Przemysław Juraszek | 12 sierpnia 2017, 09:00

Huawei Matebook X – test ultrabooka

Konkurencja dla MacBooka?

Huawei jest znany bardziej z telefonów i tabletów, które zdobyły uznanie części użytkowników. Ostatnio jednak firma weszła na rynek ultrabooków. Czy debiutancki Huawei Matebook X może rywalizować z produktami takich marek jak Apple?

Huawei Matebook X
Cena od 4799.99 zł do 5499.00 zł

Huawei Matebook X – test

Huawei Matebook X, mimo że to pierwszy laptop w ofercie firmy, na pierwszy rzut oka nie odbiega jakością wykonania od sprzętu z logo weteranów branży, takich jak Apple, Asus czy HP. Do testów dostaliśmy wersję wyposażoną w procesor Intel Core i5-7200U, 8 GB pamięci operacyjnej i nośnik SSD o pojemności 256 GB, kosztującą 4799 zł.

Huawei Matebook X

Huawei Matebook X – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i5-7200U
2 rdzenie + HT, 2,5 GHz  (Turbo do 3,1 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2133 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel)

Ekran 13,3" (2160 × 1440), IPS, błyszczący
Układ graficzny Intel HD Graphics 620
Nośnik danych SSD 256 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 286 mm × 211 mm × 14 mm
1,1 kg (laptop) +  0,14 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

 2 USB typu C, audio (zintegrowane), czytnik linii papilarnych, adapter z HDMI, VGA, USB 3.1 typu A (USB 3.0) oraz USB typu C

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

4799 zł 

Matebook X – wygląd

Huawei Matebook X to stylowy sprzęt, bardzo lekki (waży 1,1 kg), a zarazem cienki (14 mm w najgrubszym miejscu). W pierwszej chwili zwracają uwagę bardzo cienkie, jak na laptop, ramki ekranu, chronionego przez Corning Gorilla Glass. Taka budowa sprawia, że ekran jest bardzo sztywny, w przeciwieństwie do wielu innych laptopów, w których matryca potrafi się solidnie wygiąć. Co ciekawe, kamera została tam, gdzie zwykle się ją montuje, czyli na górnej ramce, a nie na dole, jak w innych konstrukcjach. Zarówno górną, jak i dolną część obudowy wykonano z aluminium w kolorze grafitu, który nie tylko zapewnia urządzeniu atrakcyjny wygląd, ale też dobrze maskuje odciski palców. Musimy także pochwalić pracę zawiasów. Dobrze trzymają ekran, który można odchylić mniej więcej do kąta 130 stopni. Stawiają przy tym na tyle mały opór, że można otworzyć laptop jedną ręką. Nie stwierdziliśmy w obudowie żadnych niedoróbek ani trzeszczenia. Cała konstrukcja jest bardzo solidna.

Huawei Matebook X

Zestaw złączy jest bardzo ograniczony: Huawei Matebook X ma tylko dwa porty USB typu C oraz zintegrowane wyjście audio. Niestety, tylko jeden z portów USB (ten po lewej, któremu towarzyszy gniazdo audio) ma funkcję Power Delivery, czyli umożliwia ładowanie.

Huawei Matebook X - porty

Drugi port, ten po prawej, pozwala przesyłać obraz.

Huawei Matebook X - porty

Jednak w zestawie z laptopem dołączono adapter, który udostępnia złącza USB typu C i USB 3,1 typu A (3.0) oraz dwa wyjścia wideo: HDMI i VGA.

Huawei Matebook X adapter

Jest też czytnik linii papilarnych, który pełni również funkcję przycisku zasilania, akcelerometr oraz czujnik Halla.