Przemysław Juraszek | 24 kwietnia 2017, 16:30

HP Omen 17-w172nw – test laptopa dla graczy

Wart swojej ceny?

HP Omen 17 to bardzo dobra konfiguracja w dobrej cenie. Za blisko 8 tys. zł otrzymujemy GTX-a 1070, bardzo szybki nośnik SSD o pojemności aż 512 GB, matrycę IPS, 12 GB pamięci działającej w trybie dwukanałowym (Flex) i licencję Windows 10 Home w zestawie. Czy to wystarczy, żeby HP przyciągnął graczy? Oto test laptopa HP Omen 17.

HP Omen 17 – wygląd

Testowany HP Omen to laptop dla graczy z ekranem o przekątnej 17,3 cala. Waży 3,16 kg i ma grubość 35 mm. Do wagi należy jednak doliczyć prawie kilogramowy zasilacz. Jak na komputer przenośny dla graczy, nie jest ciężki, ponieważ zbliżone konstrukcje zwykle ważą około 4 kg. Tak mała waga z pewnością jest też zasługą konstrukcji: cała obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego.

Sprzęt wyglądem dość mocno nawiązuje do multimedialnej serii Pavilion. Podobne są metalowe zawiasy i kształt obudowy, jedynie powierzchnia panelu roboczego wokół klawiatury ma inną fakturę.

HP Omen 17

Mimo że sprzęt jest kierowany do graczy, obudowa nie ma, niestety, kolorowych diod, wstawek, a nawet wyżłobień/kantów, które informowałyby o naturze konstrukcji. Jedynie umieszczono na niej czerwone logo Omen i zastosowano jednostopniowe czerwone podświetlenie klawiatury.

Jakość wykonania jest dobra, choć plastikowa obudowa wygląda dość skromnie. Spasowanie elementów nie budzi naszych zastrzeżeń (nie zauważyliśmy szpar czy innych niedoróbek), ale mocniejszy nacisk na panel roboczy powoduje uginanie się konstrukcji w obszarze klawiatury i płytki dotykowej. Wbrew początkowym obawom plastikowa obudowa nie skrzypi ani nie trzeszczy.

HP Omen 17

 

HP Omen 17-w172nw – dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Core i7-6700HQ
4 rdzenie, 2,5 GHz + HT (Turbo do 3,5 GHz)
Pamięć

12 GB DDR4, 2400 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel (tryb Flex))

Ekran 17,3" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce GTX 1070
Nośnik danych SSD 512 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 416 mm × 281 mm × 35 mm
3,16 kg (laptop) + 1 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

3 USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), HDMI, mini-DisplayPort, SD, RJ-45, audio (oddzielne wejścia)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

7999 zł

HP Omen 17 – modyfikacje konfiguracji, dostęp do podzespołów

W laptopach dla graczy bardzo ważne jest to, by użytkownik miał dostęp do płyty głównej i reszty podzespołów, a przynajmniej do pamięci operacyjnej i nośnika danych. Ponadto ze względu na przeznaczenie laptopa szczególnie istotny jest dobrze działający układ chłodzenia, który jednak od czasu do czasu wymaga przeczyszczenia. W HP Omen 17 zastosowano małą klapę serwisową, która zapewnia dostęp do RAM-u. Trudniej się dostać do pozostałych części. Dopiero po odkręceniu dolnej części obudowy oczom ukazują się: złącze M.2 (zajęte przez nośnik SSD), karta Wi-Fi czy zatoka na nośnik w formacie 2,5 cala. Mamy też bezproblemowy dostęp do akumulatora oraz układu chłodzenia, na który składają się dwa wentylatory i cztery ciepłowody, z czego dwa są wspólne dla GPU i CPU. Producent, co godne pochwały, wykorzystał miedziane radiatory.

 HP Omen 17 środek

Żeby zdemontować spód obudowy, należy odkręcić 11 śrub, z czego kilka jest schowanych pod gumowymi zatyczkami, a jedna – pod klapą serwisową. Następnie trzeba delikatnie podważyć dolną pokrywę, uważając na liczne plastikowe zaczepy

 

Na lewym boku modelu HP Omen 17 zamontowano jedno złącze USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) i dwa gniazda audio.

HP Omen 17 porty

Na prawym boku znajdują się dwa inne złącza USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), wyjścia HDMI i mini-DisplayPort, czytnik kart pamięci SD oraz port RJ-45.

HP Omen 17 porty