Przemysław Juraszek | 23 kwietnia 2018, 12:30

Hyperbook N13S – test ultrabooka

Do zabawy i do pracy?

Całkiem niedawno testowaliśmy niewielki, ale nadający się do gier laptop Asus VivoBook S14. Tym razem, skuszeni iście letnią pogodą, mamy dla Was coś innego, lżejszego, idealnego do pracy w terenie: model Hyperbook N13S z 13-calową matrycą i niskonapięciowym procesorem Intela ósmej generacji.

Hyperbook N13S – test

Odnośniki zaszyte w tekście mogą Was przenieść do stron w porównywarce cen poświęconych opisywanym urządzeniom. Możecie się w ten sposób zorientować w obecnej sytuacji rynkowej, a przy okazji wesprzecie nasze działania. Dzięki temu wsparciu będziemy mogli robić dla Was jeszcze więcej testów.

Hyperbook N13S

Po VivoBooku S14 przyszedł czas na nieco mniejszą konstrukcję, z ekranem o przekątnej 13,3 cala, laptop Hyperbook N13S. Jest to atrakcyjnie wyglądający i dobrze wykonany ultrabook z  procesorem ósmej generacji, matrycą IGZO, możliwością wykorzystania wewnętrznego modemu LTE oraz nośnikiem SSD. Model N13S to w istocie kadłubek Clevo N131WU, doposażony przez Hyperbooka w pamięć operacyjną i nośnik SSD. Osobom, które nie znają marki Clevo, przypomnimy, że to jeden z największych wytwórców komputerów przenośnych ODM (Original Design Manufacturer), który dostarcza tzw. kadłubki (laptopy bez pamięci operacyjnej, nośników danych, a czasem także procesorów) lokalnym sprzedawcom, takim jak właśnie Hyperbook. Do ODM należą też tacy giganci, jak Compal i Quanta, produkujący niektóre urządzenia na przykład dla Della, HP i MSI.

Hyperbook N13S

Hyperbook N13S– dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i7-8550U
4 rdzenie + HT, 1,6 GHz (turbo do 3,4 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 13,3" (1920 × 1080), IGZO, matowy
Układ graficzny Intel UHD Graphics 620
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 330 mm × 225 mm × 19 mm
1,44 kg (laptop) + 0,30 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 oraz możliwość zastosowania wewnętrznego modemu LTE
Wejścia-wyjścia

2 USB 3.1 typu A (USB 3.0), RJ-45, USB 3.1 typu C z Thunderbolt, HDMI (1.4), czytnik kart SD, gniazdo SIM, mini-DisplayPort i audio (oddzielne)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

4268 zł

Hyperbook N13S – wygląd

Hyperbook N13S to klasyczna konstrukcja z ekranem o przekątnej 13,3 cala, w całości wykonana ze srebrnego matowego aluminium (nie licząc ramek matrycy, skądinąd szkoda, że tak grubych).

Hyperbook N13S

Zastosowanie aluminium jako głównego materiału połączone z bardzo dobrym spasowaniem przydaje urządzeniu elegancji, pomimo prostego wyglądu. Co więcej, powierzchnia nie ma skłonności do kolekcjonowania śladów po palcach, a do tego N13S jest sztywniejszy od większości rywali, chociaż obudowa delikatnie ugina się tuż pod spacją.

Hyperbook N13S

Także klapa matrycy jest sztywna, co nie zawsze jest regułą. Laptop ma 19 mm grubości i jest dość lekki, bo waży zaledwie 1,4 kg. 

Zawiasy są sztywne, tylko szkoda, że maksymalny kąt odchylenia ekranu to zaledwie około 135 stopni. Otwarcie laptopa jedną ręką nie jest, niestety, możliwe.

Hyperbook N13S – dostęp do podzespołów

Ponieważ to kadłubek Clevo, nie byliśmy zaskoczeni, że dostęp do podzespołów jest prosty. Na początku należy odkręcić wszystkie śrubki na spodzie, a później wyjąć klawiaturę. Nie jest to trudne, bo sprowadza się do odkręcenia dwóch dodatkowych śrubek, a następnie wypchnięcia jej cienkim narzędziem, na przykład wykałaczką. Następnie odłączamy taśmy i odkręcamy dodatkowe trzy śrubki. Po tym zabiegu można zdjąć spód, pod którym znajdują się: akumulator, dwa złącza RAM (jedno zajęte), karta Wi-Fi, dość skąpy układ chłodzenia (jeden ciepłowód biegnący do aluminiowego radiatora chłodzonego przez jeden wentylator), wolnej zatoki w formacie 2,5 cala oraz slotu M.2, zajętego przez nośnik SSD.

Hyperbook N13S - srodek

W tym laptopie znalazło się też osobne miejsce na modem 3G/LTE, do którego poprowadzono przewody antenowe.

Hyperbook N13S - srodek

Zestaw portów, jak na ultrabook, jest bogaty.Hyperbook N13S - porty

Z lewej strony oprócz przycisku zasilania zamontowano: gniazdo na kartę SIM (przydatne w konfiguracji z modemem LTE), USB 3.1 typu A (USB 3.1) i oddzielne gniazda audio (słuchawkowe i mikrofonowe).

Hyperbook N13S - porty

Po prawej znalazły się: złącze RJ-45, czytnik kart SD, wyjście HDMI (1.4), mini-DisplayPort, port USB 3.1 typu A (USB 3.1) oraz USB typu C z obsługą standardu Thunderbolt.