Mateusz Brzostek | 3 listopada 2017, 12:00

Xbox One X – rzut oka i pierwsze wrażenia z Gears of War 4 w 4K

Faktycznie taki mocny?

Od wtorku będzie można kupić najnowszą konsolę do gier. Xbox One X, efekt współpracy Microsoftu i AMD, ma być zaledwie drobnym krokiem naprzód w funkcjonalności, ale ogromnym w jakości obrazu. Gry i filmy w rozdzielczości 4K i o zwiększonej głębi kolorów i jasności mają być główną zaletą tej konsoli.

Xbox One X (którego można zamówić w tych oto sklepach) robi duże wrażenie od razu po wyjęciu z pudełka. Jest ciężki, ale mały: ma objętość mniejszą nawet od Xboxa One S. Pierwsza wersja konsoli wygląda obok Iksa jeszcze bardziej niedzisiejszo niż przy futurystycznym PlayStation 4.

Zestaw wejść i wyjść jest taki sam jak w Xboksie One S: złącze zasilania (zasilacz jest wewnątrz konsoli; podobnie jak w wersji S nie ma już zewnętrznej „cegły” z wentylatorem), wejście i wyjście HDMI, dwa złącza USB, cyfrowe wyjście dźwięku S/PDIF, złącze sieciowe i dla czujnika podczerwieni. Nie ma już złącza do sensora Kinect, choć podobnie jak do Xboksa One S można dokupić odpowiedni adapter.

Złącze HDMI, zewnętrznie takie samo jak każde inne, skrywa największą innowację Xboksa One X: możliwość wyświetlania obrazu 4K z HDR i ze zmienną częstotliwością odświeżania ekranu. To znaczy, że Xbox One X będzie zgodny ze specyfikacją HDMI 2.1 (z oficjalnym potwierdzeniem Microsoft musi zaczekać, aż konsola zostanie certyfikowana przez komitet HDMI Forum).

W odróżnieniu od wersji S, która umie wyświetlać w 4K tylko filmy z płyt Blu-ray lub strumieniowane z internetu, Xbox One X pozwala również grać w tej rozdzielczości. Reklamowane przez Microsoft „prawdziwe 4K” jest najlepszym przypadkiem, ale nie regułą – gry będą z czasem ulepszane tak, żeby wykorzystywać na różne sposoby większą moc obliczeniową Xboksa One X.

Microsoft przedstawia listę ulepszonych gier – większość z nich jest w przygotowaniu. Kiedy konsola trafiła do naszej redakcji, jedną z bardzo nielicznych gier, które już działały lepiej na Iksie, była Gears of War 4. Przygotowujemy dokładny test Xboksa One X; tymczasem przedstawiamy Wam swoje wrażenia z gry w Gears of War w 4K.