Piotr Gołąb | 10 listopada 2017, 10:00

Wolfenstein II: The New Colossus – test wydajności kart graficznych

Nowy król API Vulkan?

Wszyscy gracze, którzy mieli do czynienia z poprzednią częścią serii, Wolfenstein: The New Order, wyczekiwali nowej z zapartym tchem. I oto jest: Wolfenstein II: The New Colossus. Czy studio Machine Games wywiązało się z obietnic? Czy API Vulkan przynosi oczekiwany wzrost wydajności kart AMD? Oto nasz test.

Wolfenstein II: The New Colossus to kolejna część przygód B.J. Blazkowicza, opracowana przez studio Machine Games. Stworzyło ono także wcześniejszego Wolfensteina, który został entuzjastycznie przyjęty przez graczy.

Dwójka przynosi kontynuację wydarzeń z The New Order. Niemcy wygrywają wojnę dzięki swojej Wunderwaffe i w roku 1961 rozpoczynają okupację Stanów Zjednoczonych. W tym samym czasie nasz bohater zostaje wybudzony ze śpiączki i przystępuje do swojej misji, której celem jest wykopanie Niemców wraz z ich przywódczynią Frau Engel z Ameryki.

Wolfenstein II the New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus – wymagania sprzętowe

Najsłabsza konfiguracja, która zdaniem producenta nadaje się do gry:

  • procesor – Intel Core i7-3770 3,4 GHz / AMD FX-8350 3,0 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 770 4 GB / AMD Radeon R9 290,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 8 GB
  • nośnik danych – 55 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10.

Zalecana konfiguracja:

  • procesor – Intel Core i7-4770 3,4 GHz / AMD FX-9370 4,4 GHz,
  • karta graficzna – GeForce GTX 1060 6 GB / AMD Radeon RX 470 8 GB,
  • pamięć operacyjna (RAM) – 16 GB,
  • nośnik danych – 55 GB,
  • system operacyjny – Windows 7/8/10.

Wolfenstein II the New Colossus

Studio Machine Games zawiesiło poprzeczkę bardzo wysoko. Jego zdaniem nawet w ustawieniach minimalnych niezbędne są drogie podzespoły. Na przykład najwolniejszy zalecany procesor to Core i7. Karta graficzna ponoć musi mieć przynajmniej 4 GB własnej pamięci, co na starcie skreśla co tańsze konstrukcje. Nowy Wolfenstein oficjalnie nie ma natomiast szczególnie dużych wymagań – na tle innych tegorocznych produkcji – co do pamięci operacyjnej, choć należy jej mieć przynajmniej 8 GB. W trakcie testów okazało się jednak, że gra potrafi skonsumować 10 GB RAM, więc 16 GB nie będzie przesadą. Ilość miejsca zajęta na nośniku danych po zainstalowaniu gry, 55 GB, to w dzisiejszych czasach niedużo, bo nowe produkcje niekiedy potrzebują dwa razy więcej miejsca, na przykład Forza 7. Wykorzystanie API Vulkan spowodowało zaś, że nie jesteśmy zmuszani do korzystania z Windows 10, gra bowiem bez problemu uruchomi się pod Windows 7 i 8.

Miejsce testowe

Wolfenstein II the New Colossus

Wybrane przez nas miejsce testowe znajduje się w misji Manhattan, zaraz po pokonaniu fali przeciwników. To jeden z bardziej otwartych terenów w Wolfenstein II: The New Colossus. Większość misji rozgrywa się w znacznie bardziej ograniczonych przestrzeniach i tam liczba klatek na sekundę z reguły jest większa.

Wolfenstein II the New Colossus

Wrażenia potestowe

Wolfenstein II: The New Colossus bardzo mocno nas zaskoczył tym, jak współpracuje z kartami AMD. Radeon RX Vega odżywa w tej grze i pokonuje GTX-a 1080 Ti. Reszta kart AMD też radzi sobie bardzo dobrze.

Na duży minus zasługuje natomiast stabilność działania nowego Wolfensteina. Otóż dość często się zawieszał, szczególnie przy zmianie rozdzielczości z Full HD na wyższą. Ponadto narzędzia do zgrywania materiałów wideo nie chciały działać prawidłowo. Zdarzało się, że AMD ReLive zawieszało całą platformę testową i trzeba było resetować komputer przyciskiem. Sprawcą tych niedogodności jest ostatnia łatka do gry.

Dlatego wyjątkowo nie zamieściliśmy filmu z miejsca testowego – są tylko zrzuty ekranu.