Mateusz Brzostek i Przemysław Juraszek | 26 października 2017, 15:01

AMD zapowiada mobilne Ryzeny: APU z serii U do ultracienkich laptopów

Podsumowanie

Wydajność według AMD

Jak wynika z przedstawionych przez AMD wyników testów, Ryzen 7 2700U i Ryzen 5 2500U radykalnie przewyższają poprzednie laptopowe układy AMD pod względem wydajności procesora i układu graficznego oraz efektywności energetycznej.

Co więcej, AMD chce, żeby Ryzen 7 2700U rywalizował z jednym z najnowszych procesorów Intela do ultracienkich laptopów: Core i7-8550U, czterordzeniowym układem z serii Kaby Lake refresh.

Ryzen ma być od niego lepszy pod wieloma względami, szczególnie w zastosowaniach wielowątkowych i grach. Pozostałe przedstawione przez AMD wykresy znajdziecie poniżej (należy kliknąć, żeby rozwinąć galerię). 

Ryzen 7 2700U i Ryzen 5 2500U – wydajność wg AMD

 

 

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy, pierwsze laptopy z mobilnymi Ryzenami mają trafić na sklepowe półki jeszcze w tym roku, choć w Polsce spodziewamy się ich raczej w pierwszym kwartale 2018 roku. Nie znamy cen, ale warto pamiętać, że mamy do czynienia z procesorami przeznaczonymi do wysokiej klasy laptopów. Ultracienkie i konwertowalne komputery przenośne stale tanieją, pozostają jednak produktem luksusowym, a AMD właśnie na tym zależy. Przypomnijmy, że jednym z głównych celów firmy przy wprowadzaniu rodziny Ryzen na rynek było podniesienie średniej ceny sprzedawanego produktu, a to oznacza sprzedawanie więcej drogich układów niż wcześniej.

Ryzen 7 with Radeon Vega graphics

Ryzen 5 with Radeon Vega graphics

Oczywiście, AMD chce – podobnie jak w desktopach – zachwiać status quo i zaoferować wydajność w pewnych zastosowaniach znacznie większą, niż zapewniają układy Intela w zbliżonej cenie. My wolelibyśmy, żeby producenci laptopów nie oszczędzali przynajmniej na kilku pierwszych modelach. Czasy konstruowania bezsensownych komputerów z niezłych komponentów powinny już minąć. Trzy komputery przedstawione na pierwszej stronie są światełkiem w tunelu: to nieźle wykonane, atrakcyjne sprzęty. Dwóm producentom udało się nawet zamontować dwukanałową pamięć operacyjną, co powinno być standardem...

Będziemy Was informować o nowych laptopach z mobilnymi Ryzenami, kiedy tylko będziemy mogli je przetestować.