Przemysław Juraszek | 23 października 2017, 17:00

Asus Vivobook S510U – test najnowszego przedstawiciela serii

Laptop dla każdego?

Dzisiaj sprawdzamy w działaniu najnowszego przedstawiciela serii Vivobook. Czy kosztujący niespełna 4000 zł laptop Asusa jest atrakcyjną propozycją? Czym się wyróżnia i dla kogo jest przeznaczony? Oto test modelu Asus Vivobook S510U.

Asus Vivobook S510U – test

Asus Vivobook S510U to najnowszy przedstawiciel rodziny Vivobook. Laptopy z tej serii mają być bardziej przystępnymi zamiennikami takich modeli, jak Dell XPS i Asus Zenbook (sprawdź, ile kosztują). Sprzęt w dostarczonej nam do testów konfiguracji miał niskonapięciowy procesor Intel Core i5-7200U, 8 GB pamięci operacyjnej (RAM) typu DDR4, matrycę Full HD IPS, samodzielną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 940MX oraz tandem nośników: SSD i tradycyjnego HDD. Ten wariant kosztuje 3749 zł, ale są też tańsze, trochę okrojone z RAM-u czy wyposażone tylko w SSD bądź HDD.

ASUS Vivobook

Asus Vivobook S510U – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Core i5-7200U
2 rdzenie + HT, 2,5 GHz (turbo do 3,1 GHz)
Pamięć

8 GB DDR4, 2400 MHz, tryb dwukanałowy (dual channel)

Ekran 15,6" (1920 × 1080), IPS, matowy
Układ graficzny GeForce GT 940MX
Nośnik danych SSD 256 GB + HDD 1 TB
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 361 mm × 242 mm × 20 mm
1,6 kg (laptop) + 0,25 kg (zasilacz)
Łączność bezprz. Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.0
Wejścia-wyjścia

 1 USB 3.1 typu A (USB 3.0), 2 USB 2.0, USB 3.1 typu C, HDMI (1.4), czytnik kart SD, audio (zintegrowane)

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Home
Cena

3749 zł 

 

Asus Vivobook S510U – wygląd

Asus Vivobook S510U waży około 1,6 kg i ma 20 mm grubości, co oznacza postęp w stosunku do poprzednich Vivobooków, które ważyły ponad 2 kg i były grube na więcej niż 20 mm. (Asus określa grubość komputera na 17,9 mm, ale jest to wartość bez uwzględnienia stopek). To w połączeniu ze stylowym wyglądem (za sprawą aluminiowej klapy matrycy) zapewnia poczucie obcowania ze sprzętem wysokiej klasy.

ASUS Vivobook

Wrażenie po otwarciu laptopa jest trochę gorsze, ponieważ reszta obudowy została wykonana z matowego srebrnego plastiku. Tworzywo to jednak dobrze maskuje odciski palców, a przy tym wciąż nieźle wygląda.

Użycie plastiku wynagradzają też bardzo cienkie ramki ekranu „NanoEdge bezel”. Nie są one co prawda tak cienkie jak w niedawno testowanym przez nas modelu Huawei Matebook X (którego cena zdążyła już spaść), ale i tak robią o niebo lepsze wrażenie od standardowych ramek, spotykanych w większości innych laptopów. Dzięki zastosowaniu tak cienkich ramek powierzchnia ekranu zajmuje 80% całkowitej powierzchni obudowy.

ASUS Vivobook - ramka

Nie wykryliśmy żadnych nadlewek, a poszczególne elementy były dobrze spasowane. Nie spodobało nam się jednak to, że obudowa ugina się w okolicy lewego górnego rogu płytki dotykowej.

Zawiasy dobrze trzymają ekran i pozwalają go odchylić do około 140 stopni. Otwarcie pokrywy jedną ręką jest możliwe, chociaż wtedy cały laptop lekko się podnosi.

Asus Vivobook S510U – dostęp do podzespołów

Mimo że testowany model nie należy do konstrukcji kierowanych do graczy, z ciekawości zdecydowaliśmy się go otworzyć. Wbrew pozorom nie jest to trudne, ponieważ wystarczy odkręcić wszystkie widoczne śrubki na spodzie oraz dwie dodatkowe pod tylnymi stopkami, a następnie podważyć spód. Dostępne komponenty to układ chłodzenia (tworzy go jeden ciepłowód wspólny dla GPU i CPU, który biegnie do aluminiowego radiatora, schładzanego przez jeden wentylator), akumulator, dwa sloty pamięci operacyjnej (oba zajęte), slot M.2 (zajęty przez nośnik SSD), zatoka w formacie 2,5 cala (zajęta przez HDD) oraz karta Wi-Fi.

Asus Vivobook S510U jest wyposażony w standardowy zestaw portów.

Po prawej stronie znajdują się: gniazdo zasilania, jeden port USB 3.1 typu A (3.0), wyjście HDMI (1.4), jeden port USB 3.1 typu C oraz zintegrowane gniazdo audio.

ASUS Vivobook - porty

Po lewej stronie zamontowano dwa porty USB 2.0 oraz czytnik kart SD.

ASUS Vivobook - porty