Piotr Kwiatkowski | 31 marca 2017, 10:50

Samsung C24FG70 – test monitora dla graczy opartego na panelu VA

Kropki kwantowe dla gracza

Samsung nie był do tej pory postrzegany jako mocny gracz na rynku monitorów dla graczy. Ma się to jednak zmienić za sprawą modeli z serii CFG70, które wyposażono w panele LCD VA Quantum Dot (z „kropkami kwantowymi”). Do naszego laboratorium trafił 24-calowy C24FG70. Zobaczmy, jak według Samsunga wygląda idealny monitor do gier.

Samsung C24FG70
Cena od 1099.99 zł do 1770.22 zł

Oceniając monitory dla graczy, szczególną uwagę zwracamy na częstotliwość odświeżania obrazu, minimalizację opóźnienia związanego z jego przetwarzaniem (input lag) oraz ograniczanie szkodliwych efektów wynikających z nieprecyzyjnej synchronizacji klatek obrazu przesyłanych z karty graficznej do monitora (tearing) i ze zbyt wolnego sterowania pracą pikseli panelu (ghosting). Kwestie tradycyjnej jakości obrazu, a szczególnie szerokości reprodukowanej przestrzeni barwowej, często schodzą na drugi plan, choćby przez konieczność zastosowania słabszej jakości, ale szybciej reagujących paneli LCD typu TN. Samsung w monitorze C24FG70 obiecuje nie tylko zachowanie wszelkich parametrów pożądanych z punktu widzenia gracza, ale także doskonałą jakość obrazu, szerokie kąty widzenia i możliwość mocniejszego zatopienia się w przebieg rozgrywki dzięki zakrzywionemu ekranowi.

 

Samsung C24FG70 – dane techniczne

Model  C24FG70FQU (numer seryjny: 0Q4WHTSHA01005M)
Ekran

23,5 cala (1920 × 1080 pikseli), LCD VA z Quantum Dot, zakrzywiony (1800R), matowy, podświetlenie LED flicker free

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu
144 Hz, FreeSync (zakres działania: 70–144 Hz)
Kąty widzenia: boki/góra/dół 55 stopni / 55 stopni / 50 stopni
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms / 11,1 ms / 8,8 ms
Ghosting, tearing właściwie niedostrzegalny / niedostrzegalny
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (domyślny tryb Ustawienia własne, 60 Hz) 355 cd/m2 / 6256 K / 10,81% / 2661 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 2,00/3,53
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) 

sRGB – 98,8%, Adobe RGB – 79,9%

Wejścia-wyjścia DisplayPort 1.2, 2 HDMI 2.0, gniazdo słuchawkowe
Dodatkowe funkcje oprogramowanie dla PC, adapter mocowania VESA 75 mm × 75 mm w zestawie
Cena

1699 zł

  

Jakość wykonania monitora Samsung C24FG70

Samsung C24FG70 wygląda, delikatnie mówiąc, bardzo powściągliwie, szczególnie jak na urządzenie dla graczy. Na jego obudowie nie ma żadnych kolorowych akcentów ani agresywnych przetłoczeń. Mamy do czynienia z klasyczną, matową czernią i równie standardową okrągłą podstawą.

Jedynym akcentem w obudowie, który może sugerować grupę docelową modelu C24FG70, jest oświetlenie podstawy, zamontowane na dole obudowy ekranu (zdjęcie na dole po lewej). Może ono stale świecić niebieskim pulsującym światłem lub zmieniać natężenie emitowanego światła zależnie od ustawionej w grze głośności dźwięku, czyli na przykład błyskać w rytm wystrzałów. Zupełnie przypadkiem dowiedzieliśmy się od przedstawiciela producenta, że za gamingowy element C24FG70 uznawany jest też widoczny na tylnej pokrywie panelu delikatny połyskujący pierścień (zdjęcie na dole po prawej). Cóż, na siłę można w sumie ulec tej sugestii, ale też nie do końca.

Jakość zastosowanych w obudowie tworzyw jest dobra, ale spasowanie elementów łamanej kolumny pozostawia sporo do życzenia (zdjęcie na dole po prawej). Przydatny okazuje się może niezbyt wyszukany wizualnie i mało subtelnie wykończony, ale dobrze spełniający swoje zadanie organizator przewodów połączeniowych (widoczny na tym samym zdjęciu).

Łamana kolumna monitora zapewnia szeroki zakres regulacji wysokości ekranu, ale sprawia też, że w niższym ustawieniu urządzenie wymaga bardzo dużo wolnego miejsca z tyłu, nawet 30 cm, licząc od powierzchni ekranu. Na szczęście po odłączeniu nóżki i zastosowaniu dołączonego w komplecie adaptera C24FG70 staje się kompatybilny z mocowaniem VESA 75 mm × 75 mm. 

 

Obsługa i podstawowe elementy sterujące

Głównym elementem sterującym C24FG70 jest niewielki dżojstik zamontowany z tyłu obudowy, w pobliżu prawego dolnego rogu ekranu. Pełni on również funkcję wyłącznika. W połączeniu z przejrzystym i atrakcyjnym graficznie menu (tym razem już wyraźnie zaprojektowanym z myślą o graczach) jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Okrągłe ikony nadrukowane na dolnej ramce wyświetlacza informują o lokalizacji trzech przycisków, którym można przypisać własne ustawienia wyświetlanego obrazu. Rozwiązanie może mało ekstrawaganckie, ale bardzo skuteczne. 

Zestaw złączy obejmuje: dwa HDMI 2.0, jedno DisplayPort 1.2 (może też działać w trybie 1.1) oraz wyjście słuchawkowe minijack o średnicy 3,5 mm.

C24FG70 ma zewnętrzny zasilacz, do umieszczenia w gniazdku, na szczęście niewielki.