Piotr Gołąb | 31 lipca 2017, 12:00

Sapphire Pulse Radeon RX 570 4G – test karty graficznej w formacie ITX

Mały, ale jary?

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX to najnowsza karta graficzna tej firmy przeznaczona do montowania w bardzo małych komputerach ITX lub SFF. Sprawdziliśmy, czy ustępuje swoim pełnowymiarowym odpowiednikom.

Sapphire to jeden z głównych producentów kart graficznych opartych na układach AMD. Ponieważ model Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX 4G GDDR5 jest przeznaczony do małych komputerów osobistych, postanowiliśmy użyć w teście swojej platformy mini-ITX, wcześniej wykorzystanej w testach miniaturowej karty GeForce GTX 1080 Zotaca. Niestety, lista kart graficznych, które testowaliśmy z wykorzystaniem platformy ITX, nie jest duża. Dlatego do wykresów dodaliśmy dla porównania wyniki standardowych testów.

Sapphire Pulse Radeon RX570 ITX 4G GDDR5
Taktowanie bazowe rdzenia 1168 MHz
Realne taktowanie rdzenia w grach 1198 MHz
Taktowanie pamięci 1750 MHz
Pamięć –
ilość/rodzaj

4096 MB / GDDR5X
Spoczynek (pulpit):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

38°C
0 obr./min
Obciążenie (Wiedźmin 3):
Temperatura rdzenia
Prędkość wentylatora

71°C
1548 obr./min

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX 

Sapphire ma doświadczenie w projektowaniu kart AMD Radeon w formacie ITX i wie, jakie pułapki czekają na producenta. Dlatego rdzeń graficzny w modelu Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX jest taktowany wolniej, niż sugeruje AMD, z częstotliwością 1198 MHz zamiast 1244 MHz, tak żeby nie pobierał zbyt wiele energii elektrycznej i zanadto się nie rozgrzewał.

Budowa karty

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX zaskakuje wyglądem. Poprzednia karta z serii RX 570, którą testowaliśmy, to Power Color Devil RX 570, bardzo duża konstrukcja o bardzo rozbudowanym układzie chłodzenia. Sapphire Pulse Radeon RX 570 wygląda przy nim jak bardzo chudy brat. Ma zaledwie 175 mm długości, 115 mm szerokości i 36 mm grubości, zajmuje więc dwa sloty. Sapphire, tworząc serię Pulse, zaprojektował karty, które dobrze wpasowują się w środkowy segment rynku. Ich konstrukcja też to sugeruje. Sapphire Pulse Radeon RX 570 jest zbudowany skromnie, ale nie tanio. Co prawda brakuje mu podświetlenia LED RGB, które można spotkać w mocniejszej serii Nitro, efektownej tylnej płyty czy bardzo rozbudowanego układu chłodzenia, ale na przykład jakość tworzyw użytych w wentylatorze jest bardzo dobra, a całość jest bardzo sztywna i zwarta.

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX

Układ chłodzenia nie należy do największych, ale wygląda bardzo solidnie. W jego skład wchodzą: aluminiowy radiator, który szczelnie wypełnia obwód karty graficznej i za pośrednictwem podkładek termoprzewodzących styka się nie tylko z rdzeniem karty, ale też z kośćmi pamięci i sekcją zasilającą, dwa 6-milimetrowe ciepłowody i 90-milimetrowy wentylator. Układ chłodzenia jest półpasywny, co jest bardzo zaskakujące, biorąc pod uwagę częste problemy Radeonów z utrzymaniem w ryzach temperatury rdzenia. Dodatkowe zasilanie doprowadza do karty złącze sześciopinowe. Według producenta całkowite TDP tego modelu to 120 W.

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX

Obraz jest wysyłany przez następujące wyjścia wideo: Display Port 1.4, HDMI 2.0 oraz DVI-DL.

Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX

 Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX

 Sapphire Pulse Radeon RX 570 ITX