Przemysław Juraszek | 14 maja 2017, 10:00

Asus Transformer Book T101HA-GR030T – test hybrydy typu 2w1

Hybryda w dobrej cenie

Asus Transformer Book to połączenie lekkości z cienką obudową i możliwością konwertowania. To sprzęt dobrze wyceniony i o ciekawych parametrach. Czy to wystarczy, żeby testowana hybryda, skrzyżowanie laptopa z tabletem, sprawdziła się w codziennych zastosowaniach?

Asus Transformer Book TH101HA-GR030T
Cena od 1499.00 zł do 1549.00 zł

Asus Transformer Book T101HA-GR030T – test

Asus Transformer Book to najnowsza wersja 10-calowej hybrydy, czyli tabletu i laptopa w jednym. Urządzenie działa pod kontrolą systemu Windows 10 Home, a jego sercem jest czterordzeniowy procesor Intel Atom x7-z8350 (Cherry Trail). Układ ten jest taktowany z bazową częstotliwością 1,44 GHz, a w trybie Turbo przyspiesza maksymalnie do 1,92 GHz. Z procesorem współpracują 4 GB pamięci operacyjnej (RAM) typu DDR3L, działającej w trybie jednokanałowym (single channel). Egzemplarz testowy został też wyposażony w nośnik eMMC o pojemności 128 GB. Ktoś, dla kogo powierzchnia dyskowa okaże się niewystarczająca, będzie zmuszony skorzystać z gniazda mikro-SD, a to nie jest wygodne rozwiązanie. Najciekawsza jest cena urządzenia: w takiej konfiguracji można je kupić za 1500 zł. 

ASUS Transformer Book

Asus Transformer Book T101HA-GR030T – dane techniczne (egzemplarz testowy)
Procesor Intel Atom x7-z8350
4 rdzenie, 1,44 GHz  (Turbo – do 1,92 GHz)
Pamięć

4 GB DDR3L, 1600 MHz, tryb jednokanałowy (single channel)

Ekran 10,1" (1280 × 800), IPS, błyszczący z obsługą dotyku
Układ graficzny Intel HD Graphics 400
Nośnik danych SSD (eMMC) 128 GB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 260 mm × 81 mm × 21 mm
1,1 kg (laptop) + 25 g (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

 USB 2.0, mikro-HDMI, mikro-USB, mikro-SD, audio (zintegrowane)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

1499 zł

Asus Transformer Book – wygląd

Urządzenie jest wykonane w większości ze srebrnego aluminium. Ze srebrnego plastiku zrobiono tylko spód i osłonę zawiasu. Ekran jest zaś schowany za szklaną szybą, co jest normą w tabletach. Na tylnej klapie matrycy umieszczono logo producenta i otwory, pod którymi kryją się dwa głośniki.

ASUS Transformer Book zawias

ASUS Transformer Book magnes

Waga urządzenia wynosi 1091 g, z czego ponad połowa (582 g) przypada na ekran, w którym zamontowano wszystkie podzespoły. Po zamknięciu grubość obudowy wynosi 21 mm, przy czym sam tablet ma grubość 9 mm.

Jest to urządzenie konwertowalne, co oznacza, że można je przekształcać z tabletu w laptop i odwrotnie, by zapewnić sobie najwygodniejszą obsługę w danych warunkach. Mechanizm umożliwiający konwersję jest prosty. W istocie Asus Transformer Book T101 może być traktowany jako dwa urządzenia: stacja dokująca i tablet. Umieszczenie tabletu w magnetycznym zawiasie zmienia go w laptop. Sam zawias i zatrzask są takie same jak w poprzedniej generacji. Stabilność połączenia zapewniają dwa mocne neodymowe magnesy, zamontowane w ramce zawiasu. Dodatkowo zawias na brzegach ma dwie wypustki, które pełnią funkcję prowadnic dla magnetycznego mocowania. Mocowanie trzyma całość bardzo mocno: żeby odłączyć tablet od stacji dokującej, trzeba użyć siły. Nie ma mowy o przypadkowym odłączeniu tabletu od klawiatury. 

Jakość wykonania jest nierówna. Tablet sam w sobie jest bardzo dobrze spasowany, nic nie trzeszczy ani nie odstaje. Niewielkie zastrzeżenia mamy natomiast co do klawiatury, która ugina się pod naciskiem. Na szczęście wyważenie całej konstrukcji należy ocenić na plus: testowany przez nas Asus nie ma skłonności do wywracania się w czasie, gdy użytkownik korzysta z ekranu dotykowego. To dobrze, bo zdarza się to innym urządzeniom typu 2w1, co negatywnie przekłada się na wygodę użytkowania. Należy też wspomnieć o tym, że użyty w obudowie materiał, jak to aluminium, łatwo zbiera odciski palców, jednak srebrny kolor sprawia, że nie są szczególnie widoczne.

ASUS tablet

Zestaw złączy jest przyzwoity. Testowany Asus w przeciwieństwie do starszego modelu wszystkie porty ma po lewej stronie części z ekranem. Są to: pełnowymiarowe złącze USB (niestety – w standardzie 2.0), zintegrowane gniazdo audio, wyjście mikro-HDMI, złącze mikro-USB oraz czytnik kart mikro-SD.

ASUS Transformer Book porty

ASUS Transformer Book przycisk zasilania

ASUS Transformer Book przycisk regulacji głośności