Przemysław Juraszek | 11 lutego 2018, 18:00

Wielki test 20 laptopów w cenie do 2500 złotych

Co może tani laptop?

Testy drogich laptopów mają sporo czytelników, ale typowy użytkownik komputera, który często ma mocno ograniczone fundusze na sprzęt, również zasługuje na zainteresowanie. Dlatego przygotowaliśmy wielki test 20 laptopów dostępnych w cenie do 2500 zł. Które są najbardziej godne polecenia, a których lepiej unikać? Oceniamy takie cechy, jak wydajność i jakość matrycy, klawiatury czy wykonania. Wiele tygodni testów i kilka rekomendacji!

Dobór optymalny – niech wygra najlepiej dopasowany

Testy drogich komputerów, najnowszych kart graficznych, najwydajniejszych procesorów przyciągają setki tysięcy użytkowników PCLab.pl, spragnionych maksymalnej wydajności, setek klatek na sekundę w grach, dziesiątek tysięcy punktów w benchmarkach. Jednak codzienność wygląda mniej spektakularnie niż światy w najnowszych produkcjach AAA. W rzeczywistości nie jest tak łatwo zdobyć pieniądze – nie można bowiem okraść banku czy z ukrycia opróżnić kieszeni sklepikarza. Zatem i nasze wybory związane z wydawaniem gotówki są bardziej ograniczone. Dlatego tym razem postanowiliśmy zrobić coś trudnego – wymagającego kompromisów i określenia, z czego warto zrezygnować, a co jest według nas niezbędne – i wybrać najlepszy laptop dostępny w cenie do 2 tys. zł i 2,5 tys. zł.

Tanie laptopy

Metoda wyboru

Często w komentarzach i na forum pytacie, jaki tani laptop wybrać. Niestety, większość producentów komputerów przenośnych nie lubi się chwalić swoimi tanimi konstrukcjami, dlatego na większości wortali o sprzęcie przeważają testy urządzeń najwyższej klasy, przeznaczonych dla graczy lub o konfiguracji wykraczającej poza potrzeby zwykłego konsumenta.

Żeby nie liczyć na łaskę producentów sprzętu, wybraliśmy 20 laptopów różnych marek z jednego sklepu internetowego, który zgodził się udostępnić poszczególne modele do testów. To x-kom.pl. Oczywiście, staraliśmy się wybrać najciekawsze i najwydajniejsze konfiguracje, czyli takie, które mogą zapewnić najlepszy stosunek jakości do ceny. Okazuje się, że w najtańszym segmencie w istocie jest kilkanaście kadłubków, różniących się pod względem konfiguracji docelowej, sprawdziliśmy więc w zasadzie wszystkie dostępne w sprzedaży konstrukcje. W większości były to laptopy 15-calowe, poręczne i lekkie, pozwalające wygodnie pracować na kanapie, zrobić zakupy przez internet lub przygotować prezentację do szkoły lub na studia. Niestety, ceny komputerów nadających się dla wyczynowych graczy lub do profesjonalnych zastosowań, takich jak obróbka wideo i renderowanie 3D, dalece przekraczają przyjęty budżet.

Tanie laptopy

Sztuka kompromisu

Mówi się, że związek to sztuka kompromisu. Na jakie ustępstwa trzeba pójść, wybierając tani komputer przenośny, tak żeby stworzyć z nim dobraną parę i żeby ta relacja była nie męczarnią, lecz kluczem do udanej współpracy? Ze względu na silną konkurencję producenci muszą stosować wiele sztuczek, by zwabić klientów. Słabsza konfiguracja, mniejsza ilość RAM-u czy mniejszy nośnik danych zostaną w mgnieniu oka zauważone, jednak żeby zaoferować tani produkt, trzeba na czymś zaoszczędzić. Dlatego my przyjrzymy się zarówno podstawowym parametrom, takim jak procesor i pamięć, jak też cechom z pozoru banalnym, takim jak rodzaj matrycy i układ klawiatury, które również należy wziąć pod uwagę podczas wyboru taniego laptopa.

Kluczowym podzespołem komputera jest procesor. Najwydajniejsze z testowanych przez nas jednostek to dwurdzeniowe układy z rodziny Intel Core i5 siódmej generacji, ale przeważają Core i3. Jednak wyniki naszych testów pokazują, że tańsze czterordzeniowe CPU z najnowszej serii Pentium w części zastosowań wcale nie są znacznie gorsze. Mało tego, w niektórych radzą sobie porównywalnie.

0
1
 

Innym istotnym podzespołem jest pamięć operacyjna. Jej ilość to parametr ważny szczególnie dla tych, którzy zamierzają wykorzystywać nowy komputer do intensywnego przeglądania czeluści internetu. Dla tych zaś, którzy chcieliby czasami zagrać w jakąś mało wymagającą grę, ważna będzie nie tylko ilość RAM-u, ale również tryb jego działania, szczególnie w urządzeniach ze zintegrowanym układem graficznym. Choć oni raczej zdecydują się na coś z samodzielną kartą. Wśród testowanych modeli znalazł się jeden z kartą GeForce 940MX, który pozwoli zagrać w gry sprzed kilku lat w niskich ustawieniach jakości obrazu. Trzeba jednak pamiętać, że łączy się to ze zwiększonym wykorzystaniem energii i krótszym działaniem na zasilaniu akumulatorowym.

Cechą, na którą wiele osób zwraca uwagę, jest też rozmiar nośnika danych. Jednak warto przypomnieć, jaka pułapka czeka tu na mniej zorientowanych konsumentów. W dalszej części porównania wyraźnie widać, że zdecydowanie lepiej jest wybrać nośnik o mniejszej pojemności, ale typu SSD niż nawet terabajtowy dysk twardy.

Cechą istotną jedynie dla wąskiej grupy użytkowników może być natomiast obecność napędu optycznego. Mimo że dziś jest już rzadkością, dla wielu ciągle jest istotnym elementem laptopa. Inną specyficzną cechą komputera przenośnego jest układ klawiatury. Osobom przyzwyczajonym do określonych skrótów klawiszowych może być trudno zaakceptować zmianę funkcji czy brak konkretnych klawiszy funkcyjnych.

0
1
 

Oczywiście, wymienione parametry i inne cechy można wyczytać na stronach produktów lub zobaczyć na zdjęciach. Trudniej ocenić to, co producenci chcą przed nami ukryć – to, gdzie nastąpiły największe oszczędności. Dlatego pod uwagę wzięliśmy również jakość i rodzaj materiałów użytych do budowy urządzenia – od trzeszczących plastików po chłodne aluminium. Oceniliśmy dopasowanie poszczególnych elementów obudowy i solidność konstrukcji. Oceniliśmy też jakość i stabilność klawiatury pod naciskiem oraz wygodę w trakcie pisania. Ocena parametrów ekranu jednoznacznie pokazała, że laptopy z tanimi matrycami typu TN, szczególnie te o niskiej rozdzielczości, 1366 × 768 pikseli, nie pozwalają na komfortowe użytkowanie, a małe kąty widzenia i mała jasność maksymalna mogą utrudniać nawet oglądanie filmu, podobnie jak ciche lub piskliwe głośniki, zdolne odtwarzać jedynie wysokie tony.

Teraz, kiedy już powiedzieliśmy, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru laptopa, możemy przyjrzeć się wybranym propozycjom.