzięki aplikacji Command Center.

Z270 Gaming M7 to jednak konstrukcja, z której zadowoleni będą nie tylko miłośnicy overclockingu. Mamy tu chociażby jeden z najbardziej zaawansowanych systemów audio jakie możemy znaleźć w płytach głównych. Mowa o Audio Boost 4 Pro z technologią Nahimic 2, która dzięki najwyższej jakości podzespołom i specjalnie zaprojektowanej płytce drukowanej, na której obwody audio zostały odizolowane od reszty komponentów może śmiało stawać w szranki nawet z zaawansowanymi systemami stacjonarnymi.

To jednak nie koniec. Dwa niezależne procesory audio z dedykowanymi wzmacniaczami pozwalają graczom odtwarzać muzykę lub słuchać dźwięku ze streamingu na żywo przez głośniki. W tym samym czasie dźwięk np. z gry może być odtwarzany na słuchawkach.

Na koniec zostawiliśmy autorski system sterowania całym podświetleniem LED o nazwie Mystic Light dzięki temu systemowi możemy ustawić swoją własną kolorystykę podświetlenia komputera. Do dyspozycji mamy 7 kolorów i 5 efektów świetlnych, pomiędzy którymi można łatwo i szybko się przełączać, za pomocą smartfona lub aplikacji MSI Gaming App. System Mystic Light Extension zapewnia z kolei intuicyjny sposób sterowania dodatkowymi taśmami świetlnymi RGB lub innymi świecącymi elementami RGB, które podłączone zostały są do komputera.

No dobra, ale jak właściwie ta płyta sprawdza się w praktyce? Odpowiedź jest prosta: doskonale! W Z270 Gaming M7 zamontowaliśmy procesor Core i7-7700K oraz kartę graficzną GTX 1080. Procesor udało nam się bez trudu zmusić do stabilnego działania nawet z częstotliwością 5 GHz. Możemy więc z czystym sumieniem mogę polecić płytę MSI Z270 GAMING M7 jako bardzo dobry wybór do dowolnego komputera dla gracza.