Damian Lejnert | 19 kwietnia 2017, 15:00

Roccat Isku+ Force FX – test klawiatury ze strefą klawiszy czułych na nacisk

Pierwsza klawiatura z techniką Force

Roccat to znany producent akcesoriów i peryferiów komputerowych dla graczy. W swojej bogatej ofercie od niedawna ma klawiaturę, w której zastosował przełomową technikę klawiszy czułych na nacisk, zwaną Force. Jak działa ona w praktyce? Oto test modelu Roccat Isku+ Force FX.

Roccat Isku+ Force FX to klawiatura wyposażona w szereg usprawnień i funkcji, które mają wspomóc graczy w wirtualnej zabawie, w tym zapewnić im przewagę nad rywalem. Oprócz strefy klawiszy czułych na nacisk są to między innymi: antighosting, funkcja nagrywania makr, dodatkowe klawisze kciukowe i technika Easy-Shift[+].

 

Roccat Isku+ Force FX – dane techniczne

Układ klawiatury QWERTY
Rodzaj klawiatury

membranowa

Siła nacisku ~75 g (domyślne ustawienie przy wyłączonym trybie Force)
Próg aktywacji 4 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 975 g
Wymiary 510 mm × 245 mm × 25 mm
Anti-ghosting Tak
Podświetlanie Tak (dowolny spośród 16,8 mln kolorów)
Cena

479 zł 

 

W zestawie dołączono naklejki, książeczkę z podstawowymi informacjami oraz instrukcję szybkiej obsługi.

 

Roccat Isku+ Force FX – jakość wykonania

Obudowa klawiatury jest wykonana z twardego błyszczącego plastiku. Jego powierzchnia jest bardzo chropowata, dzięki czemu dłonie spoczywające na podkładce nie ześlizgują się z urządzenia. Materiał ten jest również bardzo odporny na zabrudzenia, w tym ślady po palcach. Warto zauważyć, że podpórka pod nadgarstki jest częścią obudowy i nie jest odłączana. Na jej powierzchni znajduje się starannie wycięte logo z napisem Roccat. Obszar między właściwymi klawiszami a podpórką został wypełniony połyskującym paskiem, w którym osadzono trzy dodatkowe, dowolnie programowalne, klawisze. W odróżnieniu od pozostałych elementów połyskujący pasek jest bardzo podatny na zarysowanie i odciski palców. Mimo użycia plastiku sztywność konstrukcji, spasowanie elementów oraz dbałość o szczegóły są bardzo dobre. Nie pojawiają się niemiłe skrzypnięcia, a konstrukcja nie ugina się nadmiernie podczas silnego nacisku.

 

Na spodzie urządzenia zastosowano charakterystyczny kanał, pozwalający wygodnie ułożyć i poprowadzić kabel, dwie rozkładane stopki umożliwiające regulację kąta nachylenia, a także sześć przeciwpoślizgowych elementów zapewniających dużą stabilność klawiatury podczas użytkowania. Także stopki pokryto przeciwpoślizgową warstwą. Warstwa ta od pozostałych różni się rodzajem użytego materiału, ponieważ bardziej przypomina on piankę niż gumę.

 

Nasadki klawiszy do modelu Roccat Isku+ Force FX mają średni profil. Zostały pokryte cienką warstwą przeciwpoślizgowego materiału, co bezpośrednio przekłada się na jakość użytkowania. Każdy z nich wyprofilowano (dość płytko), co pozwala błyskawicznie osadzić opuszkę we właściwym miejscu i utrudnia omyłkowe wciśnięcie sąsiedniego klawisza. Oznaczenia na nasadkach zostały precyzyjnie wycięte, a czytelność klawiszy nawet bez aktywnego podświetlenia jest przyzwoita. Warto zauważyć, że nasadki klawiszy obsługujących funkcję Force mają dodatkowe oznaczenia na dolnej krawędzi.

 

Kabel ma 1,8 m długości. Jest średnio gruby i bardzo giętki. Jest zakończony wtykiem USB 2.0. W tej cenie producent mógł się jednak pokusić o poprowadzenie kabla w oplocie, co z pewnością przełożyłoby się na jego trwałość.